Sahte (Naylon) Faturadan Korunma Yolları

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,569
Konum
İSTANBUL
Sahte (Naylon) Faturadan Korunma Yolları


5811 Sayılı Varlık Barışı sona yaklaşırken (31/12/2009 ) vergi dairelerinin tümü atağa kalktı. Ne alakası var bunun konun başlığı diye soranları görür gibiyim. Vergi daireleri 2004-2008 Ba formlarını hızla tetkike ve tetkik neticesinde koda girmiş firmalardan olan tüm alışların indirilen KDV lerinin düzeltme beyanı ile çıkartılmasını istemekte ve mükelleflere bununla ilgili yazıları göndermektedir.


Genelde bu alışların içerdiği faturalar halk dilinde naylon dediğimiz vergi kanunlarımızda ise sahte fatura dediğimiz faturalar kimi mükellefler tarafından gerçekten bilmeyerek kimi mükellefler tarafından ise bilinçli kullanılmaktadır. Naylon faturayı bilerek kullanmanın hapis cezası gibi ağır bir cezası olmasına rağmen bilerek kullanılması tam bir deli cesaretidir. Bunlara rağmen bilerek veya bilmeyerek bu faturaları kullananlar ve kurtulmak isteyenler için sigorta 5811 sayıl varlık barışı kanunu bunun için tarafımıza vergi dairelerinden böyle bir yazı gelir gelmez koda alınan alış yaptığımız mükellef niçin koda alınmış araştırmalı eğer sahte faturadan koda alınmış ve firma ortalıkta yok ise 5811 sayılı kanuna sarılmalı ama vergi daireleri adreste bulunmama veya re?sen terk gibi konularda da mükellefi koda almakta böyle bir durumda mükellefin var olduğunu ve kod dan çıkarılması için vergi dairesine müracaat etmesini sağlayarak ta bunlardan kurtulabiliriz.

Bu genel bilgiyi verdikten sonra sahte faturadan korunma yollarını kısa başlıklar halinde açıklamak gerekirse;


1-Fatura vergi mevzuatı bakımından geçerli fatura olabilmeli

2-Ödemeler ya çek ile çek mutlaka nama yazılı olmalı yada banka kanalıyla yapılmalı

3-Alınan belgeler ve yapılan ödemelere ait belgeler titizlikle saklanmalı

4-Mal aldığımız firma ile fatura bilgileri karşılaştırılmalı

5-Mal aldığımız firma yerinde görülmeli,aracılar araya koymamalı

6-Mal aldığımız firmanın web sayfası varsa ordan firma bilgileri kontrol edilmeli

7-Ayrıca Gelir İdaresinin web sayfasında mal aldığınız kişi gerçekten mükellef mi den kontrol edebiliriz.

Ancak bütün bunlara dikkat etmeniz yukarıda sayılı tüm koşulları sağlamanız bile kullandığınız faturanın geçerli olduğu anlamına gelmeyebilir. Kullanılan faturanın gerçek bir alışverişe dayanması malın veya hizmetin cins ,miktar ve fiyatlarının da mutlaka doğru gösterilmesi gerekmektedir. Tabiri caizse Tedbiri Al Takdiri ALLAH?A bırak demişler bizden mümkün mertebe basiretli bir iş adamı gibi davranıp böyle faturaları kullanmak için komisyon vermek yerine biraz daha fedakarlık yapıp vergi ödemeyi tercih etmemiz hem bizim hem de ülkemiz yararına olacağı temennisiyle

Kazım Güzeller
Mali Müşavir
 

Benzer konular

Üst