turkcell

Serbest Bölgeye Fatura Keserken....

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
148
Konum
İST
merhabalar,
serbest bölgeye fatura keserken alıcıdan ne gibi evraklar istemem gerekir ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Merhabalar

Serbest bölgede faaliyet gösteren mükelleflere fatura keserken bunların serbest bölge faaliyet ruhsatlarının istenmesi ve bu ruhsatın tarih ve numarasının kesilecek faturaya kaydedilmesi gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus faaliyet ruhsatının verilme tarihidir. Bilindiği gibi 06.02.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5084 sayılı Kanun yürürlük tarihinden itibaren yeni verilecek ruhsat sahibi mükellefler için her trlü vergi, resim ve harç istisnasını kaldırmıştır. Daha önce ruhsat alanlar için var olan istisna 31.12.2008 tarihine kadar devam edecektir. Yani süresiz olan istisna süreli hale getirilmişitr. Eğer sizin fatura keseceğiniz mükellefin ruhsatı bu tarihten önce ise vergi, resim ve harç istisnalarınn devam ettiği dikkate alınarak işlem yapılmalı, aksi halde vergilendirilmelidir.
(39 No.lu KDV Tebliğini okuyunuz)
---------------------------------------
Selamlar
Osman Erol
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
7
Sayın Umut,
Firmanız tarafından serbest bölgede faaliyet gösteren bir firmaya ya da şubenize fatura düzenlerken, yaptığınız satış,
ya serbest bölge firmasının kendi kullanımı içindir,
ya da ihracat yapıyorsunuzdur.
Serbest bölgede faaliyette bulunan firmanın kendi kullanımı için satış yapıyorsanız, mutlaka KDV'si hesaplamak durumundasınız ve bunun için herhangi bir belgeye gereksinim yok. Sizin faturada yer alan KDV'si, serbest bölge firması için maliyet veya gider olacaktır.
Eğer ihracat yapıyorsanız, bunun içinde herhangi bir belge istemenize gerek yok. Sadece yapmanız gereken faturada yer alan emtiaların serbest bölge gümrüğüne sunulması ve 4458 sayılı kanun hükümerinde belirtilen işlemlerden sonra Gümrük Çıkış Beyannamesinin onaylanmasıdır.
 
Üst