Şahıs Kredi Kart Ödemesi

islm

Katkı Sunan Üye
Şirket ortaklarından birisi şirket adına kesilen faturaları kendi şahsi kredi kartı ile ödemektedir. Burada bu ödemeyi ortaklardan borç hesabına mı işleyeceğiz. Bu durumun süreklilik arz etmesi ne gibi sakıncalar doğurur.

331.00.00 (A) xxxx ortak 118

320.00.00 (B) xxxxx 118

1-Evet bu harcamaların 331'e işlenmesi gerekir.

2-331 çok kabarırsa vergi inceleme elemanları kayıt dışı hasılat veya belgesiz gider olasılıklarından şüphelenip üzerine gideceklerdir.

3-Tabi 331'in karşısında bir gider veya maliyet hesabının çalışması gerekir.

Sayın aygunh34,

Merakımdan soruyorum. Daha önce sözleşme damga vergisi konusunda sorumun üzerine SMMM ile çalıştığınızı belirtmiştiniz bu gibi soruları neden SMMM'nize sormadığınızı çok merak ediyorum.

İyi Günler.

Koray bey cevabınız için teşekkür ederim. Sayın demiral burada sizlerden cevap almak daha doğru gibi . Çünkü fikir birliğinden doğru sonuçlar çıkar ki daha önce de mobilya fason işçiliği kdv tevkifatı ile ilgili sormuş olduğum soruda smmm'miz yanlış cevap verdi. Koray beyde sağolsun bunla ilgili çok şeyler yazmıştı.

Koray bey cevabınız için teşekkür ederim. Sayın demiral burada sizlerden cevap almak daha doğru gibi . Çünkü fikir birliğinden doğru sonuçlar çıkar ki daha önce de mobilya fason işçiliği kdv tevkifatı ile ilgili sormuş olduğum soruda smmm'miz yanlış cevap verdi. Koray beyde sağolsun bunla ilgili çok şeyler yazmıştı.

Rica ederim de sizin KDV tevkifatı konusundaki sorunuza verdiğim cevaptaki alıganlığınızı unutmuştum, şimdi hatırladım:) Ben olsam mevcut SMMM ile çalışmaya devam etme kararını gözden geçirirdim.

Rica ederim de sizin KDV tevkifatı konusundaki sorunuza verdiğim cevaptaki alıganlığınızı unutmuştum, şimdi hatırladım:) Ben olsam mevcut SMMM ile çalışmaya devam etme kararını gözden geçirirdim.

Şimdi o konuyu bende hatırladım hatta konudaki sürece bende katılmıştım :)

İyi Günler.

Selamlar
Tabiki tatmin olmak anlamında veya değişik görüşleri okuma ve bilme anlamında her yere her istediğinizi sorabilirsiniz.Fakat şu var ki,müşaviriniz,konumu itibariyle alacağınız değişik cevapları (doğru bile olsa) kabul etmeyebilir.Sorumlu benim,benim dediğim yapılacak dediği anda iş bitmiştir.Buradan alacağınız yanıtlarla müşavirinizin etkileneceğini veya kararlarını değiştireceğini pek sanmıyorum.Ancak doğru mu veya yanlışmı uyguluyor anlamında kendisini kontrol etmeye veya şahsınızın bilgilenmesine yarayabilir.Yanılıyorda olabilirim ama buradan alacağınız bilgilerle müşavirin karşısına çıkmanız ters tepkilere de yol açabilir.Bunuda göz ardı etmemek lazım.
Saygılar

Sayın demiral şirketteki pozisyonum muhasebe sorumlusu olarak geçiyor ama açıkcası tecrübesizim( yani yeteri kadar tecrübe yok ) ve sağolsun patronum tecrübesizliğimi gözardı etmiyor. Tabi ki mali müşavire şu şöyle böyle olacak denmez,adabıyla söylenmesi gerekeni söylüyoruz. amaç zaten doğruları bulup onu ortaya koymaksa smmm miz de gocunmamalı. Çünkü ortaya çıkacak yanlışlıkların sonuçları genel olarak cezayi müeyyide olarak dönüyor.

Merhaba,

Yazışmalarınızı görünce ister istemez "Tevkifat" ile ilgili konu başlığını merak ettim ve okudum. İlgili yerede bir cevap ben bıraktım, kontrol edebilirseniz konunun farklı bir yönünü tartışmaya sunmak isterim.

Saygılar,

Sayın Tktvlkn,

Baktık,kontrol ettik tartışılacak bir yönü yok.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Sayın demiral,

Biz o zaman sayın Koraykarakaya ile tartışmaya devam edelim.

Size de iyi günler.

Merak ettim de!!
Baktık, Kontrol ettik derken ortak bir mekanizma mı var? Soruların değerlendirildiği..

Sayın prisoner,

Tabiiki ortak kontrol mekanızması yok.

Soruyu bende kontrol ettim sanırım diğer forumdaşlar'da kontrol etmişler, zaten Sayın koraykarakaya cevap yazmış bu neden bu açıklamayı yaptım,tevkifat konusunu daha fazla zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum.

İyi Günler.

Sayın demiral,

Biz o zaman sayın Koraykarakaya ile tartışmaya devam edelim.

Size de iyi günler.

Sayın Tktvlkn,

Tartışılacak bir yanı yok merakınızı giderebileceksem,
Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.

Dolayısı ile hizmet dışarıdan alınmıştır.

İyi Günler.

Sayın Tktvlkn,

Tartışılacak bir yanı yok merakınızı giderebileceksem,
Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.

Dolayısı ile hizmet dışarıdan alınmıştır.

İyi Günler.

"Fason olarak dışarıya mobilya yaptıracak" cümlesinde ki "fason" kelimesi bir işin asli sahibi değil başka bir kişi veya kurumca yapıtırılabilecek olması anlamına geliyor, uygulamada fason kelimesi genel-geçer bir kelimedir. Başka bir firmaya ait (sorumluluğu size ait) personelin yan tarafta size ait bir dükkanda gelip sizin mobilyalarınızı monte etmesi veya her ne işlem gerekiyorsa gerçekleştirmesi halinde, burada nasıl olupta "İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETİ"nden söz edilemez?

Ben bu işe "yahu bu fasondur, fason tekstil ve konfeksiyon işleri, fason çanta ve ayakkabı dikim işlerinde tevkifat vardır" dediğimde, yarın bir inceleme esnasında; "tebliğin 3.2.5. İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ bölümüne hiç mi bakmadın" derler.

Bence ilgili arkadaşa konunun detayını anlatmasını söylemekte ve one göre gerekirse görüş değiştirmek fayda var.

Konuya bakamadım nerden nereye gitmiş:) Konu tevkifata uzamış gitmiş Vergi dairesinden özelge talebinde bulunmuştuk ve gelen cevapta bu işlem için kesilecek üretim işçiliği+kdv faturasının tevkifata tabi olmadığı. cevapta " fason mobilya imalatı 117 seri nolu kdv genel tebliğinin (3.2.5) ve (3.2.7) bölümleri kapsamında değerlendirilemeyeceğinden söz konusu işi yapacak firma tarafından şirketinize işçilik+kdv şeklinde düzenlenecek faturada tevkifat uygulanmayacaktır". demektedir. Yani sonuç koray beyin dediği gibidir.

Son düzenleme: