Otel Banyo Amortisman Oranı Hk.

Merhaba;

Otel odalarında bulunan banyoların yenilenmesinde (duşakabin/küvet/panel) katlanılan giderlerin amortisman oranının ne olması gerektiği hususunda bilginiz/yorumunuz nedir acaba? (Mukteza da olabilir) Binanın maliyetine mi eklenmeli? Lütfen yardımcı olursanız sevineceğimmmm...

Son düzenleme:
Merhaba,
Bence bu işlem rutin bakım onarım harcaması olarak dikkate alınamayacağı için binanın maliyetine eklenmeli ve amortize edilmeli. Amortisman oranları için ilgili tebliğlerde belirlenmiş oranları dikkate alabilirsiniz (varsa sektör oranları öncelikli olarak kullanılmalıdır). Diğer taraftan amortisman oranının söz konusu kıymetlerin kalan ömrü oranında mı yoksa sıfırdan mı başlaması gerektiği konusunda İdarenin görüşü eğer söz konusu işlem sabit kıymetin faydalı ömrünü artırıcı bir işlem olması durumunda sıfırdan başlaması yönündedir. Yani söz konusu sabit kıymetin faydalı ömrünü uzatmıyorsanız diğer bir ifadeyle daha önce var olan özelliklerin geliştirilmesi ya da daha önce var olmayan özelliklerin eklenmesi ile söz konusu kıymetin faydalı ömrü uzamıyorsa, ilgili varlığın kalan ömrü süresince amortisman hesaplanacaktır.

Sayın Decease,
Gerekli bütün bilgiyi vermiş. Ben ek olarak binadaki Banyoların yenilenmesi Binanın değerini artırıcı niteliktedir. Binanın ömrünü uzatıcı nitelikte olamadığını söylemek istedim.

Teşekkür ediyorum.Benim aklıma yatmayan örneğin duşakabinlerin 50 yıl kullanılamayacağı ... Farklı bir görüş var mıdır acaba diye merak etmiştim. Tekrar teşekkür ederimmm...

Aysunca hanım değer artırıcı nitelikte olduğundan dolayı binanın kalan amortismanı ne kadarsa o kadar hesaplanması gerekmekte Yeni binanın kalan ömrü 15 yıl ise yapılan işin amortismanı 15 yıldır ama ilgili banyoyu 5 yıl sonra komple değiştirirseniz geri kalan 10 yılını değiştirilen yılda gider yapabilirsiniz.