Ramazan Günlüğü

Ynt: Ramazan Günlüğü

oruçluyduk ama :'( :'( :'(
şapur şupur... ben en çok patlıcan kebabını beğendim.. yalnız pilav bezelyeli değil, mısırlı olcak

Bakarakta oruç bozulur kardeşim,bakmayacaksınız :) Ben şimndi duvara bakarak yazıyorum :)

NİSANLI ' Alıntı:
En sondaki pastırmalı börek galiba. Aman allahım

evet....paçanga böreği pastırmalı ve kaşarlı....bir börek bu kadar güzel mi görünür yada görünen o şey börekmidir :)

Son dakikalar hiç geçmek bilmiyor. Bari gidiyim de pide kuyruğuna giriyim

emansur senin yaptığın ayıptır, günahtır.Allah bilir oruçlar gitmiştirrr...! :)

Hiç şüphesiz oruçlu bir kimsenin iftar açacağı anda (yaptığı takdirde) reddedilmeyen duası vardır.[Hadis-i Şerif]

Dil-i mahzûnumuzu eyledi şâd û handân
Geldi yümn ile yine şehr-i mübârek Ramazân
Kadrini bilen görse hilâl-i ramazanı
Mihrab edinir secde-i şükr etmeğe anı.

Ramazan ayında gereği gibi oruç tutarsan, senin vücud toprağını altın ederler. Senin fâni varlığını taş gibi ezerler de göğe sürme yaparlar. İftar vaktinde yediğin lokmanın her biri birer mânâ incisi olur. Ramazan?da yemekte içmekte, kötü söz söylemekte, kötü iş işlemekte sabırlı olduğun için bu sabır senin manevi görüşünü artırır, gönül gözünü açar.[Hz. Pir Mevlana]

Mâsivâ resmi ola dîde-i dilden gâib
Cân u dilden olalım ru?yet-i yâre tâlib
Geldi ?izzetle yine şehr-i mübârek Ramazân

Eğer insanlar, ramazan-ı Şerîf?in ne olduğunu lâyıkıyla bilselerdi, senenin tamamının ramazan olmasını arzu ederlerdi. [Hâdis-i Şerif]

Geldi bu mâhımız kutlu,
Teşrifi şekerden tatlı,
Nice canlar erişmedi,
Eren canlara ne mutlu.

Cebrâîl -aleyhisselâm- bana göründü ve; ?Ramazan?a erişip de günahları affedilmeyen kimse rahmetten uzak olsun!? dedi. Ben de ?Âmîn!? dedim? [Hadis-i Şerif]

Mevlam, bizleri Hak Dostun güzelliği ile güzelleştirip Hazreti insan oluşumuzun şuuruna erdirsin, madde zincirinden kurtarıp melekût alemine vardıracak hakiki oruçlar nasib eyleyiversin?

Milyonlarca canın hep bir ağızdan tevhid eylediği şu demlerde, oruçla ekilen irfan sofrasına biraz erkence oturalım da niyâza duralım:

İdrâk ettiğimiz ramazan ayını, ihlâslı niyetlerle ve takvâ ölçüleriyle gelecek senenin ramazan?ına bağlayabilmemizi ve hayatımızı dâimî bir ramazan rûhâniyeti içinde yaşayabilmemizi nasîb eyleyiver! Âmin yâ Mûin.

Aşk ve imân sancağıyla oruç kalkanı kuşanan cengâverin, nefsiyle gazası mübarek ola. Vücûd şehrinde esen ihtiras ve tamâ fırtınalarını oruç ikliminde dindirebilenin nefesindeki Huu demine sâfalar ziyâde ola ya huu.

Muhabbet-i Ehli beyt-i Mustafa üzerlerimize sâyebân,
Vakt-i şerif, sebeb-i gufran, aleme bayram olan Cuma,
Ümid-i gufran olan Ramazan-ı Şerif
ömür ve şahsiyetlerimiz, ahir ve akibet,
zahir ve batınlarımız hayrola,

Mevlam, bizleri Hak Dostun güzelliği ile güzelleştirip Hazreti insan oluşumuzun şuuruna erdirsin, madde zincirinden kurtarıp melekût alemine vardıracak hakiki oruçlar nasib eyleyiversin?

Amin Amin.. Teşekkürler sn emansur

Hayırlı Cumalar herkese...

Necip Fazıl Kısakürek'ten bir Ramazan hatırası:

Çocuktum. 6-7 yaşlarında var yoktum. Bir Ramazan günüydü. Çemberlitaşta oturduğumuz büyük Konaktan sokağa çıktım. İleride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan birini gördüm. 10 para mı, 20 para mı, ne verdiğimi hatırlayamadığım bir horoz şekeri satın aldım. Şekeri eme eme Konağa dönmek üzereydim ki, üzerime hamal kılıklı bir adam çullandı. Yarı ciddi, yarı şakacı bir edâ ile haykırdı:

-Şu bacaksıza da bak! Sokakta, elâlemin karşısında yiyor!

Ödüm patlamıştı sanki... Şekeri yere attım ve evime doğru koşmaya başladım.

Adam beni kapıya kadar kovaladı. Konağın açık kapısını bu herifin suratına çarparcasına kapatıncaya kadar adeta baygınlık geçirdim.

Şimdi, masum çocuklara değil, Ramazan günü açıkça ve iftihar edercesine sigaralarını tüttüren her vasıf dışı insanlara o hamal kılığı içindeki saffet ve hassasiyetle hitap etmek istiyorum:

-Günahınızı niçin ALLAHla aranızda bırakmıyor ve sanki onun reklâmını yaparcasına, zedelediğiniz ALLAH hakkına kul hakkını da ekliyorsunuz? Eskiden Ermenisi, Rumu, Yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için Ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. Düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!

Hamalın kovaladığı çocuk bugün 75 yaşında ama, kovalayanın soyundan kimse kalmadı.

21 Temmuz 1980

Elvedâ bizden sana ey şehr-i rahmet elvedâ?
Sen gidesin ille bizi yaktı hasret elvedâ?
Nûr ile zeyn oldu âlem, cümle mescîdler temâm,
Zikr u tesbîh u terâvih, gitti bunlar elvedâ?

Elden çıkardık mâhımız ,
Eflâke çıksın âhımız,
Rahmeylesin Allah?ımız,
Ey mâh-ı gufrân elvedâ?

Ol Ey Hüdâî subh ü şâm,
Zikr-i Hudâda ber-devâm?
Medet gitti şehr-i siyâm,
Ey mâh-ı gufrân elvedâ?

Kullarında yok sana lâyık meta?;
Elvedâ şehr-i remezân elvedâ?
Senden aldık nûr-i îman pür şua?;
Elvedâ şehr-i remezân elvedâ?

yalnız ramazan bi bitsin bayramın 1.ci günü bi yatıcam, pazar sabahı kalkıcam. Olmaz böyle uykusuzluk.. Çok kötüyüm

Evet yahu.. Ne açlık ne susuzluk. Bende ayakta uyuyorum. Allah'tan babamın şirketi. Yoksa çoktan kovulurdum.