fonradar

Ramazan Günlüğü

2. Günün Duası: "Allahumme garribnî fîhi ilâ merzâtike ve cennibnî fîhi min sehatike ve negimatike ve veffignî fîhi li-girâeti âyâtike bi-rahmetike ya erhem'er-râhimîn."
Anlamı: Allah’ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp, gazap ve azabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl; rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.
دعاء اليوم الثالث: اللهمّ ارْزُقني فيهِ الذّهْنَ والتّنَبيهَ وباعِدْني فيهِ من السّفاهة والتّمْويهِ واجْعَل لي نصيباً مِنْ كلّ خَيْرٍ تُنَزّلُ فيهِ بِجودِكَ يا أجْوَدَ الأجْوَدينَ

3. Günün Duası: "Allahummerzugnî fîh'iz-zihne ve't-tenbîh ve bâidnî fîhi min'es-sefâheti ve't-temvîh vec'al lî nesîben min kulli hayrin tunzilu fîh, bi-cûdike ya ecved'el ecvedîn."
Anlamı: Allah'ım! Bu günde bana zekâ ve uyanıklık (ibadet ve itaatten gafil olmama) hali ver; beni cahillik ve batıl işlerden uzaklaştır. Bu günde indirdiğin her hayırdan bana da bir nasip ayır; cömertliğin hakkına ey cömertlerin en cömerdi!
دعاء اليوم الرابع: اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ يا أبْصَرَ النّاظرين

4. Günün Duası: "Allahumme gavvinî fîhi alâ igameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik ve evzi'nî fîhi li-edâi şukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike ve sitrik, ya ebsar'an-nâzirîn."
Anlamı: Allah’ım! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü eda etmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretli!
دعاء اليوم الخامس: اللهمّ اجْعَلْني فيهِ من المُسْتَغْفرينَ واجْعَلْني فيهِ من عِبادَكَ الصّالحينَ القانِتين واجْعَلْني فيهِ من اوْليائِكَ المُقَرّبينَ بِرَأفَتِكَ يا ارْحَمَ الرّاحِمين.

5. Günün Duası: "Allahummecalnî fîhi min'el-musteğfirîn, vec'alnî fîhi min ibâdik'es-sâlihîn'el-gânitîn, vec'alnî fîhi min evliyâik'el-mugarrabîn, bira'fetike ya erham'er-râhimîn."
Anlamı: Allah'ım! Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından ve mukarreb velilerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkında ey merhametlilerin en merhametlisi!
دعاء اليوم السادس: اللهمّ لا تَخْذِلْني فيهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ ولا تَضْرِبْني بِسياطِ نَقْمَتِكَ وزَحْزحْني فيهِ من موجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنّكَ وأياديكَ يا مُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبينَ

6. Günün Duası: "Allahumme la tehzulnî fîhi li-tearruzi ma'siyetik, velâ tazribnî bi-siyâti negimetik, ve zehzihnî fîhi min mûcibâti sehatike, bi-mennike ve eyâdîke, ya muntehâ rağbet'ir-râğibîn."
Anlamı: Allah'ım! Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu günde beni yalnız bırakma; azap kırbacınla beni cezalandırma; bu günde gazabına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfün ve nimetlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu!
دعاء اليوم السابع: اللهمّ اعنّي فيهِ على صِيامِهِ وقيامِهِ وجَنّبني فيهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْني فيهِ ذِكْرَكَ بِدوامِهِ بتوفيقِكَ يا هاديَ المُضِلّين

7. Günün Duası: "Allahumme einnî fîhi alâ siyamihi ve giyamih, ve cennibnî fîhi min hefevatihi ve asamih, verzugnî fîhi zikreke bi-devamihi, bi-tevfigike ya hadiy'el-muzillîn."Anlamı: Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!
دعاء اليوم الثامن: اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ يا ملجأ الآمِلين.

8. Günün Duası: "Allahummerzugnî fîhi rahmet'el-eytami ve it'am'et-taam ve ifşa'es-selâm ve suhbet'el-kiram, bi-tavlike ya melce'el-amilîn."Anlamı: Allah’ım! Bu günde öksüzlere merhamet etmeyi, -fakirlerin- karnını doyurmayı, karşıma çıkan herkese Selâm vermeyi ve değerli insanlarla oturup kalkmayı bana nasip eyle; iyilik ve ihsanınla, ey arzu edenlerin sığınağı
دعاء اليوم التاسع: اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.

