Serbest Bölgedeki Firmanın 340 Hesabını Kar Yazması Halinde Vergi?

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Serbest bölgede faaliyet gösteren bir koll şirketin yurtdışından gelen alınan sipariş avansı (340) tutarını uzun süredir karşı taraftan haber alınamaması nedeniyle gelir kaydetmesi (679) halinde bu gelir vergiye tabi olur mu? Yani bu gelir faaliyetle ilgili gelir kapsamında mıdır. Yoksa örneğin faiz gelirlerinin faaliyetle ilgili olmaması nedeniyle vergiye tabi olması gibi bundan dolayı vergi ödenir mi?
(Firmanın faaliyet ruhsatı serbest bölgelere vergi getirilmesinden önce alınmış.)

teşekkürler

Ynt: Serbest Bölgedeki Firmanın 340 Hesabını Kar Yazması Halinde Vergi?

http://alomaliye.com/yeniforum/index.php/topic,10041.msg43625.html#msg43625

Benim de böyle bir sorum vardı. Burada cevap bulamadık. Tutarı gelir yazmayıp bilançoda bıraktık.

Ayrıca hangi serbest bölgede faaliyet gösteriyorsunuz. Faal bir firmamı. Koll şirket olması daha ilginç geldi.
Sanırım kar dağıtımındaki avantajdan dolayı koll şti.

Firma son 2 yıldır gayri faal.
Başkalarına hisse devri yapılması gündemde olduğundan bilançoyu temizlemeye çalışıyorlar.
Karı da Türkiyeye transfer edecekler.
Koll şirket sanırım vergi avantajından dolayı tercih edilmiş. Ortaklar gelir vergisi mükellefi.
Bizim düşüncemiz alınan sipariş avansı ticari bir işleme dayalı olduğundan gelir yazıldığında vergiye tabi olmayacağı yönünde ama yine de emin olmak için araştırma gereği duyduk.

İzmir serbet bölge de ise bana satın firmayı. Orada bir koll şti arıyordum.

Faaliyet ruhasatı ne zaman bitiyor.

Ruhsat 2002 tarihinde alınmış 10 yıl süresi var. Yer Atatürk Hava Limanı serbest bölgesi İstanbulda.