Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Hk.

Ynt: Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Hk.

stajerzede arkadaşım benimle uğraşmayıp bence kendi işine bak sen benim ne derece yeterli olduğumu bilemezsin anlayamazsın

Denetçilik bir meslektir. Meslek ise profesyonel?liği şart kılar. Profesyonellik ise güncel yenilik izleyen ve sindirilmişlik olan uzmanlık bilgisini, bilimsel yöntem, tarafsızlığı, ciddiyeti ve mesleki edebi anlamında etik i ve uluslar arası denetim standartlarını içerir. Bu anlam da mesleki eğitim özel bir önem taşır. TURMOB bu güne kadar meslek öncesi ve sonrası yapmış olduğu eğitimlerle denetçinin kanunda oynadığı merkez rol ile kanunun sistem ve amaçlarına uygun bir derinlik ve boyut verecek konumdadır. Denetleme ve Denetçi etiği hiçbir kanunda tanımlanmamıştır, tanımlanamaz, ancak meslek mensuplarınca ve birliklerince bilindiği var sayılır. Denetçinin göstereceği özen , bir yandan profesyonellik kuralları diğer yandan denetçilik ahlakı bunlar mesleki etiğin asgarileridir. 3568 sayılı meslek yasamıza istinaden biz denetçiyiz diyen arkadaşlara soruyorum. Bizim meslek yasamızda denetçilik diye bir meslek tanımı varmı? Böyle bir tanım yoksa SMMM ler neden böyle bir tanım içine giriyor. Hiç bir zaman Mali Müşavirlik mesleği denetçilik mesleği olamıyacak diye düşünüyorum. O farklı bu farklı. Eninde sonunda Mali müşavir olmak için nasıl sınava giriyorsak Denetçi olmak içinde günü geldiğin dee sınava gireceğiz. Bence bu saatten sonra sınav olsun mu olmasınmıyı bırakıp sınavların nasıl olması gerektiğini tartışalım. benim görüşüm böyle: Herkesinde görüşüne saygılıyım. Tşk.ler

lütfen birbirimize hakaret etmeyelim. Hepimiz meslektaşız.Lütfennnnnnnn

kimseye hakaret ettiğim yok sadece herkes kendi fikrini söylesin istiyorum tabiki herkes benim düşündüğüm gibi düşünmemeli

Haklısın. Kimse kimseye hakaret etmesin, herkes kendi fikrini söylesin.Tşk.ler

bak arakadaşım sende haklısın ama bu forumda sadece sinir bozmak için hareket eden art niyetli insanlar var ve bu kişiler buradan gidene kadar ben tek bir şey daha yazmayacağım sadece arkadaşlara meslekdaşlara bu sınavın yapılacağı hakkında bilgi vermek istedim ama pişman oldum herkese gireceği sınavda başarılar dilerim inşallah hakeden herkes bu belgeyi alır...

lütfen darılmayalım kızmayalım, KÜSMEYeLİM. Yazışmaya devam edelim. Her söylenen bir sözde bir pay vardır.

bil57 ' Alıntı:
bak arakadaşım sende haklısın ama bu forumda sadece sinir bozmak için hareket eden art niyetli insanlar var ve bu kişiler buradan gidene kadar ben tek bir şey daha yazmayacağım sadece arkadaşlara meslekdaşlara bu sınavın yapılacağı hakkında bilgi vermek istedim ama pişman oldum herkese gireceği sınavda başarılar dilerim inşallah hakeden herkes bu belgeyi alır...

Kim onlar paylaşırmısınız bizle?

Bir meslekte kalitenin oluşmasını tümüyle bir olaya bağlı tutamayız, bence mesleki kalitenin en önemli unsurlarından bir tanesi yapılan işten zevk almak ve isteyerek yapmaktir. Malesef ki günümüzde Muhasebe - Denetim mesleklerinden zevk alarak işini yapan kişi sayısı çok çok az, ve bu kişiler bu işi severek yapmadıkları için bu meslekle alakalı bütün zor işlemler bu kişilere eziyet geliyor ve gereksiz olarak nitelendiriliyor. Ülkemizde para muhabbetlerinin abartılı bir şekilde ortaya konulduğu tek oda malesef Mali Müşavirler odalarıdır, benim şahsi düşüncem Türmob bu SPK lisanslama sınavlarından kendine bir pay çıkarmak istiyor ve bunu açık açık söylemek yerine biz denetçiyiz bize kimsenin yeniden sınav yaparak bu belgeyi vermeye hakkı yok diyor, 1 gün içerisinde komisyonlar kuruluyor tebliğler yayınlanıyor ve artık bu belgeyi biz dağıtacağız diyor,

Şimdi meslek sevgisinden bahsederek konuya girmiştim, geçmiş dönemlerde yalnızca Türmob'un yetkisinde olan bir durumdan bahsetmek istiyorum, Mali Müşavirlik ruhsatlarının peynir ekmek gibi dağıtıldığı dönemlerden bu tarafa ne değişti ? Neden Sınav ve staj zorunluluğu getirildi?

