Personele Borç Vermek

Merhabalar,

Ev satın alan bir personele 25.000 lira borç verdim.

Personelin banka hesabına gönderdim parayı, 7 işgünü sonra parayı şirketin hesabına havale çıkarttı.

İki sorum var :

1- Bu meblağı 235-personelden alacaklar hesaba atiyorum,
1 hafta müddetince oluşacak mevduat faizi kadar adat hesaplayıp, fatura kesiyorum+%18 kdv'li

2- Personelin maaşı brüt 9000 lira bu kişinin hesabına 196-personel avans girersem,
ve ay içinde geri ödemesini yaptığı için (7 işgünü+1 haftasonu tatili) adat hesaplamam gerekmiyor,
fakat gelir vergisi ve damga vergisi doğacaktır bu durumda ?
buradan gelir vergisi ve damga hesaplayıp mahsup etme yoluna gitsem birtakım karışıklıklar doğabilir diye düşündüğüm için bu yolu tercih etmek istemiyorum.

Aklınıza gelen başka bir yöntem var mı ?
İki yöntemden hangisi vuk ve gvk ya daha uygun düşer,
yarın öbürgün inceleme gelir sorun çıkartmasınlar diyorum.

herkese iyi çalışmalar, cevaplarınız için teşekkür ederim. :

Ynt: Personele Borç Vermek

1-Gönderdiğiniz parayı 235'e değil 135'e kaydetmeniz gerekir,zira vade sadece 7+2=9 gün, 235 hesap 1 yıldan daha uzun vadeli personel alacakları için kullanılır.

2-Adatlandırma ve KDV hesaplama işlemleriniz doğrudur, aksi halde transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı yapmış olursunuz. Adat faizi için fatura kesmeyi de unutmayın.

3-Burada maaşa mahsuben verilen bir avans olmadığı için 196'yı kullanmanız uygun değil bence,135 doğru seçim olur.

Koray Bey, olayı vergi kanunları açısından değerlendirmiştir.
Bu ödemeyi maaşa mahsuben avans olarak vermeniz daha uygun duruyor.
Aksi taktirde 90 nolu Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre suç işlemiş olursunuz.

Mohicans haklısınız bir 90 sayılı KHK var elbette. Ancak bu gibi her türlü olayı tefecilik olarak yorumlarsak (bence çok katı bir tutum olur) 131 hesaptan ortaklara verilen ve süreklilik arz eden paralara adat hesaplandığında haydi haydi tefeceilik olur.

Yalnız Şirket Ortakları ile ilgili istisna var.

Bankalar, sigorta şirketleri ve özel kanunlarına göre ödünç para vermeye yetkili kılınan kuruluşlar ile tüzel kişilerin doğrudan veya ortak veya iştirakleri vasıtasıyla dolaylı olarak ortaklık ilişkisi içinde bulundukları diğer tüzel kişilere ödünç para vermeleri ve Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde yetkili kurum ve kuruluşlarca yapılan işlemler hakkında bu Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uygulanmaz.

Haklısınız da ülkemiz de çok yaygın olduğu üzere gerçek kişi ortaklara verilen borçlar ne olacak? Dikkate ederseniz istisna hükmü sadece tüzel kişilere verilen borçları kapsıyor.

İlgili hükme dikkat ederseniz ortak diye belirtilmiştir.
Daha öncede belirttiğim gibi bu kanunları nereye çekerseniz oraya gidiyor. :)

"Vergi mevzuatındaki karmaşanın kendisi de bir vergi türüdür"
Bu sözünüze de aynen katılıyorum :)

Personele verilen boca faiz hesaplamassınız, vergi denetmeni tefecilik yapıyor diye suç duyurusunda bulunur. Hesaplarsınız bu sefer personelinizle ters düşersiniz (alacağına faiz hesaplıyor diye) personeliniz suç duyurusunda bulunur. :) vs. vs.

Hey neyse yine aynı şeyi söyleyeceğim avans hesabı daha mantıklı duruyor.

Bence de maaşa mahsuben avans verme yolunu seçmek mantıklı, ancak burada şu problem olabilir tüm personelinize maaşının 2,5 katı kadar avans veriyor musunuz? Vermiyorsak emsallere uygun olması için yine de faiz hesaplamak gerekecek.

