Ortaklara Borçlar Faiz Hesaplama

stajerim

Katkı Sunan Üye
331 ortaklara borçlar hesabı 700.000 tl alacak bakiyesi veriyor isteğe bağlı olarak ortak bize faiz yürütebiliyor ve bizde 780 finansman gideri olarak işleyebiliyoruz bu durumda faiz hesaplaması ne şekilde yapılacak adatlandırma ile benzerliği var mı teşekkürler

331 ortaklara borçlar hesabı 700.000 tl alacak bakiyesi veriyor isteğe bağlı olarak ortak bize faiz yürütebiliyor ve bizde 780 finansman gideri olarak işleyebiliyoruz bu durumda faiz hesaplaması ne şekilde yapılacak adatlandırma ile benzerliği var mı teşekkürler

Sayın Stajerim

Eğer 331 hesaba faiz yürütüp bunu 780 hesaba atıyorsanız bunu (EMİNİM) K.K.E.G olarakda göz önününde bulunduruyorsunuzdur

neden kkeg olsun ki anlayamadım o zaman işin espirisi nerede ayrıca öz sermayenin 3 katını aşmamış ki

Sayın stjerim bu söylediğiniz maalesef ki mümkün değil hem şirket kar edecek hem aktifler fazla verecek örtülü sermaye olmayacak hem de ortakdan faizle borç alacak devletin bonosunu bile kabul etmiyorlar 780 gidere hiç bir şekilde atamazsınız

Sayın stajerim,

Ortağa olan borcun sebebi nakit eksikliği sebebiyle mi yoksa, kar dağıtımı nedeniyle oluşan bir borç mu ?

şirket her sene düzenli olarak kar yapıyor geçmiş yıl dağıtılmamış kar 2.500.000 tl ve karı dağıtmıyor üstüne üstelik bir de ortaklara 1.000.000 tl borçlanıyor mantıksızlık var şimdide diyorki ortak bana verdiği para için faiz istiyor ben bankadan yatırayım hesaplarına 780 e gider göstereyim kkeg olamaz zira özsermayem 1.700.000 tl ve 3 katını aşmamışım daha diyor anlayacağınız çok allengirli bir iş keşke devlet kar dağıtımını mecbur kılsa az oran alsa

Öz sermayeyi nasıl hesaplamış ? Neden böyle karmaşık işler yapıyor anlaşılmaz. Şirketin kredi ihtiyacı varsa gitsin bankadan alsın . Banka vermiyorsa Ortak kendi parasını bloke etsin alsın.O zaman fazi yasal olur. Kimse de birşey demez.

Sayın stajerim.

Nizam dostuma aynen katılıyorum(kendi parasına da faiz alır ayrıca). Borçlanmanın kat/oran gibi kriterleri vergi ve TTK toplam değerlendirmesi gereken bir konudur. Başka sıkıntılar da çıkar onlara girmiyeceğim. Bu tür bir borçlanmanın süresi de uzunsa eğer daha sıkıntılı şartlar çıkar ortaya. Ortak sayısı birden fazla ve sadece birine borçlanılmışsa o da ayrı sorun. Ya bir an önce geri ödenmeli yada bir an önce sermayeye ilave edilmeli derim ben.

Sayın stajerim.

Nizam dostuma aynen katılıyorum(kendi parasına da faiz alır ayrıca). Borçlanmanın kat/oran gibi kriterleri vergi ve TTK toplam değerlendirmesi gereken bir konudur. Başka sıkıntılar da çıkar onlara girmiyeceğim. Bu tür bir borçlanmanın süresi de uzunsa eğer daha sıkıntılı şartlar çıkar ortaya. Ortak sayısı birden fazla ve sadece birine borçlanılmışsa o da ayrı sorun. Ya bir an önce geri ödenmeli yada bir an önce sermayeye ilave edilmeli derim ben.

Sayın Kevork Bey,

Başka sıkıntılar da çıkar onlara girmiyeceğim. bu bölümü biraz daha açabilir misiniz lütfen.