Staj süresini 3'yıla çıkardılar, Staj başlatma sınavının başarı yüzdesini geriye çekmek için uğraştılar, bu mesleğe daha fazla insan yönelmesin staj dosyası açma ücreti olarak 2000 TL'ler istediler neden?

Çünkü zamanında şuan SPK lisansı sınavsız olsun diyenler gibi onlarda Ruhsatı kolayca aldılar ve alışmadılar bir şeyler için bedel ödemeye emek vermeye, oysa bugun görüyorlar staj başlatma sınavı ile bu meslege adım atanların başarısını ve çok açık söylüyorum korkuyorlar biz bu sınavı geçemeyiz diye ki , nitekim geçemiyorlarda tabii istisnalar elbette var,

konunun başında bahsettiğim gibi bu işi severek ve isteyerek yapanlar zaten önlerine ne engel konursa konsun isterse 10 sınav olsun bu lisansı almak istedikten sonra alacaktır. Kimsenin çıkarları altında kalmayacaktır,

Meslek kalitesinden bahseden oda temsilcisi ve bu odaların seminerlerine katilan ve odayı savunan ateşli arkadaşlar sorarım size, meslek kalitesinden bahseden odaların ortak kararıyla, meslek kanunda yasada belirtilen şartları taşımayan insanlara yapılan özel sınavlar kalitemidir? SM'den SMMM'ye geçiş sınavlarına bir göz atmanı tavsiye ederim,

Türmob'un SPK ile ilgili yeterlilik mercii olduğunda sınav ve eğitim ücretlerinden bu pazarda neyin peşinde olduğunu göreceğiz, kimse boştan yere kalite masalları okumasın, bugun nasil ruhsat almak için belirli yeterlilikleri yerine getirmek zorundaysak SPK içinde bu zorunlulukların şahsi düşünceme göre mutlaka olmasi gerektiğidir, umarım SPK Türmob'a pabuç bırakmaz ve idealist meslek mensupları SPK'ya destek verir.

Ferhat nasıl Şirin için dağları deldiyse, bizde gerekirse Denetçi olmak için dağları deleriz.

Ama bazı arkadaşların bu dağlara yürüyen merdiven kurulsun kafasini hiçbir zaman anlamayacağım.

Saygılar.

Lütfen kimse biz zaten denetçiyiz yorumu yapmasın, Ferhat Şirin örneğinde ki denetçi kelimesinin anlamı konuya hakim kişiler tarafından zaten biliniyordur.

Değerli Meslektaşlar
Öncellikle bu forumda birbirimizi kırmaya gerek yok diye düşünüyorum İkincisi zaten üst düzeyde tüzükler yönetmelik taslakları hazırdır seçimlerden sonra ilgili komisyonlar tarafından rötuşları yapılacaktır Bizim burada yaptığımız beyin jimnatiği ve meslek sohbetidir diye düşünüyorum Arkadaşlar şu anda spk denetim yetkisine sahip meslektaşlar sınav ve gerekli elemeler olmadığı zaman haksız yani kısacsı belgenin herkese verilmesi halinde haksız rekabet ve düşük ücretlerle karşı karşıya kalınacağını dile getirmekteler Ben de şuanda fiilen bu işi yapan biri olarak bu fikre sahibim Tablo bu şekildedir Saygılarımla

Merhabalar, ben sizler tecrübeli değilim, daha 1 yıllık stajerim,
Konuyu okurken aklıma takılan birkaç şeyi paylaşmak istedim.
Smmm olabilmek için kanuna göre 4 yıllık fakülte bitirmek zounlu, sm den smm ye geçişte ilkokuli ortaokul, ticaret lisesi mezunları da smmm oldu.Geri çekilen denetim sınavı tebliğine görede 4 yıllık üniversite bitirme kriteri var.Şimdi sınav olması durumunda sm den smmm ye geçenlere hem tuhsat verildi hemde sınava giremezsiniz mi denilecek.Sınav olmazsa da eğitimler ne kadar yeterli olacak?

