Sermaye arttırımı yevmiye kaydı

Merhaba arkadaşlar;

Sermaye arttırımı yaptık.Kredi kartı ile ödedik.Yevmiye kayıt işleminde takılıyorum.

501 Ödenmiş Sermaye
500 Sermaye

???? Hangi Hesap Gelecek ?
501 Ödenmiş Sermaye

103 Verilen Çekler Öd.Emirleri

Yardım edebilir misiniz ?

Ynt: Sermaye arttırımı yevmiye kaydı

uğur batur ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Sermaye arttırımı yaptık.Kredi kartı ile ödedik.Yevmiye kayıt işleminde takılıyorum.

501 Ödenmiş Sermaye
500 Sermaye

501 Ödenmiş Sermaye

uğur batur ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

501 Ödenmiş Sermaye
500 Sermaye

501 Ödenmiş Sermaye

Sayın Formdaşım

Kredi Kartı ile sermaye ödemesi ilginç.Peki ödeme yaparken sermaye ödemesi diye açıklama var mı? Çünkü ileride tekrar sermaye artışı yaparken bir önceki sermaye ödemelerini yazacaksınız.

Yinede yardımcı olalım.

__________________________/_______________________

501

500
Sermaye tah.kaydı
_____________________________/_________________________

127/131

501-
Tah.Edilen Serm.ödenmesi
_________________________/____________________________

102-

127/131
____________________________/_______________________________

şeklinde kayıt yapılır.Yukarda kulanılan 127 ve 131 hesaplar Krd.kartının hamilne göre değişir.Orneğin Ortaklar V.s

ferhat

Ferhat bey'in maddeleri doğrudur.Yapılan işlem ilginç.İleride ödendiğinin tevsikinde bu çekimin sermaye taahhüdü olduğu nasıl ispatlanacak bu bir..
İkincisi Sermaye ödemesi,ortakların taahhüdüdür.Ortaklar bu borçlarını şirket hesabına veya kasasına aktarırlar.ferhat bey'in maddelerinden yola çıkarsak;olayın şu şekilde gerçekleşmesi gerekir.
Ortaklar kendi kredi kartlarıyla şirket hesabına ait postan ödemelerini yaparlar.Örneğin ben alomaliye şirketinin ortağıysam,şirket kendi pos cihazından benim kredi kartımdan çekim yapması lazım.Böyle olunca ben şirkete para aktarmış olurum.Ama bu aktarımın ileride sermaye taahhüdüm olduğunu nasıl ispatlarım,ancak çekim sliplerini ve banka ekstrelerini saklayarak...
benim görüşüm olay bu şekilde cereyan etmişse ferhat bey'in belirttiği maddelerle yapılabilir.ya da bu maddeler yapılacaksa ödeme ancak bu şekilde yapılabilir.
yanlış bilgi vermişsem lütfen düzeltin.
Saygılar.

ortak, kendi kredi kartı ile yaptığı sermaye ödemesi karşılğında; kendi kredi kartı borcunu ödemezse neolur?

İrem35 ' Alıntı:
ortak, kendi kredi kartı ile yaptığı sermaye ödemesi karşılğında; kendi kredi kartı borcunu ödemezse neolur?

Bana göre o banka ile kendi arasındaki problem..Şirket hesabına bu ödemesi aktarıldıktan sonra kendi kartını ödeyip ödememesi bana göre şirketi veya TTK'yı bağlamaz.

ancak ekstrede; bu ödemenin sermaye ödemesi olduğu görülecek..
şirket faaliyeti ile ilgili kullanıyorsa; bağlılık olduğunu düşünüyorum.. sonuç ta bu ödemenin bir yerden karşılanması gerekiyor.
Ödenmediği takdirde; kredi kartıyla yapılan pos çekiminin; sermayenin ödendiği anlamını taşımıyor gibi.

Ben de Sn.twolf gibi ortağın şahsi kredi kartı borcunu ödeyip ödememesinin bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.Ortakla banka arasındaki ilişkidir.Ancak kredi kartı ile yapılan ödemenin sermaye taahhüdü olduğunun tevsiki sıkıntılı gibi.
Bir de kdv beyanında kredi kartı işlem tutarının beyanında sıkıntı olacak.

Ben açıkcası bu şekilde düşünmüyorum.ben çekimimi yapmışım,şirket sermaye alacağını benden almış. benim burada 3.şahsa karşı borçlanmam,taahhüdü yerine getirmediğim anlamına gelir mi? Banka alacağını,normal bir işlem alacağı olarak takip edecektir.Sonuçta şirket çekimden dolayı taahhüdünü almış bence olay bitmiştir.3.şahsa olan borcu ortağı ilgilendirir.Tabi hiç yapmadığımız için mantığım şu an böyle söylüyor.

Not: sn.poseidonun yorumundan önce yazdım..

Twolf'a katılıyorum.Artık banka ile ortağın aralarındaki sorun.

twolf ' Alıntı:
Ben açıkcası bu şekilde düşünmüyorum.ben çekimimi yapmışım,şirket sermaye alacağını benden almış. benim burada 3.şahsa karşı borçlanmam,taahhüdü yerine getirmediğim anlamına gelir mi? Banka alacağını,normal bir işlem alacağı olarak takip edecektir.Sonuçta şirket çekimden dolayı taahhüdünü almış bence olay bitmiştir.3.şahsa olan borcu ortağı ilgilendirir.Tabi hiç yapmadığımız için mantığım şu an böyle söylüyor.