90 nolu KHK'ya geri dönersek "tüzel kişilerin doğrudan veya ortak veya iştirakleri vasıtasıyla dolaylı olarak ortaklık ilişkisi içinde bulundukları diğer tüzel kişilere ödünç para vermeleri "

Dikkatle okuduğumda benim lafızdan anladığım tüzel kişinin doğrudan veya dolaylı olarak ortaklık ilişkisi içinde bulunduğu diğer tüzel kişiler istisna kapsamındadır.

Kime göre aynı kapsamda değerlendiriliyor? Kanun metninin üzerinde değerlendirme gücü olan kişiler mi var bir hukuk devletinde. Daha önce de belirttiğim gibi şirketin ortağına borç vermesini tefecilik olarak yorumlamak çok katı bir yaklaşım,ancak böyle katı davranmayalım derken de 90 nolu KHK'nın tanıdığı istisnayı kıyas yoluyla genişletmek benim hukuk mantığıma sığmıyor.

Ortaklarına Cari Hesap Yoluyla Borç Para Kullandıran Sermaye Şirketlerinin İhrazatçı Olarak Kabul Edilmeyeceği

İkrazatçılık müessesesi, 90 Sayılı KHK?da düzenlenmiştir. Sözkonusu KHK?nın 3/a maddesine göre ikrazatçı, devamlı ve mutad meslek halinde, faiz veya her ne adla olursa olsun bir iraz karşılığı veya ipotek almak suretiyle ödünç para verme işlerinde aracılık eden ve kendilerine faaliyet izni verilen gerçek kişidir.
Aynı KHK?nın 5. maddesinde ise, ikrazatçılık yapacak olanların Hazine Müsteşarlığı?ndan izin almaları gerektiği belirtilmiştir. Böyle bir izin almadan ikrazatçılık işi yapanlar ise, KHK?nın 9. maddesinde tefeci olarak tanımlanmıştır.
Öte yandan, anılan KHK?nın 2. maddesinde; bankalar, sigorta şirketleri, özel kanunlarına göre ödünç para vermeye yetkili kuruluşlar ile tüzel kişilerin doğrudan veya ortak veya iştirakleri vasıtasıyla dolaylı olarak ortaklık ilişkisi içinde bulundukları diğer tüzel kişilere ödünç para verme işlemlerine 90 Sayılı KHK hükümlerinin uygulanmadığı hükme bağlanmıştır.
Yukarıda yapılan açıklamalara göre, ortaklarına cari hesap yoluyla borç para kullandıran sermaye şirketleri gerçek kişi olmadığından, bu şirketlerin ikrazatçı veya tefeci olarak değerlendirilmeleri mümkün değildir. Bu çerçevede, cari hesap yoluyla ortaklarına borç para kullandıran sermaye şirketlerinin ikrazatçı veya tefeci (banker) olarak banka ve sigorta muamaleleri vergisine tabi tutulmaları mümkün değildir(2).
Dn. 7.Daire, 15.10.1993 Tarih ve E: 1988/4864, K: 1993/3536 Sayılı Karar

Söz konusu kararı dikkatlice analiz edersek borcu verenlerin tüzel kişi olmasına atıf yapılıyor, oysa benim bahsettiğim borcu kullanan gerçek kişi ortak olduğunda oluşan hukuki durum.

Yukarıda yapılan açıklamalara göre, ortaklarına cari hesap yoluyla borç para kullandıran sermaye şirketleri gerçek kişi olmadığından, bu şirketlerin ikrazatçı veya tefeci olarak değerlendirilmeleri mümkün değildir. Bu çerçevede, cari hesap yoluyla ortaklarına borç para kullandıran sermaye şirketlerinin ikrazatçı veya tefeci (banker) olarak banka ve sigorta muamaleleri vergisine tabi tutulmaları mümkün değildir

Mohicans aynı şeyi okuyup farklı anlıyoruz veya siz geri adım atmamak için böyle yapıyorsunuz. Bir kez daha borç verenin de alanın da tüzel kişi olması gerektiğini söylememin anlamı yok.