Pvc Doğrama İşleri Maliyet Hesapları

serhat durmus

Katkı Sunan Üye
pvc doğrama montaj işi yapıyoruz yani inşaatların pencerelerinin pimapen yapımı ve montajı için hangi hesapları kullanmalı ve maliyeti nasıl hesaplamalı?

Ynt: Pimapen İşleri Maliyet Hesapları

serhat durmus ' Alıntı:
pimapen montaj işi yapıyoruz yani inşaatların pencerelerinin pimapen yapımı ve montajı için hangi hesapları kullanmalı ve maliyeti nasıl hesaplamalı?

selam arkadasım benım fikrim 150 hs. kullanmalısın

imalatta sarflar dahil + 720 + 730 / miktar

Merhaba,
Stoklar için 150, maliyetler için "740-Hizmet Üretim Maliyeti" hesabını kullanmalısınız.

Sayın Tamer Başkan,

Ham profiller, kapı, pencere vs olarak mamül hale gelmekte ve montaj işçiliği dahil bu iş yapılmaktadır.

Hizmet üretimi değil, mamül imalatı olması gerekir.

Selamlar...

smmmkaraman ' Alıntı:
Sayın Tamer Başkan,

Ham profiller, kapı, pencere vs olarak mamül hale gelmekte ve montaj işçiliği dahil bu iş yapılmaktadır.

Hizmet üretimi değil, mamül imalatı olması gerekir.

Selamlar...
Merhaba,
Eğer pencereleri üretip vitrinde sergiliyor ve müşteri çıkınca satıyor olsaydı dediğin doğru olacaktı. Ama PVC pencere işinde siparişi alır ölçüsüne (projesine) göre imalatını yapar ve götürüp yerine takarsın. Yeni bir sipariş alınca bu işlem tekrarlanır. Bu iş bir hizmet üretimidir ve mamul stoku bulunmaz.

evet sayın Başkan'a katılıyorum, fakat her inşaat için bu hesapalrın altında inşaat inşaat ayırmak gerekirmi veya pratik yolu nedir.

Sayın Başkan'ın yorumuna katılıyorum.

İş genellikle taahhüt işidir.

Maliyetlerin doğru ve kolay izlenebilmesi için de, 740 hesabın altında her taahhüt için ayrı alt hesap açılmalıdır.

Dönem içinde biten iş maliyetleri 622 hesaba, devam edip ertesi yıla sarkan işlerin maliyetleri de 170, 171, 172 ... 177 hesaplara yansıtılmalıdır.

Sayın Nusret Bey teşekkür ederim buraya ait değil soru ama devam niteliğinde birde bunların sigorta yöneleri nasıldır, herhalde her iş için dosya açılmaz kesilen faturalara işyeri ssk nuamrası yazılması gekirmi bu yönü nasıldır.

serhat durmus ' Alıntı:
Sayın Nusret Bey teşekkür ederim buraya ait değil soru ama devam niteliğinde birde bunların sigorta yöneleri nasıldır, herhalde her iş için dosya açılmaz kesilen faturalara işyeri ssk nuamrası yazılması gekirmi bu yönü nasıldır.
Merhaba,
Her iş için SSK dosyası açmamak için merkez SSK dosyasını imalat ve montaj şeklinde açmalı ve primlerinizi Pimapen imalat ve montajı için ödenmesi gereken İşkazaları ve Meslek Hastalıkları priminden hesaplamalısınız. Ayrıca faturanızda da imalatın işyerinde yapıldığını ve İşyeri SSK Sicil numarasını yazmanız gerekli.

Bu arada gelin şu işin adına pimapen yapımı değil de, Plastik doğrama yapımı diyelim..

Pimapen bir tekil marka çünkü.. İşin genel adı değil..

Hatta plastik de değil PVC doğrama desek tam adını teleffuz etmiş oluruz. :)

Ynt: Pvc Doğrama İşleri Maliyet Hesapları

3 yıldır PVC işi yapan mükellefim var. Bu güne kadar hesaplarını 150-710-720-730 hesaplarda takip ettim. Arkadaşlarımın yorumlarından sonra ben de 740'ta takip edilmesi gerektiğini düşünmeye başladım...Ama yine de tam emin değilim...

Şimdi hesap planını oluştururken her iş için ayrı takip çok zira bir ay içinde 50 tane ayrı yere fiyatı 1.000,00 ile 2,000 arasında 50 tane fatura kesilmiş, böyle olunca yapılan işe göre maliyetleme çok zor oluyor bunun pratik yolu nedir,

Bir imalathane/fabrika var.

Sipariş üzerine, sipariş veren işletmelerin gönderdiği ambalajı kullanarak şeker, un, kakao vs hammaddeler, yardımcı maddeler, genel üretim giderleri ve işçilik kendi bünyesinden olmak üzere yaptığı imalat/üretim işi, hizmet üretimi yoksa mamül üretimi midir?

serhat durmus ' Alıntı:
Şimdi hesap planını oluştururken her iş için ayrı takip çok zira bir ay içinde 50 tane ayrı yere fiyatı 1.000,00 ile 2,000 arasında 50 tane fatura kesilmiş, böyle olunca yapılan işe göre maliyetleme çok zor oluyor bunun pratik yolu nedir,

Bunun pratik yolunu sizin ihtiyacınız belirleyecektir.

Birim karlılığı görmek istemiyorsanız, başabaş noktanızı bilmek istemiyorsanız, zarar beyan ettiğiniz bir dönem de "bakınız prestijli bu firmayı kaçırmamak için zararına fiyat vererek satış stratejisi izledim" gibi cevaplara ve raporlamaya ihtiyacınız yoksa, en pratik çözüm maliyetleri ve satışları .01 uzantılı tekbir satış ve maliyet hesabı altında torba olarak takip etmektir.

Ama başabaşlar benim için önemli diyorsanız bir modül altında müşteri bazında izleyebilirsiniz. Bu durumda da astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

Sonuç; pratik çözümü yine firmanızın iç dinamikleri belirleyecektir.

smmmkaraman ' Alıntı:
Bir imalathane/fabrika var.

Sipariş üzerine, sipariş veren işletmelerin gönderdiği ambalajı kullanarak şeker, un, kakao vs hammaddeler, yardımcı maddeler, genel üretim giderleri ve işçilik kendi bünyesinden olmak üzere yaptığı imalat/üretim işi, hizmet üretimi yoksa mamül üretimi midir?

Üretim standart ise mamul üretimidir, (bana standart kakaolu bisküvi paketleyebilir misin? sipariş isteği)

Üretim Standart değilse taahhüttür, (oto galerimin açılışı var, birebir boyutlarda bana citreon c3 şeklinde pasta yapabilir misin? sipariş isteği).

Bu durumda birim maliyetler değişeceği için hesap tasnif ve takip sistemi de değişiklik gösterebilecektir.

Sipariş veren işletmelerin isteğine göre gramaj, şeker, kakao, peynir, susam, vs. oranı farklılık göstermektedir.

Diğer bir deyişle, her bir işletmenin benzer mamülü farklı gram, tat, kakao, peynirli, susamlı vs şekillerde arz edişine göre imalat yapılmaktadır.

Hizmet üretimi mi, mamül üretimi mi?

pvc doğrama işin de
müşteriden ölcü alınıyor üretim yapan başka bir firmada doğrama yaptırılıyor
bu doğrama müşterinin binasına takılıyor

burda yapılan iş
işin alınması ve montajı üretim yok bu durumda
hangi hesaplar kullanılmalı muhasebe sistemi nasıl olmalı