Ruhsat almak gerekli mi

ayyuk

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar öncelikle kazanan arkadaşları tebrik ederim

Benim sorum şu

Büro açmayı planlamıyorum denetim sektörüne girmeyi istiyorum ruhsatı almaya hak kazandım fakat almasam
ilerde bir sorun açar mı bi de bu süreç nasıl ilerliyor oda yazı falan mı gönderecek

Ynt: Ruhsat almak gerekli mi

Bende yeni kazandım ama benden önce benden önce almaya hakkazanan arkadaşım gidip almadı 1 sene kadar felan uzattı. geçen haftalar oda arayıp ruhsatınızı gelip alabilirmisiniz yoksa tüm haklarınız yanacaktır diye posta yapmış. zaten harçlar felanda düşük olduğundan arkadaşımda gidip aldı. ruhsat çıkana kadar geçici belge veriyorlar.
sen en iyisi bence odayı ara.

ismmmo'nun sitesinde bir word dosyası var orda başvuru için gerekli belgeleri sıralamışlar:

1. TÜRMOB Sınav Sonuç Belgesi (Elinize ulaşmadıysa Odamızdan temin edebilirsiniz).

2. 8 Adet Resim

3. 1 Adet Nüfus Cüzdanı Sureti (Noter veya Muhtar Onaylı)

4. 1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

5. 1 Adet İkametgah Belgesi

6. 1 Adet Cumhuriyet Savcılığından Sabıkasızlık Belgesi (Resmi Kurum İçine alınacak)

7. Oda Kayıt Ücreti 350 TL?dir.
2010 Maktu Aidat Ücreti : 230 TL? dir.
(Ödemeyi, Oda veznesine aynı gün kredi kartıyla veya nakit olarak yapabileceğiniz gibi, Ek-1?deki Kredi Kartı ile Aidat ÖdemeTalimatı Formunu doldurarak ta yapabilirsiniz).
İş Bankası Kurtuluş Şubesi (1032) 445 559 no?lu hesap. (Yeni kayıt olacak üyeler için geçerlidir).
Aynı gün Odamız veznesinden Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, Maximum kartla ödeme yapabilirsiniz )

Not: Serbest Muhasebeci iken sınavla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan meslek mensupları Oda kayıt ücreti ödemeyeceklerdir.

8. TÜRMOB Ödenti Belgesi (TÜRMOB sınav sonuç belgesinde yazılı olan tutarlar).
(TÜRMOB sınav sonuç belgesinde yazılı olan banka hesap numaralarına yatırabileceğiniz gibi, aynı gün Odamızdan kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. (Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank Kredi Kartlarına 6 taksit uygulanır ).

9. Bundan sonraki süreçte aidat ve benzeri ödemelerinizi zaman kaybetmeden ve Oda?ya gelmeden yapmak istiyorsanız ? Kredi Kartı İle Aidat Ödeme Talimatı? Formu?nu doldurabilirsiniz.

10. ?Kredi Kartı İle Aidat Ödeme Talimatı?nızı , ?Üye Kayıt Başvuru?nuzu, ?Ruhsat-Kimlik Başvuru?nuzu, " Oda?nın web sitesinden (http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr) formları indirerek yapabilirsiniz.

Yıllık üyelik aidatı 230 TL İsmmmo'nun.. Sanırım bordrolu çalıştığınızda bunun yarısını ödeyebiliyorsunuz. Ben de haftaiçi bi uğramayı planlıyorum odaya bişey öğrenirsem paylaşırım..

Şöyle de bir bilgi var ayrıca:

Meslek Yasamız gereği aşağıdaki formları doldurarak 30 gün içinde Odamız?a müracaat edip Oda kaydınızı ve Ruhsat müracaatınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Bordrolu çalışan yarısını ödemiyor. O bilgi hatalı .Kamuda çalışan ve mesleki faaliyette bulunmayan yarısını ödüyor.
istersen ruhsatı 10 sene sonra al.Hemen almadın diye bir yaptırım uygulamıyorlar Ruhsatı vermeme gibi bir durum olmuyor.
tanıdığım bir arkadaşl 3 yıldır ruhsatını almadı. Adam ruhsatı alsa hayatında bir şey değişmeyecek Büro açıp dert edineceğine bağımlı çalışırım diyenler çoğunlukla aidat ödememek için ruhsatını almıyorlar...

