Prim ödemesi bitmiş SGK dan Bağkura geçiş

9000 iş günü SSK prim ödemesi tamamlanmış ancak yaştan emeklilik beklerken, Bağkura geçişim yapıldı. Konuya henüz hakim değilim ancak bu avantaj mıdır ya da dezavantaj mıdır ? SSK primleri Bağkura nasıl saydırılıyor ?
Bununla birlikte şirket ortaklığından ayrılma durumunda hangisi Bağkur iptal mi ediliyor ?

Ynt: Prim ödemesi bitmiş SGK dan Bağkura geçiş

Emeklilik yaşınızı doldurmaya 3,5 yıldan az bir süre varsa sorun olmaz, SSK şartları ile emekli olursunuz. Ancak emeklilik yaşını doldurmanıza 3,5 yıldan fazla bir süre varsa ve bu süreyi de Bağ-Kur?lu olarak tamamlarsanız Bağ-Kur şartları ile emekli olusunuz. Bu durumda SSK?ya göre daha az emekli maaşı alırsınız. Ayrıca Bağ-Kur şartlarına tabi olacağınız için yaş kademeniz değişebilir ve daha uzun sürede emekli olabilirsiniz. SSK ile Bağ-Kur?un yaş kademeleri farklıdır.
Emeklilik başvurusunda her iki sigortalılıkta geçen prim günleriniz kendiliğinden birleşir.

cevap için teşekkürler, ssk için 2016 da emekli olacaktım yani halihazırda 3,5 yıldan fazla olduğuna göre demek ki bağkurlu olarak devam edeceğiz. Üstadım bir soru daha soracağım izninizle, bana SGK dan gelen yazıda 1.1.09 itibarıyle bağkurlu oldugum söyleniyor, bu durumda bugune kadar geçen zaman için borçlanacağım sanırım; peki zaten ticari olarak faal olmayan bu şirket ortaklığımı sonlandırır tekrar ssk lı olursam bu durumda ssk lı olarak emekli olma şansımı devam ettirebilir miyim ? ve bu takdirde normal süre olan 2016 da emekli olabilir miyim ?

Bağ-Kur başlangıç tarihinizden anlaşıldığına göre, Bağ-Kur sigortalılığınız 3,5 yıl devam ederse SSK şartları ile emeklilik hakkınızı kaybedeceksiniz. SSK şartları ile emekli olmak için Bağ-Kur sigortanızı sonlandırmalısınız. Yaşınızı beklediğinizi belirtmişsiniz. Şayet günleriniz tamam ise sadece yaşı bekliyorsanız Bağ-Kur sigortalılığınızı kapatmanız yeterli. Prim ödemeye devam etmenize gerek yok. Bu durumda belirttiğiniz tarihte emekli olursunuz. Bütün bu bilgileri sizin verdiğiniz ve çok da yeterli olmayan bilgilere göre verdiğimi de bilmeniz gerekir.
SSK şartları ile emekli olacağınız tarihte Bağ-Kur?a prim borcunuz var ise emekliliğinize engel olur.

üstadım, bağkurla görüştüm, bahse konu ortaklığımın olduğu şirket için kapatma dilekçesi verdiğimizi ilettim, bağkur der ki , kapatmayla ilgili ticaret sicil kaydını getirirseniz dosya iptal olurmuş ama her memurun uzmanlık bilgisi farklı olduğundan , dosya iptal olursa ssk lılığın devam edip etmeyeceği ve emekliliğin ssk dan mı olacağı bilgisini alamadım. Ayrıca sanırım 1.1.09 dan beri beni bağkurlu saydıklarına göre geçmişe dönük pirmleri de talep edecekler sanırım . bu iki konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Ticaret siciline tescil tabi şart. Diğer sorularınızın cevabı bir önceki yanıtımda var.