Serbest Meslek Geçici Vergi Uygulaması

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Arkadaşlar
işin içinden çıkamadım, yanlış mı yapıyorum..

1.dönemde,
kar.................................1.738,09.-TL
hesaplanan geçici vergi : 260,71.-TL
kesilen tevkifat tutarı : 247,14.-TL ( ocak-şuabt-mart)

ödenecek geçici vergi : 13,57.-TL

2.dönemde,
kar................................. 2.385,99.-TL
hesaplanan geçici vergi : 357,90.-TL

Ön.Dön.Hes.Geçici Vergi : 260,71.-TL
Mah.Edilecek Tevkifat : 129,58.-TL ( sadece nisan ayında kesilmiş, ocak şubat mart dahil edilmedi)
Mah.Edil.Geç.V.Tevkifat : 390,29.-TL

burada 390,29.-TL rakamı ile kesilen tevkifat tutarı arasında 13,57.-TL fark var. Böyle durumda herzaman mahsup edilecek toplam tevkifat tutarı ile kesilen serbest meslek makbuzlarındaki tevkifat tutarı aynı oluyordu. Ama sonraki döneme devreden tevkifat olmadığı için bu tutarlar birbirini tutmuyor..

Makbuzlardaki toplam kesilen tavkifat... 376,72.-TL
Mahsup Edilecek Geç.Vergi Tevkifat....... 390,29.-TL

arada 13,57.-Tl fark var, buda 1.dönemdeki ödenen geçici vergi tutarı..

Burada bir yanlışlık var mı?

Ynt: serbest meslek geçici vergi uygulaması

Sayın canyakmaz selamlar.
2.dönemde mahsup edilecek tevkifatın içine ocak-şubat-mart aylarında keslen tevkifatları neden dahil etmiyorsunuz.
Beyannameyi 6 aylık total hazırlıyorsunuz,tevkifatı neden 3 aylık hesaplıyorsunuz.

Ynt: Serbest meslek geçici vergi uygulaması

Merhaba,
Sayın Kurt, serbest meslekte ocak-şubat-mart dönemi tevkifatlarını 2.dönemde dahil etmiyorum. Çünkü o ilgili satırın açılımı yani 28 nolu satır, mahsup edilecek tevkifat tutarı satırına sadece sonraki dönem devreden tevkifat ile içinde bulunan dönemde kesilen tevkifat yazılır..
Bu nedenle sonraki döneme devir olmadığı için bende nisan tevkifatını yazdım, bu dönem içinde sadece o dönem var.. Ama işte o fark oluştu. Birbirini tutmuyor

çok teşekkür ederim..

merhaba,

Anlatamadım sanırım..

Önceki dönem hesaplanan geçici vergi ile bu dönem hesaplanan tevkifat tutarı (4-5-6.aylar) + sonraki dönem devreden tevkifat tutarı.. bu üç kalemin toplamı zaten 6 aylık kesilen tevkifat tutarını veriyor..

o mahsup edilecek tevkifat tutarı satırına ilk üç aylık bu yüzden yazılmaz..

ben mi yanlış biliyorum

Sayın canyakmaz ben hatalı olduğunuzu düşünüyorum.
Beyan dönemi 04-06 olsaydı haklı olabilirdiniz.Ama dönem 01-06 olunca 6 aylık totaller dikkate alınır.
Geçici vergi beyanında dikkat edilmesi gereken hususlar başlıklı bir yazıda sadece kaynakta kesilen vergiler varsa ve bunlar 193 hesabında takip ediliyorsa sadece o döneme ait olan kısım dikkate alınmalıdır diyor.SM kazançlarındaki tevkifatta bu şekildeki dönem kıst'lığından bahsedilmiyor.

Alıntı
Serbest Meslek Kazancında Tevkif Yoluyla Kesilen Vergilerin Mahsup ve ?adesi

Volkan Aksoyoğlu
Vergi Denetmeni

...
...
II. Tevkif Yoluyla Kesilen Vergilerin Geçici Vergiye Mahsubu
...
Serbest meslek kazançlarında geçici vergi dönemleri itibariyle elde edilen ve beyannameye
dahil edilen kazançlar üzerinden ödemeyi gerçekleştirenler tarafından yapılan tevkifatların,
ilgili dönemde hesaplanan geçici vergiden mahsubu mümkün bulunmaktadır. Maliye
Bakanlığı tarafından yayımlanan 252 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde uygulamaya
yönelik usul ve esaslar ayrıntılı olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Buna göre ilgili dönemler halinde hesaplanan geçici vergiden varsa o hesap dönemi ile ilgili
olarak daha önce ödenmiş geçici vergi ve geçici vergiye tabi kazançlarla ilgili olarak tevkif
edilmiş vergiler mahsup edilmekte, mahsuptan sonra kalan tutar o dönem için ödenmesi
gereken geçici vergi tutan olmaktadır. Bu şekilde geçici vergi dönemleri itibariyle tevkif
edilmiş vergilerin geçici vergiden mahsup edildiği durumlarda yıllık beyannameden mahsup
işlemi şu şekilde olacaktır.
...

