Puantaj Hesapları Hk.

İyi günler kolaygelsin arkadaşlar;

sayın üstadlarım, Milli Eğitim Müdürlüğünde okul serfisi öğrenci taşıma işi aldık. Şöförler günde iki saat çalışıyor. Hafta sonları çalışma yok. 2013/ocak ayında 10.01.2013 tarihinde işe giren personel günde 2 saat çalışmaktadır. Hafta sonları çalışma yoktur. 25.01.2013 tarihinde okullar yarı yıl tatiline girdiğinden günde iki saatten ocak ayında 10.01.2013 tarihinde işe giren personel 24 saat çalışmıştır. 24/7,5=3,20 gün yapıyor ve ben bunu 3,49'un altında kaldığında 3 olarak yuvarlama yaptım. SGK müdürlüğü diyorki sen bunu 4 gün olarak yuvarlamalıydın diyorlar sizce sayın üstadlarım hesabım doğrumu bana göre doğru ama sizlerinde bilgilerini almak istedim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Selamlar
Kendi açımdan aslında çok net cevap veremiyorum.Çünkü 5510 saylı kanunun 80.maddesinde aşağıda belirttiğim 2 fıkra yer almaktadır.

h) Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.

j) (Ek: 31/7/2008-5797/1 md.) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz. (31/7/2008 tarihli ve 5797 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle bu bendin 15/10/2008 tarihinde yürürlüğe gireceği hüküm altına alınmıştır.)

Kurum,hangi maddeye istinaden bu yorumu yapmış küsuratı tama tamamlamış bilemiyorum.Sanıyorum sizi, h maddesine göre değerlendirmiş (bencede böyle olmalı) ve ona göre karar vermiş olabilir.
Saygılar

h) Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.

Katılıyorum,kurum görüşü doğru

Aslında Tahsin Bey açıklamayı yapmış. Servis işi için anlaştığınız şoförler 5510 80/h gereği işlem görmeli ve kesirler hesaplamada bir gün kabul edilmeli.

j maddesi uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısını belirliyor, servis işi için bu geçerli değil.

SGK' isteği doğrudur kesirleri 1 gün kabul etmelisiniz.

Merhaba,

Bu tip basit ama bir o kadar sinir bozucu olaylarla karşılaşmamak adına her zaman işçiden yana oyunuzu kullanmanızı tavsiye ederim. İş verenden yana sıkıntı olmaz ancak işçiden yana olabilir bu şekilde bir tavırla sorunu ortadan kaldırırsınız :)

İyi günler...

Bu genel tavsiyenize paralel, malum işciyi koruma,gözetme (ilkesi)var, tabik de sınırsız değil,dolayısıyle her zaman, her konuda ,işci lehine olması ,uygulanması gerekmez.