Sermaye Miktarı Ve İşlem Hacmi Arasındaki İlişki?

Üyelik
22 Ağu 2012
Mesajlar
4
Konum
MERSİN
Merhabalar,
Bir soru sormak istiyorum biraz internette araştırdım ancak halka açık firmalar dışında herhangi bir bilgiye ulaşamadım...

Şimdi sermayesi 750.000 bin tl ve ödenmiş sermayesi 500.000 tl olan bir firmamız var.
2012 ocak döneminde 3 milyon lira toplamında firmaya araç satın aldık ve bu araçlar için bankalardan ve çeşitli finans kuruluşlarından kredi kullandık belli taksitlerle ödüyoruz.

Şimdi 750.000 TL sermayemiz varken 3 milyon tl yatırım yapmış olmamızın mevzuat açısından herhangi bir kısıtlaması var mı? veya bu alım sonrasında sermaye arttırmak zorunda mıyız?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Hayır yasal açıdan öyle bir zorunluluk yok, ancak finansal analist gözüyle bakınca finansal kaldıraç oranınız 0,85 civarında görünüyor ki bu oranın 0,5 geçmesi pek de istenen bir şey değildir. Diğer taraftan alınan kredilerin finansman giderleri uzun vadede şirketin zarar ederek teknik iflasa düşmesine neden olabilir ki, işte o zaman sermaye eklemeniz gerekir. Elbette yapılan yatırımın getirisi maliyetinden daha yüksek ise böyle bir tehlike olmayacaktır.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,250
Konum
İstanbul
+
Sermaye azaltmak istediğiniz de özvarlığınızın borçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakılır, belki orada bir sıkıntı ile karşı karşıya kalabilirdiniz.Ancak sizin öyle bir niyetiniz olmadığı için problem yoktur.Tam aksine tersi bir durum var.
+
Bankalardan isteyeceğiniz ek kredilerde şirketin kendi varlıkları ile değilde dış borçlanma yoluyla döndüğü görüldüğü için kredi almada sıkıntı yaşanabilir.Gerçi orada da bireysel ilişkiler önemli artık, bankanız ile aranız iyi ise, ona da gerek yok.
 
Son düzenleme:
Üst