Serbest bölgeden ithalatta ba formu

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Mrh...Serbest bölgede ki bir şirketten ithalat yapmaktayız...Dolayısıyla fatura euro bazında kesiliyor...Biz işlem yaparken gçb üzerinde bulunan kur ile kayıtlarımıza alıp bu kur ile değerlenmiş tutarı ba beyan ediyoruz...Fakat mal aldığımız şirket ile uyumsuzluk oluyor çünkü oda serbest bölge kurları ile bs formuyla bildirdiğini söylüyor...Dolayısıyla aramızda rakam farkı oluşuyor...Benim aserbest bölge kurları ile beyan etmem mümkün değil...Çünkü her fatura işlerken kur almam ve bununla işlemem manlıklı bir durum...Bence benim beyan durumum doğru diye düşünüyorum....Sonuçta bu bir ithalat...Yurtdışı ithalatımı da beyan ederken gçb üzerinde ki kur ile değerliyorum...Bu konu ile karşılaşan arkadaşlar varsa yardımcı olmasını rica ederim..Sonuçta 3 yıldır bu şekilde veriyoruz ben gelmeden önce de böyle veriyorlarmış..Sakıncalı bir durum var mı acaba?Sürekli aklıma takılıyor...

Ynt: Serbest bölgeden ithalatta ba formu

Ben bildirimlerimizin aynı olması için serbest bölgedeki firma ile mutabık kaldığımız tutarı beyan ediyorum. Bu da onların fatura kestiği tarih ve kura göre oluyor. Doğru olduğundan emin değilim ama farklılık olmaması için bu şekilde yapıyorum. 396 sayılı VUK tebliğinin 3.2.2 paragrafında bu konuda açıklama yapılmış.Serbest bölgedeki firma için işlem formunun tarihi ve tutarı esas alınacaktır diyor, benim için ise ithalat sayıldığından beyannamenin kdv matrahındaki tutar esas alınacaktır diyor.

Ynt: Serbest bölgeden ithalatta ba formu

her iki tarafta kendine göre doğru yapiyor.ama sonuçta mutabakatsızlık var. bununda açiklaması nı rahatça yapabilirsiniz her hangi bir ceza geldiğinde.ama bulent249 arkadaşın yaptiği gibi yapın iyice görüşün biriniz birinize uyum sağlasın. bu konuda forum neredeyse dolu biraz bakın büsürü görüş var.