Not: sn.poseidonun yorumundan önce yazdım..

:D :D bende hiç yapmadım, zaten merakımdan soruyorum.. mazur görün artık beni :D

bende düşünüyorumki, bu ödeme; postan çekildi, bişekilde karşılığı olmalı bu ödemenin; ortak bankaya kredi kartı borcunu ödemedi, diyelimki bu borçtan dolayı hacize kadar gidildi, kara listeye giriyor..
şirket sermaye ödemesini banka hesabına çekmek isterken; kredi kartının karşı ödemesinin olmadığı ile karşılaşırsa, bu sermaye ödemesini etkiler mi? etkilemez mi? bunu merak ediyorum sadece
karşılıksız çek gibi?

Rica ederim,bende hiç yapmadım.Ama yapacak olsam bu şekilde yaparım..
Tabi burada kendi kendimize de gelin güvey olmayalım :) Soru sahibinin bu işlemi nasıl yaptığını bilmiyoruz..103 kullanılmış,acaba şirket kendi kredi kartı ile mi bu taahhüdü yapmış..Taahhütü yerine getirmek,borcu ödemektir.Sanki soru da extra borçlanılmış gibi...olması gerekeni tartışıyoruz ama olan nasıl acaba :)

Herhangi bir vergi borcunu kredi kartı ile ödediğinizde,Kredi kartınızıda ödemediğinizde vergi borcu Ödenmemiş mi oluyor.Bu mantıkla gidersek birbiriyle bağımsız olduğunu söyleyebiliriz yanlış mıyım ?

pos tahsilat çek-senet gibi ödeme araçlarından farklı olarak, kk borcunun ödenmesine bağlı değildir.
burada bir temlik sözkonusudur. banka bu borcu üstlenmiş ve yerine getirmiştir. şirket aradan çıkmıştır.
ödeme geçerlidir.
ayrıca Allah aşkına kk ile sermaye mi ödenir? yuh artık.

kemalforum ' Alıntı:
pos tahsilat çek-senet gibi ödeme araçlarından farklı olarak, kk borcunun ödenmesine bağlı değildir.
burada bir temlik sözkonusudur. banka bu borcu üstlenmiş ve yerine getirmiştir. şirket aradan çıkmıştır.
ödeme geçerlidir.
ayrıca Allah aşkına kk ile sermaye mi ödenir? yuh artık.

;D

Kemal forum;

Haklısın.kredi kartı ile sermaye ödenmez.Ben bayağı saçmalamışım.Kredi kartı ile ödenen sermaye değil,matrah arttırımının taksidi idi.Sorunumu da çözdüm.

Forumu bu kadar haksız yere meşgul ettiğim için herkesten özür dilerim...

uğur batur ' Alıntı:
Kemal forum;

Haklısın.kredi kartı ile sermaye ödenmez.Ben bayağı saçmalamışım.Kredi kartı ile ödenen sermaye değil,matrah arttırımının taksidi idi.Sorunumu da çözdüm.

:)

kemalforum ' Alıntı:
uğur batur ' Alıntı:
Kemal forum;

Çok iyi ya :) sayın İrem35 olayı müthiş bir noktaya taşımışsınız. Muhasebeci dediğin hep merak etmeliye süper bir örnek vermişsiniz. Gerçekten bravo
saygılar;
bil_gin

bil_gin ' Alıntı:
kemalforum ' Alıntı:
uğur batur ' Alıntı:
Kemal forum;

Çok iyi ya :) sayın İrem35 olayı müthiş bir noktaya taşımışsınız. Muhasebeci dediğin hep merak etmeliye süper bir örnek vermişsiniz. Gerçekten bravo
saygılar;
bil_gin

naha merak edemez olaydım.. ;)
uğur kardeşim ben özür dilerim senin konunun dışında bir konuyu merak ettik, tartıştık..

Sevgili formdaşlarım

Aslında konu tüm yönleriyle tartışılacak bir konu Sayın TWOLF formdaşımın ve diğer formdaşlarımın yazdıkları doğru

Geçenlerde de bir ortak firmanın parasını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmiş bende aşağıdaki şekilde muhasebe kaydının yapılaması şeklinde talimat verdim

________________________/____________________________

131-

501

_______________________/_______________________________

daha sonra Ortaktan tahsilatta

__________________________/_____________________________

102

131

642
______________________________/____________________________

Sonuç Defter Gitti( Ortağın parasına faiz tah.ettirdik diye)

ferhat

bizde geçen gün bir şirketin sermayesini 100000,00 tl den 600000,00 tl ye çıkardık.artırımdan kaynaklanan 500 bin tl nin kaynagı yok.ortaklara dışarıdan sermaye koymanız gerekiyor diyorum yok diyorlar.ve günlük şirket parasını yatırıp çekiyorlar haliyle kasa şişiyor.ne yapmamız gerekir herhangi bir sakatlık dogar mı