Res'en Terk Durumunda Verilmesi Gereken Beyannameler

bil_gin

Tanınmış Üye
Herkese merhaba. Hayırlı, güzel haberlerin alındığı, kavgalıkarın barıştığı, savaşların bittiği bir Ramazan ayı diliyorum herkese.
Gelelim sıkıntı yaşadığım konuya; geçen sene 28.02.2013 tarihinde bir mükellefimin vergi dairesi res'en terk şeklinde mükellefiyetini durdurdu. Mart ayına ait kdv beyanını veremedim. O günlerde de farklı bazı sorunlarım olduğu için olayın üzerine düşemedim kabahatimi baştan kabul ediyorum. Bu mükellefe ait hangi beyannameleri göndermem gerekirdi? Ayrıca önümüzdeki süreçte yasalaşması beklenen afta geçmişe dönük verilecek beyanların özel usulsüzlük cezalarının silinmesi gibi bir durum öngörülüyor mu? Yardımlarınızı rica eder , iyi alşamlar dilerim.
Saygılarımla;
bil_gin

Herkese merhaba. Hayırlı, güzel haberlerin alındığı, kavgalıkarın barıştığı, savaşların bittiği bir Ramazan ayı diliyorum herkese.
Gelelim sıkıntı yaşadığım konuya; geçen sene 28.02.2013 tarihinde bir mükellefimin vergi dairesi res'en terk şeklinde mükellefiyetini durdurdu. Mart ayına ait kdv beyanını veremedim. O günlerde de farklı bazı sorunlarım olduğu için olayın üzerine düşemedim kabahatimi baştan kabul ediyorum. Bu mükellefe ait hangi beyannameleri göndermem gerekirdi? Ayrıca önümüzdeki süreçte yasalaşması beklenen afta geçmişe dönük verilecek beyanların özel usulsüzlük cezalarının silinmesi gibi bir durum öngörülüyor mu? Yardımlarınızı rica eder , iyi alşamlar dilerim.
Saygılarımla;
bil_gin

Arkadaşım Resen Terk Olan Bir Mükellefe Beyanname Veremezsin Zaten.Resen Terk tarihine kadar olan beyannamelerini verebilirsin sadece.Ayrıca mükellefin tarafından kesilen fatura varsa tabi resen terk tarihinden sonraya ait bunu daireye bildirseydin belki resen terk tarihi ileri giderdi. dediğim gibi resen terk tarihine kadar olan beyannameleri verdiysen zaten afla alakan yok.

Selamlar
Re'sen terk sebebi nedir? Bunu çözmek için herhangi bir girişimde veya mükellefe uyarılarda bulundunuz mu?Yazdıklarınızdan anlaşıldığına göre sebebini biliyor ama harekete geç(ir)mekte işi biraz ağırdan almışsınız.Re'sen terk sebebine göre yorumumu yazabilirim.

Selamlar
Re'sen terk sebebi nedir? Bunu çözmek için herhangi bir girişimde veya mükellefe uyarılarda bulundunuz mu?Yazdıklarınızdan anlaşıldığına göre sebebini biliyor ama harekete geç(ir)mekte işi biraz ağırdan almışsınız.Re'sen terk sebebine göre yorumumu yazabilirim.
Üstadım selamlar. Res'en terk sebebimiz mükellef elindeki makineleri ve diğer tüm ekipmanlarını 2012 yılında sattı. Şirketi kapatmak için yaptığım yoğun ısrarlara rağmen masraf konusunda sıkını yaşadılar ve kapatma işlemini başlatmadık. Tabi adreste de faaliyette bulunmuyorduk ama düzenli bir şekilde beyanlarını gönderiyordum. Sanırım aynı adreste başka bir mükellef işe başladığı için yapılan tespit sonucunda res'en terk işlemi gerçekleştirilmiş. Konudan haberim Mart 2013 dönemi beyanlarını yaparken olmuştu. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
saygılar;
bil_gin