688392_45972_08072013170318_23.jpg

Hz. Fatıma, "Ya Ali, Hasan, Hüseyin aç, evde yiyecek yok...Gidip yiyecek bir şeyler alsana" der. Hz. Aliâ'nin sadece altı dirhemi vardır. Yiyecek almak için evden çıkar ve giderken yolda kavga eden iki insan görür. Hz Ali: "Niçin kavga ediyorsunuz? Şu âlemde Allahâ'ı düşüneceğiniz yerde niçin birbirinizle mücadele ediyorsunuz?" diye sorar. Kavga edenlerden biri, diğerinden altı dirhem alacağı olduğunu, vermediğini söyler. Hz Ali cebindeki altı dirhemi çıkarır ve alacaklıya verir. Evine geldiğinde eli boştur, Cennet kadınlarının sultanı; "Ya Ali, hiç mi bir şey almadın?" diye sorunca, "Ama ara düzelttim ya Fatma" der. Hz. Fatma'nın yüzünde nurlu bir gülümseme belirir. Memnundur kocasının bu güzel hareketinden. Daha sonra Hasan'la Hüseyin ağlamaya başlarlar, "açız" diye. Bu acı manzaraya dayanamaz ve evden çıkar. Yolda bir adama rastlar. Elinde besili bir deve; "Ya Ali bu deveyi sana satmak isterim, ucuza satacağım.""- Param yok" der Hz Ali. "- Olsun" der adam. "- Bu deveyi sana vermeyi çok istiyorum.150 dirhem bu deve. Al sonra ödersin." Alır Hz. Ali o deveyi. Yolda giderken başka adama rastlar. "- Ya Ali" der, "ne güzel bir deve bu. Ben bunu 300'e alayım ne olursun reddetme beni." Hz Ali: "- Ama ben bunu 150'ye aldım der. "- Olsun, ben çok beğendim bunu" ve deveyi satar. Hz. Ali mutlu bir şekilde gider yiyecekleri alır eve döner. Sonra Peygamber'in huzuruna çıkar. Efendimiz(s.a.v.) güler, "gel" der, "ya Ali şu deve hikâyesini anlat". Anlatınca da der ki: "- Sen ki ara düzelttin. Allah Cebrail ile sana deveyi sattı. İsrafil ile de satın aldı. Her kim ki ara yapar, birleştirir, düzeltir, ikilikten insanları kurtarırsa o bendendir ya Ali.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, herkesin ramazanı ayı hayırlı olsun, Allah sonuna kadar istifade etmeyi nasip etsin.

Saygı değer arkadaşlar,
(Laf aramızda bu ramazan ayı nda,
ne hazindir ki manevi noktada önceki Ramazan'lar kadar,en azından geçen sene kadar pek mutmain değilim,sadece ben mi böyle hissediyorum bilmiyorum ama o atmosfer,o hava yok sanki!
Ya bende,ya bulunduğum çevrede,yada her iki noktada ,belki genelde bir menfilik var gibi!)
Allah Hakkı'mızda hayırlı olanı versin(Amin)

[h=2]"Ramazan Tefekkür Ayı" Dedik, "Sosyal Medyadaki Hallerimiz"i Tefekkür Ettik[/h]
karikatur1.jpg

[FONT=&quot]Sosyal medyada bir telaş bir telaş...[/FONT]
[FONT=&quot]Neyin telaşı mı;[/FONT]
[FONT=&quot]Okuduğumuz kitaptan, yediğimiz yemekten, gezdiğimiz yerlerden, aldığımız eşyâdan, sahip olduğumuzu zannettiğimiz mutluluktan, içine düştüğümüz dertten, kederden, hüzünden herkesi haberdar etmek telaşı!...[/FONT]
[FONT=&quot]Bu telaşa bir de "hava" katmıyor muyuz!...[/FONT]
[FONT=&quot]"Sosyal medyada havalı fotoğraflar paylaşmak, havalı cümleler kurmak, havalı paylaşımlar yapmak telaşındayız." Bu cümle çoğumuza garip gelse de, sosyal medya aracılığıyla yapılan şey genellikle bu! Güzel bulmadığınız ve ilgi göreceğini düşünmediğiniz bir fotoğrafı paylaşır mısınız!? Dikkat çekeceğini, gündem oluşturacağını ummadığınız bir cümleyi yazma zahmetinde bulunup paylaşır mısınız!?[/FONT]
[FONT=&quot]Allah aşkına Müslümanlar olarak sosyal medyada biz "NEYİN HAVASINDAYIZ!?"
smiley-smile.gif
[/FONT]

