fonradar

Ortakların Harcamaları

iyi çalışmalar değerli arkadaşlar/üstadlar.

Ltd şirket ortaklarının kredi kartlarıyla yaptıkları harcamaları (ki cari ödemelerin çoğu bu kartlar üzerinden yapılmakta ve ciddi bir hareket görmekte) 329.diğer ticari borçlar hesabında takip ediyoruz.
Bu ne kadar doğrudur sizce?

işlem hatalı ise doğru hesap hangisidir.?
teşekkür ederim

Ynt: Ortakların Harcamaları

ben de aynı şekilde düşünmüştüm lakin neden bu hesabı (329) kullanmamız gerektiğinin düşünüldüğünü anlamaya çalışıyorum. Ortakların harcamaları direkt ortaklar hesabında takip etmek varken neden 'diğer ticari borçlar' hes. takip edilir anlayamadım. 'Şu şöyle olsa daha doğru olmaz mı' diye söyleyince de çok bilmiş oluyoruz :) neyse.

Teşekkür ederim sn.nguroy.

Herhangi bir hesap planı kitabında veya tek düzen hesap planı tebliğinde bu hesapların açıklamaları var zaten.

Selamlar
Doğrusu tabiki "ortaklar hesabı" çalıştırmaktır.Hatta bu da yanlıştır,doğrusu "şirket adına" kart çıkarmaktır.kötünün iyisi ortaklar hesabıdır bu durumda.
Velevki 329 kullanılmış olsun.Bu hesap nasıl kapanmıştır.Büyük ihtimalle "kasa"dan..O halde bu da yanlıştır.Çünkü kasadan çıkan bişey yoktur.329 ortaklar tarafından karşılanmışsa bu da gereksizdir. 329 yerine direkt ortaklar hesabı kullanılabiir.
En doğrusu bu tip ödemeler için "şirket adına" kredi kartı çıkarmaktır.
Günümüzde maalesef ortaklar şirket faaliyetini (ödemeleri veya tahsilatı) kendi cepleri gibi addederler.Ne yazık ki şirketin tüzel kişiliğini ayrı,kendi kişiliklerini ayrı olarak düşünmezler, düşünmekte istemezler.
Ayrıca ortaklar hesabı da keyfi kullanılan bir hesap değildir.Bakmayın siz,çoğu şirket aile şirketi olduğundan veya ortaklar arasında bu hesaba dikkat edilmediğinden bu hesap üzerinde istenildiği gibi at koşturulmaktadır.
Bu şirketin en kısa zamanda şirket adına kart çıkarması en doğrusudur.
Saygılar

Merhaba ;

2012 / Şubat ayında çıkacak bir düzenleme/yönetmelikle aslında tipik bir aile şirketi olan bazı sermaye şirketlerinin basit bir işlemle adi ortaklığa dönüşümü sağlanır ise bu işin çözümü sağlanmış olur.

Duyumlar bu yönde.