bil57 ' Alıntı:
Tabi bu konuyla çok yakından ilgili olan yeni TTK'ya göre denetime vugu yapmadan geçmemek lazım. 2 Hafta önce gittiğim ruhsat töreninde (SMMM) Sayın Başkan Yahya Arıkan SMMM meslek mensuplarının zaten yeterince sınava tabi tutulduklarını ve ayrıca sınava girmeden TÜRMOB TESMER aracılığıyla belli bir eğitim verilerek bağımsız denetçi (TTK denetçisi) ünvanı alacağımızı söylemiştir. Fakat şu anda TÜRMOB'dan bu konuda yayınlanan herhangi bir tebliğ yoktur. Ve SPK bağımsız denetçiler için lisanlama sınavı açmaya devam etmektedir. Bu durumda değerli meslekdaşlarım SPK'ya tabi firmalar için denetçi olabilmek için bu lisansı almak gerekiyor. Fakat ilgili meslek kanunumuza göre bizler aynı zamanda birer SMMM olarak denetçiyiz. Bu karışık durumu yaratanlar için söyleyebileceğim hiçbir şey yok yorum sizlerin...

Hiçbirşeyi irdelemeden sadece eğitimle bu ünvanın verileceğini Sayın Arıkan söylemiş ise vay halimize
SPK lisanslama imtihanını bu dönemde açıklayarak,SPK yı 1-0 galibiyete zaten taşıdı.Verdiği mesajı okuyalım hep beraber
"Her kurum kendi bağımsız denetim lisanslamasını kendi yapar.Biz yaptık"
İşte size sınır.Ötesi var mı?
Bu arada TURMOB'un konuya ilişkin bir çıkışı yada itirazı varmı?
Tesmer yaparmış,turmob verirmiş konularını geçin arkadaşlar...KAYBETTİK
Ehh sessizliğin sonu da sessizliktir.
Kurumların açacakları lisanslama imtihanlarını kazanmanız gerekiyor.Turmob alenen bypass edilmiştir.
Turmob,maliyenin emrine tahsis edilmiş,ucuz işçilerin birliği şekline sokulmuştur.
Onca yazı yazdım birçok mesleki forumlarda ama kabul etmek ayrı bir şeydir,kabullenmek ise ayrı bir şeydir.Turmob kabullenilişin semboludür.Kabullenmekte itiraz yoktur.reddetmek te yoktur.
Bağımsız denetim sisteminin karakteristiği hemen hemen oluşmuştur.

TÜRMOB TESMER aracılığıyla belli bir eğitim verilerek ...
bu eğitimler ücretsiz olacağından kalitesi tartışmalıdır. Hatta uzaktan eğitim şeklinde de olabilir.
(Forumda Aksini düsünen çok kişi olsada 'Uzaktan eğitimin yeterliliği ve kalitesi tartışmalıdır.)

sabah bi uyanıcaz memlekette 100.000 bağımsız denetçi olmuş...

günaydın..

üniv mezunu belgesini almış özel sektörde yıllardır çalışmakta olan kişileriz.

kkps ile kamuda çalışan bizden daha genç vergi kont. ve / denetmenleri var işlerini gayet iyi yapıyor .

belli bir çıraklık dönemleri var daha sonra derece derece yükseliyor ve işinde uzman kişiler oluyor

tek fark onlar yaptıkları işlerde devlete baglı olduklarından herşeyi kitaba uygun yapıyor.

özel sektörde çalışanlar ise patronluk sisteminin kölesi .

kurumlar sertifika dagıtmaya çalışacagına öncelikle meslegimize gereken önemi kazandırsınlar

bu meslek siyasi bir oyuncak .

kanunun vermiş oldugu hakkı bile kullanamıyoruz .

meslekte yeterlilik tecrubeyle olur .sürekli her kurumlar sertifika almakla olmaz ..

türmob smmm.. spk ..lisanslama ... tide cia

konusunda uzmanlaşmaya gidiyoruz ee bizde tüm sertifikalar olucak

2 yıl spk 2 yıl iç denetim sürekli sınavlara çalış çalış yaş olsun 35

sonra git dışardan kurumsal içerde dk olan bir şirkete
lise mezunu bir müdürün altında çalış ..

bu ne iş anlamadım :: ))

mrc ' Alıntı:
sabah bi uyanıcaz memlekette 100.000 bağımsız denetçi olmuş...

kötümü olur ..patronlar X6 q7 gibi arabalara binemesin işte ..

öyle bi olsun ki işletme sahipleri mum gibi olsun çalışanın hakkını yemesin efendi olsun ...

stajerzade eğitimlerin ücretsiz olduğunu nerden çıkardınız, üyelerde paar alınmadan bile eğitm verilse bu eğitimin ücretsiz olduğu anlamınamı gelir? bu eğitimler her türlü ücretli, şöyeleki odalara vetürmoba ödediğimiz aidatklardan biriken devasal birkimden karşılancak, yani gene bizim paralarımız bunlar. O nedenle kalite konusunda teredüttünüz varsa bunları öneri oalrak sunabilirsiniz.