Selamlar
Kendi düşüncemi belirtirsem şunları söyleyebilirim.(Ayrıca aramızda olan Sn.maliyeci55'te okuyup,gerekli uyarıları veya düzeltmeleri yaparsa da çok memnun olurum.)
Şayet re'sen terk sebebiniz "adresinde bulunamama" ise (sicil ekranında muhakkak yazar) iki alternatifiniz var. Ya faaliyete devam etmek isteyeceksiniz ya da kapanışa gideceksiniz.Kolayından başlayalım,kapanışa gitmeye karar vermişseniz,yeni TTK'nın getirdiği kolaylıktan faydalanabilirsiniz.
* Vergi dairesinden mükellefiyet yazısı alarak (tabiki burada terk olduğu yazacaktır) ticaret odasına bir dilekçe vererek,oda kapanışını da (tasfiyeye gitmeksizin) yapabilirsiniz.Tabiki terk tarihinde işletme aktifine kayıtlı mal varlığı da (mal,taşıt,demirbaş vs) bu durumda hazineye devredilecektir bunu da bilmiş olun.Burada zorlanacağınız husus,daireden mükellefiyet yazısını almak konusunda olacaktır.Zira ben bu yazıyı almak için bile bayağı uğraşmıştım.Bu yazıyı ticaret odası ıslak imzalı istediğinde İVD üzerinden alacağınız yazı işinize yaramayacaktır.Ticaret odası da tahmini 2-3 ay içinde kapanış işlemini yapacaktır.Vergi dairesi'de re'sen terk yaptığına göre terk tarihinden sonraki beyanlarında verilmesine gerek kalmayacaktır.
(Ben böyle bir kapanış yaptım)
Tabiki burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu: Re'sen terk tarihinden sonra,yani veremediğiniz beyanname ayı da dahil olmak üzere, o tarihten sonra fatura kesilmemiş olmalıdır.Yani diyelimki firma 2013/martta re'sen terk oldu.Mart beyanını vermediniz ama mart ayında da firmanın satışları var.Bu durumda yukarıdaki dediğim işlemi yapamazsınız.Mecburen re'sen terk sebebini ortadan kaldırmak için adres beyan edip firmayı faal hale getireceksiniz.Diyelim ki mart ayında fatura kesilmemiş,beyan verecek olsaydınız boş verecektiniz,o zaman vergi dairesi şöyle bir uygulama yapabiliyor.Faaliyeti devam ettirebilmek için adres bildirmek zorundasınız, ya aynı adreste tekrar faaliyetteyiz diyeceksiniz,ya da farklı adres gösterip,oradan devam edeceksiniz.
Aynı adreste yeniden faaliyetteyiz derseniz,vergi dairesi önce tesbit yapar,sonra kapattığı tarih itibariyle yeniden açarak,bugüne kadar ki tüm beyanları ister.
Farklı adreste faaliyet bildirirseniz (tabiki adres değişikliği tescil edilecek bu durumda) o zaman vergi dairesi,adresi değiştirdiğin tarih itibariyle yeniden açar, re'sen terk tarihi ile açılan tarih arasında kalan boşluk karanlık bölge kabul edilir,yani o tarihlerde firma kapalıymış gibi görünerek,beyanları istenmez ve aranmaz..Fakat bunu yapabilmenin tek şartı,terk tarihinden sonra fatura kesilmemiş veya da alınmamış olmalıdır.Yani boş beyan hali olmalıdır.

2012'de böyle bir olay başıma gelmişti.Müdür yardımcısı ile görüşmüştüm ve yukarıdaki alternatifleri kendisi sunmuştu.Firmada da fatura kesilmemiş olduğundan yeni bir adres gösterip faaliyete yeniden başlamış ve aradaki beyanları vermekten kurtulmuştuk.

Siz bu yazdıklarım üzerinde bir düşünün,evrakları vs.inceleyin,sonra duruma göre tekrar değerlendiririz.
Saygılar

Değerli fikirleriniz için teşekkürler. O zaman 2013 yılına ait 1. dönem muhtasar, geçici, kurumlar ve kesin mizanı vermem gerekmiyor mu? Bugün daireden bir memurla görüştüğümdd bunları söyledi bana.
Tahsin üstadım ticaret odası kapanışını deneyeceğim çünkü şuan şirket gayrifaal durumda elindeki demirbaşları da sıfırlamıştım önceki sene.
saygılar;
bil_gin

Sn Tahsin bey söylediklerinizi bende yeni duydum özellikle karanlık bölge olayı ilgimi çekti araştırcam bakalım.Vergi Dairesinden Resen terk mükellefin mükellefiyet yazısı alması dediğiniz gibi zordur.Şirketleri anlıyorumda hadi tasfiye olayı uzun ve maliyetli resen terk oluyorlar, şahısların resen terk ettirmesi kendini çok saçma hiç olmadı ver postaya dilekçe olsun bitsin.

böyle yeni bilgiler öğrenmek çok güzel özellikle olayın içinde olan meslek mensubundan. Siz sadece V.D yönünü biliyoruz siz her yönünü bilmek zorunda kalıyorsunuz.

Sayın arkadaşlar,

Bil_gin haklı, süren mükellefiyette karanlık bölge olamaz. Vergi mükellefiyetinin devam ettiği süreç içinde KDV / Kurumlar ve ekleri verilmesi zorunlu beyannamelerdir. Ancak şunu söylemek gerekir ki son dönemlerde yeni düzenleme nedeniyle bu gibi durumlarla çokça karşılaşılıyor. Düşünün başka bir adres ve vergi dairesine naklediliyorsunuz mükellefiyetiniz devam ediyor ama arada verilmemiş beyanlarınız var. Zaman aşımı süresi 10 yıl oldu birgün biryerde acı bir şekilde ayağınıza dolanır. Yazılı olarak beyannameleri vergi dairesine vermenizi yada ilgili dönem beyanlarının yapılabilmesi için geçmiş dönem beyanının yapılabilmesi için tanımlama yapılması talebinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Sevgili arkadaşlar,özür dileyerek bir düzeltme yapayım."Karanlık bölge"tabiri kendi düşüncemdir.tabiki mevzuatta böyle bir tabir yoktur.Burda anlatmak istediğim terk tarihi ile yeniden açılış yapılan tarih arası firmanın kapalı görünmesidir.karanlık bölge, benim uydurduğum bir tabirdir:)