fonradar

Ramazan Günlüğü

Ynt: Ramazan Günlüğü

Minik ' Alıntı:
Evet yahu.. Ne açlık ne susuzluk. Bende ayakta uyuyorum. Allah'tan babamın şirketi. Yoksa çoktan kovulurdum.

İşsiz kalırsak mesai başında uyuyoruz diye , bizi de oraya aldırırsın artık sevgili minik ;) :D

Tabiki alırım, smmmden geçilmez şirket :D

Masa sandelyeyi atıp yerine ranzaları yerleştirip yastık savaşı yaparsınız artık ;D

İrem35 ' Alıntı:
yalnız ramazan bi bitsin bayramın 1.ci günü bi yatıcam, pazar sabahı kalkıcam. Olmaz böyle uykusuzluk.. Çok kötüyüm

:D :D :D

Belki biraz abartmış olabilirm ama yeni işe geldim. Bu kadar çok uyuyunca gelirken yolda öndeki arabaya da çarptım. Neyse akşam olmadan gelebildim işe.

NİSANLI ' Alıntı:
Belki biraz abartmış olabilirm ama yeni işe geldim. Bu kadar çok uyuyunca gelirken yolda öndeki arabaya da çarptım. Neyse akşam olmadan gelebildim işe.

büyük geçmiş olsun :eek:,

nazar_cola3.jpg
Geçmiş olsun.

Teşekkürler herşey yolunda hatta iyi bile oldu diyebilirim. Çünkü plakanın bir tarafı açılmıştı düşücek gibi duruyordu ben öndeki arabaya çarpınca plaka yerine oturmuş :D

Ooo nazar boncuğu falan şımarıcam

NİSANLI ' Alıntı:
Teşekkürler herşey yolunda hatta iyi bile oldu diyebilirim. Çünkü plakanın bir tarafı açılmıştı düşücek gibi duruyordu ben öndeki arabaya çarpınca plaka yerine oturmuş :D

Ooo nazar boncuğu falan şımarıcam

ilahi :D hiç güleceğim yoktu

Sizinkisi kaza değil tamirat olmuş.

45oopp7.gif

Tamir bakım onarım yedek parça servis işçilik bildiklerim bunlar hepsi bir arada saniye oldu bitti

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Hz. Muhammed Mustafa Aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

?Allahü Teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.? [Deylemi]

Peygamber Efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü Teâlâ, ?Kadir gecesi senin ve ümmetinindir? buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Resulullah Efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü Teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

Resulullah Efendimiz, ?Beni İsrail Peygamberlerinden 80 yıl Allahü Teâlâya ibadet eden oldu? buyurunca, Eshab-ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; ?Ya Resulallah, senin ümmetin bu Peygamberlerin, 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allahü Teâlâ sana ondan iyisini gönderdi? diyerek, (Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)

Kadir gecesi hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

?Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü Teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.? [Deylemi]

?İnanarak ve sevabını Allahü Teâlâdan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.? [Buhari, Müslim]

?Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur?an-ı kerimi hatim etmekten daha sevaptır. Kadir gecesinde bir tesbih (Sübhanallah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü ekber) söylemek yedi yüz bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir.? [Tefsir-i Mugni]

?Kadir gecesi üç defa ?La ilahe illallah? söyleyen müslümanın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.? [Tefsir-i Mugni]

Selman-ı Farisi Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem Şaban ayının son gününde bize okuduğu bir hutbede şöyle buyurdu: "Ey insanlar, büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınıza geldi. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazları meşru kıldı. Bu ayda küçük büyük bir hayır yapan insan başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır. Bu ayda bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer. Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ay mü´minlerin rızkını arttıracak aydır. Bu ayda her kim oruçlu bir mü´mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden azat olmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur. Ashab-ı Kiramdan bazıları, -Ya Resulallah, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz- dediler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, -Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü´mine iftar ettirene de verir- buyurdular ve hutbelerine şöyle devam ettiler: Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da Cehennemden kurtuluştur. Bu ayda her kim kölesinin (işçi ve hizmetçisinin) işini hafifletirse Allah onu affeder ve Cehennemden uzak tutar. Bunun için bu ayda şu söyleyeceğim dört hasletten ikisi ile Rabbinizi razı kılarsınız, diğer ikisinden ise hiçbir vakitte ayrı kalamazsınız. Rabbinizin rızasına sebep olan hasletlerin birisi, Kelime i Şehadete devam etmeniz, diğeri de Allah´tan mağfiret dilemenizdir. Vazgeçemeyeceğiniz iki hasletin biri Allah´tan Cenneti istemek, diğeri Cehennemden Allah´a sığınmaktır. Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir."
[(et-Tergib ve´t-Terhib, 2:94-95) ]