Ortakların Harcamaları

Üyelik
29 Haz 2009
Mesajlar
77
Konum
İZMİR
iyi çalışmalar değerli arkadaşlar/üstadlar.

Ltd şirket ortaklarının kredi kartlarıyla yaptıkları harcamaları (ki cari ödemelerin çoğu bu kartlar üzerinden yapılmakta ve ciddi bir hareket görmekte) 329.diğer ticari borçlar hesabında takip ediyoruz.
Bu ne kadar doğrudur sizce?

işlem hatalı ise doğru hesap hangisidir.?
teşekkür ederim
 
Üyelik
29 Haz 2009
Mesajlar
77
Konum
İZMİR
Ynt: Ortakların Harcamaları

ben de aynı şekilde düşünmüştüm lakin neden bu hesabı (329) kullanmamız gerektiğinin düşünüldüğünü anlamaya çalışıyorum. Ortakların harcamaları direkt ortaklar hesabında takip etmek varken neden 'diğer ticari borçlar' hes. takip edilir anlayamadım. 'Şu şöyle olsa daha doğru olmaz mı' diye söyleyince de çok bilmiş oluyoruz :) neyse.

Teşekkür ederim sn.nguroy.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Ortakların Harcamaları

Herhangi bir hesap planı kitabında veya tek düzen hesap planı tebliğinde bu hesapların açıklamaları var zaten.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,438
Konum
İstanbul
Ynt: Ortakların Harcamaları

Selamlar
Doğrusu tabiki "ortaklar hesabı" çalıştırmaktır.Hatta bu da yanlıştır,doğrusu "şirket adına" kart çıkarmaktır.kötünün iyisi ortaklar hesabıdır bu durumda.
Velevki 329 kullanılmış olsun.Bu hesap nasıl kapanmıştır.Büyük ihtimalle "kasa"dan..O halde bu da yanlıştır.Çünkü kasadan çıkan bişey yoktur.329 ortaklar tarafından karşılanmışsa bu da gereksizdir. 329 yerine direkt ortaklar hesabı kullanılabiir.
En doğrusu bu tip ödemeler için "şirket adına" kredi kartı çıkarmaktır.
Günümüzde maalesef ortaklar şirket faaliyetini (ödemeleri veya tahsilatı) kendi cepleri gibi addederler.Ne yazık ki şirketin tüzel kişiliğini ayrı,kendi kişiliklerini ayrı olarak düşünmezler, düşünmekte istemezler.
Ayrıca ortaklar hesabı da keyfi kullanılan bir hesap değildir.Bakmayın siz,çoğu şirket aile şirketi olduğundan veya ortaklar arasında bu hesaba dikkat edilmediğinden bu hesap üzerinde istenildiği gibi at koşturulmaktadır.
Bu şirketin en kısa zamanda şirket adına kart çıkarması en doğrusudur.
Saygılar
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,063
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Ortakların Harcamaları

Merhaba ;

2012 / Şubat ayında çıkacak bir düzenleme/yönetmelikle aslında tipik bir aile şirketi olan bazı sermaye şirketlerinin basit bir işlemle adi ortaklığa dönüşümü sağlanır ise bu işin çözümü sağlanmış olur.

Duyumlar bu yönde.
 
Üst