Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun

ece

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN(Kanun No: 5188)
kapsamında herhangi bir çalışma yapan arkadaşlar varmı?(işleyiş nasıl)
Bütün özel şirketleri kapsıyormu?
Ocak ayında sertifikalı güvenlik elemanı mı çalıştırmak zorundayız?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın çünkü bekçilerimizin özel güvenlikle ilgili bilgilendirilmesi veya değiştirilmesi gerekecek.Çok önemli ama bir bilgiye ulaşamadım.teşekkürler.

ortaokul mezunu olma şartı getirildiği için bu bölümdeki arkadaşlarda ilkokul mezunu eğitime katılma gibi bir şansları yok.
ya başka bir bölüme verilecek güvenlikçi olarak çalışan kişiyi üretimde nasıl çalıştırabilecez bilemiyorum yada tazminatları ödenip işten mi çıkarıcaz böyle bir durumda çalışanın hakları nelerdir..
Tüm işyeri bunu uygulamak zorundamı?
Saygılar...

5188 sayılı kanunda özel güvenlik görevlilerinin yetkileri sayılmıştır. Bu yetkiler sadece özel güvenlik şirketlerinde ve/veya kurum veya kuruluşlardaki özel güvenlik birimlerindeki özel güvenlik görevlilerince kullanılabilecek yetkilerdir. Bekçi adı altında çalıştırılan personelin sayılan yetkileri kullanma izinleri olmadığı için özel güvenlik birimlerinin kurulması veya özel güvenlik şirketlerinden bu konuda hizmet satın alınması zorunlu hale gelmektedir. Sayılan yetkileri kullanabilecek özel güvenlik görevlilerinin sertifikası olması gerekmektedir.

ece' Alıntı:
ortaokul mezunu olma şartı getirildiği için bu bölümdeki arkadaşlarda ilkokul mezunu eğitime katılma gibi bir şansları yok.

Özel Güvenlik Görevlilerine Lise mezunu olma şartı getirilmiştir. Ancak önceki kanun olan 2495 sayılı kanuna uygun olarak işe başlamış olan ortaokul mezunu güvenlik görevlileri için, 5 yıl boyunca bu şart aranmayacaktır.

27.nisan.2005 25798 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"

MADDE 23. — 10.6.2004 tarihli ve 5188 sayılı Kanunun;

a) 3 üncü maddesinin ikinci cümlesinde geçen "vali" ibaresi "valilik" olarak değiştirilmiştir.

b) 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasının sonuna "Muvazzaf subaylarda dört yıllık okul mezunu olma şartı aranmaz." cümlesi ile aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

Özel güvenlik şirketleri üstlendikleri koruma ve güvenlik hizmetlerinde istihdam edecekleri özel güvenlik görevlilerinin çalışma izin belgelerinin birer suretini bir ay içinde ilgili kişi, kurum ya da kuruluşa bildirir.

Alarm izleme merkezi kurma ve işletme için valilikten yeterlilik belgesi alınması zorunludur.

c) 10 uncu maddesinin (b) bendi "Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak." şeklinde değiştirilmiştir.

Ocak 2006'dan itibaren sertifikalı ve lise mezunu olması gerekiyor. Valiliğe işyerinizde kaç güvenlik personeli ile çalışacaksanız bilgi vermeniz gerekiyor. Güvenlik personelinin işe alımında ve çıkışında 15 gün içinde Emniyet müdürlüğüne bildirilmesi gerekiyor.

silahsız çalışacaklar için 27.04.2005 tarihli 25798 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"
kapsamında

10 uncu maddesinin (b) bendi "Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak." şeklinde değiştirilmiştir.

Benim anladığım silahsız çalışacak olanlar için ilköğretim(ortaokul) mezunu olması yeterli değilmi?

Saygılarımla...

ece' Alıntı:
silahsız çalışacaklar için 27.04.2005 tarihli 25798 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"
kapsamında

10 uncu maddesinin (b) bendi "Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak." şeklinde değiştirilmiştir.

Benim anladığım silahsız çalışacak olanlar için ilköğretim(ortaokul) mezunu olması yeterli değilmi?

Saygılarımla...
Merhaba,
Evet Sayın Ece doğru anlamışsınız.

Kolay gelsin.

güvenliği iptal edip danışma olarak çalıştırabilirmiyiz bu kişileri;
bu şekilde uygulama yapan işyerleri varda şehrimizde;
emniyetle görüştüm olabilir dediler ama işyeri için avantaj ve dezavantajları varmıdır bilgisi olan
arkadaşlar yardımcı olabilirmi
ilkokul mezunu bu 3 arkadaş ve 10 yılı aşkın süredir firmadalar..
Saygılarımla..