Sağlık Nedeniyle İstifa

Oncelikle herkese saygılar sevgiler.
Tekstil sektöründe calisiyorum.
Görevim dikiş makinası operatörü.
3 yıldan beri bi firmada bu pozisyonda çalışmaktayım. Belimde kemik büyümesi var . Bu durum bel ve bacak ağrılarına sebep oluyo. Özellikle son 7 8 aydan beri 2 saatten fazla çalıştıktan sonra dayanılmaz ağrılarım olmaya başladı. Bu durumdan dolayı işe gidememezligim oluyo. Sgk meslek hastaliklari hastanesine sevk etti. Heyete girdim ve uzun süre oturarak çalışmaya uygun değildir rapor verdiler. Bu durumdan dolayı iş kanunu 24. Maddesince sağlık nedeniyle haklı fesih yapabiliyo muyum ?

Hayir yapamiyorsunuz.
Once o raporu da ekleyip isverenden saglik durumunuza uygun yeni bir gorev talep etmeniz gerekiyor.
Isveren bu talebinizi yerine getiremezse sozlesmenizi feshetmesi gerekir.
Bu talebinize ragmen uygun gorevlendirme yapamaz, sozlesmenizi de feshetmezse, ancak ondan sonra saglik sebepleriyle sozlesmenizi feshetmeye hakkiniz olur.

Hayir yapamiyorsunuz.
Once o raporu da ekleyip isverenden saglik durumunuza uygun yeni bir gorev talep etmeniz gerekiyor.
Isveren bu talebinizi yerine getiremezse sozlesmenizi feshetmesi gerekir.
Bu talebinize ragmen uygun gorevlendirme yapamaz, sozlesmenizi de feshetmezse, ancak ondan sonra saglik sebepleriyle sozlesmenizi feshetmeye hakkiniz olur.

Isverenimle konuştum bu konuyu bana ayakta ağır iş vermeyi teklif etti ben kabul etmedim. Çünkü daha çok ağrım olacak. Bu durumda ne yapabilirim ?

Peki dediginiz gibi yazılı olarak talep edicem.
Noterden mi yapmalıyım yoksa direkt elden versem bi mahsuru var mıdır?

Elden dilekçe ile ileteceksiniz bu talebinizi,
bir kopyasının alındığına dair imza ile yapın işleminizi.
Ama ben olsam noter kanalıyla yapardım.