[FONT=&quot]An'ı yaşamak yerine, An'ı fotoğraflayıp paylaşmayı tercih ediyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]Cümleleri tefekkür etmek yerine sosyal medya masasına servis ediyoruz hemen. Tadı tuzu kalmadı artık sözlerin, kelimelerin, cümlelerin. Çünkü sâfiyetlerini yitirdiler sosyal medya vitrininde.[/FONT]
[h=3]Sosyal medya sayesinde bize bir haller oldu, bir şey olduk ama ama ne olduk!?[/h][FONT=&quot]*Sosyal medya sayesinde gizlisi saklısı olmayan kocaman bir aile olduk. Özel hayatımız, fikirlerimiz, zevklerimiz, beğenilerimiz konusunda çok cömertiz artık. Kendimizi, ailemizi sakınmak, kıskanmak gibi duygularımızı epeyce törpüledik.[/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyada dedikodu yapar olduk. Başkaları hakkında düşüncelerimizi, hislerimizi isim bildirmeden yazıp paylaşınca vebale girmediğimizi sanıyoruz![/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyada hünerli yalancılar olduk. Yalanın âlâsını söylüyoruz da kendimizin bile haberi yok! Hayatımızı hiç olmadığı bir biçimde yansıtmak gibi...[/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyada hâl hatır sorar, birbirimizi iltifatlara boğar olduk. Ne kadar düşünceli olduğumuzu, birbirimizi ne kadar sevdiğimizi cümle âlem bilsin ama değil mi![/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyada allâme-i cihan olduk. Sosyal medyada edebiyat yapıyoruz. Şuna parçalıyoruz diyelim, her türlü duygulanım bir klavye dokunuşuyla edebi şaheserlere dönüşüyor zannediyoruz! Sadece edebiyat mı, felsefe yapıyoruz, siyaset yapıyoruz... Girmediğimiz havuz, dalmadığımız derya kalmıyor desek abartmış olmayız herhalde. Yani sosyal medya sayesinde ilmimiz epeyce ziyadeleşiyor!!![/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyayla halleşir, dertleşir olduk. Sorunlarımızı kallavi cümlelerle sosyal medyada paylaşıyor ama kaynağına gidip çözmeye tenezzül bile etmiyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyadan sanal/sahte güçler, sanal/sahte mutluluklar, sanal/sahte moraller devşirir olduk. Teselliyi sosyal medyada arar olduk.[/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyada havalara girer olduk. Nasıl mı;
Dertliyim, hüzünlüyüm vah kaderim, vah alınyazım bunalım havaları...
Mutluyum, nasipliyim, kısmetliyim, güzelim kimse bunu bozamaz havaları...
Facebook'un "bugün nasıl hissediyorsun?" sorusuna kim kayıtsız kalabilir ki!...
smiley-smile.gif
[/FONT]

[FONT=&quot]*Sosyal medyada normal şartlarda hoş karşılamadığımız birçok durumu normal karşılar olduk. Tanımadığımız insanlarla özelimizi ve sıkıntılarımızı paylaşmak gibi bir iletişimi normalde yapmayız ama internet ortamında çok rahat davranabiliyoruz. Sokaktan geçen birine çıkarıp kendimizin veya ailemizin fotoğrafını göstermeyiz ama internette herkesin görebileceği şekilde paylaşıyoruz![/FONT]
[FONT=&quot]Velhâsıl-ı kelâm ölçümüzü iz'anımızı, edebimizi ahlâkımızı, hâlimizi tavrımızı iyice bozduk...

karikatur2.jpg

[/FONT]

[h=3]Bize iyi bir ayar lâzım mı, lâzım!!![/h][FONT=&quot]Musîbet kapıya dayanmadan, yenilenme ve tefekkür fırsatı olan Ramazan gibi mübarek ve bereketli bir ay da hazır kapımıza gelmişken haydi Bismillah;[/FONT]
[FONT=&quot]*Sosyal medyaya Ramazan ayından başlamak ve devam ettirmek üzere müslümanca bir ölçü koymaya
*Sosyal medyayı hayatımızı ölçüsüzce sergilediğimiz bir vitrin olmaktan çıkarmaya
*Sosyal medyada yalana, riyaya, dedikoduya bulaşmamaya
*Sosyal medyanın kıymetli zamanımızı çalmasına müsade etmemeye
*Sosyal medyada Allah'ın razı olmayacağı tüm etkinliklerimizi terk etmeye
*Sosyal medyayı sadece hayırlı, faydalı ve güzel işler için kullanmaya
*Hayatı Rabbimizin bize bahşettiği hakikatiyle, insanca yaşamayı unutmamaya[/FONT]

[FONT=&quot]niyetlenelim inşaallah...[/FONT]
Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.
[FONT=&quot](A'raf Sûresi, 31. Ayet Feyzü'l Furkan, Hasan Tahsin Feyizli)[/FONT]
[FONT=&quot]Yaşadığımız zamanın imkânlarından istifade edelim lâkin bizlere emanet edilmiş ömrümüzü israf ve hebâ etmeyelim. Kalb dünyanın gaye ve telaşesinden arınıp temizlensin ki "Nazargah-ı İlahî" olabilsin.[/FONT]
[FONT=&quot]Şemseddin Sivâsî hazretleri (v.1591/2) gönülden söylemiş, ne güzel söylemiş;[/FONT]
Vâsıl olmaz kimse Hakk’a cümleden dûr olmadan
Kenz açılmaz şol gönülden tâ ki pürnûr olmadan
Sür çıkar ağyarı dilden tâ tecelli ede Hak
Pâdişah konmaz saraya hâne ma’mur olmadan
[FONT=&quot]Elif İlay Bayrak Hüsmen[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]