Sağlık Karnesi ve Emzirme Yardımı Hakkında

İyi akşamlar,
aranızda bilenler varsa iki sorum olacak, yanıtlarsanız sevinirim.

01/05/2006 tarihinde çalıştığım iş yerinden ayrıldım. (Bu arada iş yerim şu an faaliyette değil, kapandımı bilmiyorum ama ben de dahil bütün çalışanlar işten çıkarıldı, sadece tabelası asılı) Şu anda 27 haftalık hamileyim. İş yerinden ayrıldığım tarihten beri kendi sağlık karnemle devlet hastanesinde kontrollerimi yaptırdım. Kısmet olursa Ocak ayında sezaryanla doğum yapıcam. Arkadaşlarımın bi kısmı kendi sağlık karnemi iş yerinden ayrıldıktan sonraki 6 ay içerisinde kullanabileceğimi, bazıları ise bu sürenin 1 yıl kadar olduğunu söylüyorlar. Doğum zamanı bu tip prosedürlerle uğraşmamak için tedbirimi şimdiden almak istiyorum. Eğer süre 6 ay ise, Ocak ayında çoktan dolmuş olacak..Bu durumda;

* Eşimin üzerinden bir sağlık karnesi çıkarıp işi sağlama mı almalıyım yoksa kendi sağlık karnemle 1 yıl daha işlem yaptırabilir miyim?

İkinci sorum da; 01/01/2007 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan emzirme yardımı ile ilgili

Ben emzirme yardımı alabilecek miyim, bunun için nereye, hangi evraklarla başvurmam gerekiyor...

Teşekkür ediyorum

Not: Konu başlığında ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmak yasaktır. Lütfen mesaj yazmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz.

506 sayılı kan. md 51 e göre " Sigortalılık niteliğini yitirenler, bu niteliğin yitirilişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa sigortalı kadın veya sigortalı erkek için doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödemiş olmak kaydıyla bu kanunda yazılı analık, sağlık, ve emzirme yardımlarından veya 46 md maktu para yardımından yararlanır"
Burada kanun koyucu çocuğun ana rahmine düştüğü zaman çalışıyor olmayı sigortalılık için yeterli görmüş, bundan sonra işten ayrılmayı önemli saymamıştır.
Öngörülen ikinci koşul ise , doğumdan önce 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olmasıdır.
Doğumunuz hayırlı olsun.