Dikkat ederseniz "hesap döneminden" bahseder.
O nedenle Ben 6 aylık totalin yazılması gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum..
Yine de tabiki karar sizindir.
Saygılar.

sayın Kurt,

beyanname arkasında yıllardır şöyle yazardı;

28 numaralı satıra, yani mahsup edilecek tevkifat tutarı satırına aynı dönem içinde yapılan tevkifat tutarı ( yani 4-5-6.aylar) ile aynı yıl içinde önceki dönemlerde yapılan ancak mahsup edilemeyen tevkifat tutarları ( yani devreden tevkifat tutarı) toplamı yazılacaktır.
denir.

ben bundan yola çıkarak hareket ediyordum.

29 nolu satır, ( eski beyanname üzerinden gidiyorum) bu yukarıdaki bilgi ışığında zaten 6 aylık totale denk geliyor.

Ama burada; o satırdaki rakam olan 390,29.-TL ile makbuzlardaki toplam tevkifat tutarı olan 376,72.-TL niye birbirini tutmuyor onu çözemedim.

ilk dönemde tevkifata esas tutar ile tevkif edilen tutarları kontrol ederseniz çözümü bulacaksınız ;D

Sayın Canyakmaz yaptığınız işlemde bir hata göremiyorum,bu verileri beyanname ortamına aktardığınızda Sonraki döneme devreden tevkifat tutarı 32,39 tl olacak,ilk geçiciyi katmazsanız bu rakamın 18,82 tl olması gerekiyordu,aradaki farkı ilk dönemde ödediğiniz 13,57 tl yi geri alıyorsunuz.

Sayın Kurt yapılan işlem doğrudur,geçici vergi dönemlerinde toplam tevkifat değil varsa ilgili geçiciden önceki sonraki döneme devreden tevkifat tutarı ile ilgili 3 aylık dönemin tevkifat tutarının toplamı düşülür.örnekten gidecek olursak ilk dönemde tevkifat olmasaydı ödenecek geçici vergi 260,71 tl olacaktı oysaki biz 247,14 tl tevkifatı düşüp 13,57 tl ödüyoruz.sonraki dönemde toplam tevkifatı yazmış olsaydık hak etmediğimiz bir tutarı istemiş olacaktık.bu durum hesap uzmanları kurulunun beyanname düzenleme kılavuzunda ve GVK 217 Nolu genel tebliğdeki örnek.3 te çok açık bir şekilde izah edilmiştir.
maalesef gördüğüm kadarıyla birçok meslek mensubu aynı hatayı yapmaktadır.

Saygılar

Eğer bu uygulamada çoğu meslek mensubu hem fikirse bende size uyayım..Bu geçiciden itibaren bu şekilde uygulamaya başlayalım.
Teşekkür ederim.
Saygılar

“Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi” ve “Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı” alanları kullanıcı tarafından doldurulur.
klavuzdaki ifade: Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi alanına, aynı yıl içinde daha önceki dönemlerde verilen geçici vergi beyannamelerinde yer alan hesaplanan geçici vergi tutarlarından en yüksek olanı yazılır.
“Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı” alanına, aynı dönem içinde yapılan tevkifat tutarı ile aynı yıl içinde önceki dönemlerde yapılan ancak mahsup edilemeyen tevkifat tutarları toplamı yazılır.

sayın Kurt,

beyanname arkasında yıllardır şöyle yazardı;

28 numaralı satıra, yani mahsup edilecek tevkifat tutarı satırına aynı dönem içinde yapılan tevkifat tutarı ( yani 4-5-6.aylar) ile aynı yıl içinde önceki dönemlerde yapılan ancak mahsup edilemeyen tevkifat tutarları ( yani devreden tevkifat tutarı) toplamı yazılacaktır.
denir.

ben bundan yola çıkarak hareket ediyordum.

29 nolu satır, ( eski beyanname üzerinden gidiyorum) bu yukarıdaki bilgi ışığında zaten 6 aylık totale denk geliyor.

Ama burada; o satırdaki rakam olan 390,29.-TL ile makbuzlardaki toplam tevkifat tutarı olan 376,72.-TL niye birbirini tutmuyor onu çözemedim.

2. Dönem Geçici Verdiğiniz zaman Dönemi 4-6 mıdır 1-6 mıdır. Tekrar gözden geçiriniz. Dikkat ederseniz Aşağıda vergi hesaplarken 1-3 Döneminde hespladığınız vergi matrağıda yazıyor. Ödeniğiniz vergiyi bir alt satırda düşüyorsunuz.