Senetlerde Vade Hesaplama ?

Merhabalar;

Sorum şudur;

Senetlerde kısa ve uzun vade diye tabir edilen konuda, senedin alındığı tarih ile vadesi arasında ki süre bir yıldan uzun olursa 221 hs. mı olmalı? Yoksa 2007 hesap döneminde iken 2008 vadeli bir senet alırsak mı 221 hs. olmalı??

Ynt: Senetlerde vade hesaplama ?

bilanço tarihinde senedin vadesine kalan süre esas alınır
bkz. tek düzen hesap planı uygulamaları nalan akdoğan
ismmmo yayınları

ag
smmm

Ynt: Senetlerde Vade Hesaplama ?

Sorunum Tam olarak şöyle;

15/11/2007 1000ytl lik bir senet aldım. Senedin vadesi 15/01/2008

Bu senet hangi hesapta izlenmelidir?

Merhaba,
Bu konu tartışmalı bir konu, Tek Düzen Hesap Planı çok açık değil, hatta uygulamayı mükellefe bırakmış diyebiliriz. Ama benim görüşüm ve uygulamam giderler için yılı aşıyorsa Duran Varlık (Pasif için Uzun Vadeli), yılı aşmıyorsa Dönen Varlık (pasif için Kısa Vadeli) şeklinde. Eğer aralık ayında kayda alınan bir işlemde gider yazacağım bir işlemse 280 hesap altında muhasebeleştiriyorum.

Ama alacaklarda durum farklı, bir alacak söz konusu ve bu alacak kısa bir dönemde (bir yıldan az bir zaman) tahsil edilecek. Bu nedenle bu senetli alacağı 121 hesap altında muhasebeleştirmek doğru olacaktır.

2- DURAN VARLIKLAR
Bu ana hesap grubu; bir yıldan veya bir normal faaliyet döneminden daha uzun sürelerle, işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için
kullanılmak amacıyla elde edilen ve ilke olarak bir yılda veya normal faaliyet dönemi içinde paraya çevrilmesi veya tüketilmesi öngörülmeyen varlıkları kapsar. Duran Varlıklar, Ticari Alacaklar, Diğer Alacaklar, Mali Duran Varlıklar, Maddi Duran Varlıklar, Maddi Olmayan Duran Varlıklar, Özel Tükenmeye Tabi Varlıklar, Gelecek Yıllara Ait Giderler ve Gelir Tahakkukları ve Diğer Duran Varlıklar olarak bölümlenir.

22- TİCARİ ALACAKLAR
Bu grupta bir yıldan fazla uzun vadeli senetli ve senetsiz ticari alacaklar izlenir. Vadesi bir yılın altına düşenler, dönen varlıklar
içerisindeki ilgili hesaplara aktarılır. Ticari ilişkilerden dolayı ana kuruluş İştirak ve bağlı ortaklıklardan olan alacaklar varsa, bu
gruptaki ilgili hesapların ayrıntılarında gösterilir. Bu grupta aşağıdaki hesaplar yer alır.

Benim şahsi görüşüm ve SPK Seri 10 no 25 uygulamaları ve
UFRS ye göre ise

izlenecek hesabın ise takvim yılı ile ilgisi yoktur.
çünkü 31 aralık 2007 de hazırlanan bilançoda
3 şubat 2008 vadeli bir senedi sizin görüşünüze göre duran varlıklarda izlememiz gerekmekte
aslında bu senedi 3 gün sonra tahsil edilceketir ve bu durum özün önceliğine aykırı gelmektedir
ve yatırımcıyı yanlış yönlendirmektedir.

Bana göre izlenmesi gerekn hesap 1 lü gruptur.

Ahmet GÜNDÜZ
SMMM

GNDZ ' Alıntı:
Benim şahsi görüşüm ve SPK Seri 10 no 25 uygulamaları ve
UFRS ye göre ise

izlenecek hesabın ise takvim yılı ile ilgisi yoktur.
çünkü 31 aralık 2007 de hazırlanan bilançoda
3 şubat 2008 vadeli bir senedi sizin görüşünüze göre duran varlıklarda izlememiz gerekmekte
aslında bu senedi 3 gün sonra tahsil edilceketir ve bu durum özün önceliğine aykırı gelmektedir
ve yatırımcıyı yanlış yönlendirmektedir.

Bana göre izlenmesi gerekn hesap 1 lü gruptur.

Ahmet GÜNDÜZ
SMMM

Merhaba,
Sanırım mesajımın aşağıdaki kısmını okumamışsın.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Ama alacaklarda durum farklı, bir alacak söz konusu ve bu alacak kısa bir dönemde (bir yıldan az bir zaman) tahsil edilecek. Bu nedenle bu senetli alacağı 121 hesap altında muhasebeleştirmek doğru olacaktır.

Vadesi cari yıldan sonraki dönemlerde olan işlemleri duran varlıklarda takip ediyorum. 31 Aralık Bilanço döneminde de dönen varlıklara aktarıyorum.
Örneğin sigorta giderlerinde 31.12.2007 ye kadar olan kısmı 180 hesaba, aşan kısmı da 280 hesaba kaydediyorum. Bilanço döneminde 180 hesaba aktarıyorum. 280 Hesapta 2009 yılına sarkan varsa o hesapta bırakıyorum.
Selamlar

bulent249 ' Alıntı:
Vadesi cari yıldan sonraki dönemlerde olan işlemleri duran varlıklarda takip ediyorum. 31 Aralık Bilanço döneminde de dönen varlıklara aktarıyorum.
Örneğin sigorta giderlerinde 31.12.2007 ye kadar olan kısmı 180 hesaba, aşan kısmı da 280 hesaba kaydediyorum. Bilanço döneminde 180 hesaba aktarıyorum. 280 Hesapta 2009 yılına sarkan varsa o hesapta bırakıyorum.
Selamlar

2 ay sonra gerçekleşecek bir gideri uzun vadeli olarak göstermek yanlış olmuyor mu sizce?

GNDZ ' Alıntı:
2 ay sonra gerçekleşecek bir gideri uzun vadeli olarak göstermek yanlış olmuyor mu sizce?
Merhaba,
Peki bu yıl gider hesaplarına alınmayacak olan bir harcamayı bu yıl giderleşecekmiş gibi 180 hesaplarda göstermek yanlış değilmi? Bilançoya ve gelir tablosuna bakan birini yanıltmazmı?
Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi bu konu mükellefler arasında farklı yorumlanmaktadır. Tekdüzen hesap planında ilgili hesapların açıklaması aşağıda. Artık nasıl yorumlarsanız size kalmış.

180- GELECEK AYLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.

280- GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

Sn. Tamer Başkan

benim amacım sizin tezinizi çürütmek değil
tartışma ortamında doğruyu ve akla en yatkın olanı bulmaktır.

Ben sadece fikirlerimi ve destekleyici kanıtları söylüyorum

Saygılar

Ahmet GÜNDÜZ
SMMM