Sahte Fatura Almışız ( BA )

Merhaba,
2020 yılında dışarıdan hizmet aldığımız firma , sahte fatura kullandığı için bize vergi dairesinden tebliğat geldi.
Ne yapmamız gerektiği hususunda bilgi sahibi değiliz. Anladığım kadarı ile BA düzeltme ve KDV1 düzeltme yapılacak. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Gelen evrak ektedir.
Teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• img20240214_10020443.pdf
    508.6 KB · Görüntüleme: 17
Merhaba, yazı tebliğinden itibaren ıspatlayıcı evraklar ile birlikte itiraz hakkınız var. Bunun yerine düzeltme verilmek istenir ise gelen evraktaki not kısımlarına dikkat ederek kdv yönünden düzeltme verilecek.

Merhaba, 2020/2 döneme ait beyannamenin ve 2023/12 ay beyannamenin düzeltmesinin verilmesi gerektiğine dair bilgi edindim. Bu bilgiyi paylaşan kişilerde emin değiller ama.

BA düzeltmesine gerek yok. Vergi dairesi sizden kullanılan faturanın KDV tutarını ödemenizi isteyecektir. 2020/2 de ödeme çıktıysa bu fatura KDV si kadar ekleme yapıp düzeltirseniz sıkıntı yok. Eğer 2020/2 döneminde faturayı çıkarttıktan sonra devreden KDV niz varsa hangi dönemde KDV ödemesi çıkıyorsa o döneme düzeltme verip ödemeyi yapmanız gerekir.

Kontrollerinizi sağladıktan sonra yazıda bulunan vergi memurundan da teyit alıp işlemlerinizi yaparsınız.

Bu arada attığınız yazının ekini okudum ve hangi durumda nasıl düzeltme vereceğiniz detaylıca belirtilmiş. BA düzeltmesine gerek yok dedim ancak yazıda yapılması istenmiş. Şahsen bugüne kadar hiç yapmadık sıkıntı da olmadı.

Merhaba
Bu ay bir firmaya gelen aynı konulu yazı altında da şöyle bir cümle eklenmiş.
Görseli ekte. Sadece Kdv beyanını düzeltin yeterli demişler.
Ama sizde özel olarak eklenmiş.
Bu durumda sizin düzeltme yapmanız icap edecektir. Memur arkadaşımız bu düzeltmeyi de mutlaka arayacaktır

Ekli dosyalar

• smiyb.jpg
    smiyb.jpg
    19.1 KB · Görüntüleme: 12