Oda Ankara turmobla görüşün diyor

ayyuk ' Alıntı:
Oda Ankara turmobla görüşün diyor

türmob kazandı yazısını adresine yolluyor . O yazıyı alınca- çok acelen varsa yazı gelmeden de başvurabilirsin- istenen belgelerle birlikte tabi türmobun istediği parayı gelen yazıdaki banka hesabına yatıracaksın sonra odana gidiyorsun.Onlarda senden oda kayıt paranı alıyorlar. Oda aidatını ve yardım fonu payını da bir güzel senden istiyorlar . Cüzdanınında para kalırsa kalan parayı da odaya bağış yapacağım de büyük sevap kazanırsın..
Sonra 3 ay içinde ruhsatın geliyor.
Acelen yoksa hemen ruhsatı almak zorunda değilsin.

arkadaşlar ruhsatı aldıktan sonra büro açmasak bile odaya düzenli olarak aidat mı ödüyoruz.

nhlnzf ' Alıntı:
arkadaşlar ruhsatı aldıktan sonra büro açmasak bile odaya düzenli olarak aidat mı ödüyoruz.

Ödüyorsun .Ocak ayını bir gün geçirsen gecikme faizi de işlemeye başlıyor.
ruhsatı aldıktan sonra kaçış yok..

nhlnzf ' Alıntı:
ne kadar ödeniyor

Odalara göre değişiyor .230 tl olanı var 280 tl olanı da var.bir de yardım fonu kesiliyor 60 lira civarı
toplamda 300 olur...

denizli odası soygun listesi

oda kayıt aidatı 660 tl
yıllık mak.aidat 250 tl
gen.kurul. geliri 624 tl toplam 1.534 tl odaya

ruhsat ücret 810 tl
eğitim fonu 150 tl
kampüs inşaatı 150 tl
doğal afet fonu 150 tl
kimlik ücreti 70 tl toplam 1.330 tl türmoba

1.534 + 1.330 = 2.864 tl hadi 6 taksitte öde bakalım ödeyebilirsen...

arkadaşlar birde büro açınca ruhsat için yaptığınız masrafları gider olarak yaabiliyorsunuz.

denetimzede ' Alıntı:
arkadaşlar birde büro açınca ruhsat için yaptığınız masrafları gider olarak yaabiliyorsunuz.

Yazarsın tabi üstadem, büronun kapısına astığın çiçeğin, masana koyduğun ayıcığın, monitörünün üstündeki üçgen şeklindeki bezin (adı artık herneyse), büronun açılışında vereceğin koyteyl ile ilgili masrafların hepsini serbest meslek faaliyetinin idame ettirilmesi için yapılan genel giderler adı altında masraflara iteleyebilirsin :):)

şirketler çalışanının oda aidatını ödeyebiliyor.peki ruhsat masraflarını da öder mi ki?

eğitim gideri diye bir sürü para ödüyorlar sonuçta ben de eşek gibi çalıştım ruhsat için.

Ne dersiniz böyle bişey talep etsem var olan örnek var mı?

yoksa cepten mi gidecek?

sedateroglu ' Alıntı:
denetimzede ' Alıntı:

Yazarsın tabi üstadem, büronun kapısına astığın çiçeğin, masana koyduğun ayıcığın, monitörünün üstündeki üçgen şeklindeki bezin (adı artık herneyse), büronun açılışında vereceğin koyteyl ile ilgili masrafların hepsini serbest meslek faaliyetinin idame ettirilmesi için yapılan genel giderler adı altında masraflara iteleyebilirsin :):)

darısı başınıza sedat bey sizinde masa üstündeki maç biletleri, spor toto kupunları, ekranda iddia sitesi, play station 3 konsolu için yaptığınız giderleride uygun bir başlıkla artıkın sizde gider yerine atarsınız ;D

Bak açarsanız büro söyleyin nazar boncuğu benden artıkın bunuda temsil ağırlama yazarım.NAPİM. ;D

alsam mı ruhsatı almasam mı diye düşünüyorum ???

Bende aynı düşüncedeyim. Şu an itibariyle İSMMMO ne kadar istiyor. Birde bir belge gelecek mi elimize belgeyi almak için neler yapılması gerekiyor vs.

turmobu aradım almazsanız birşey olmaz dedi sanırım ben almayacağım

istanbul için;
turmob 1330 tl krd kartlarına 6 taksit yapılıyor
ismmmo 580 tl aynı şekilde 6 taksit yapılıyor.