Sermayeye eklenmeyen geçmiş yıl karı

spiderden

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,
firmamızda mizanda geçmiş yıllar karları var, bir sürü :)
hatta bu geçmiş yıllar karları sermayeminiz de 70 kat geçmiş.
geçen yıl ymm hayır eklemeyelim sermayeye böyle kalsın demiş.

ya böyle bir mantık olabilirmi yoksa bilmediğimiz bir şey mi var?
bu geçmiş yıllar karları ya sermayey eklenir yada kar dağıtımı yapılır,
bu bakiyenin mizanda geçmiş yıl karlarında bekletilip sermayeye eklenmemesinin ne mantığı olabilir ki?
(firmamızın likiditesi çok yüksek, ilerde mahkemelik bi şey olursa sadece şirketteki sermaye gitsin mantığı da yok)
iyi çalışmalar

Ynt: sermayeye eklenmeyen geçmiş yıl karı

Selamlar
YMM'nin önerisini "aşırı sermaye" veya "atıl sermaye" konularına bakarak yorulamak lazım.Şirketinizin likiditesi yüksekse şirketin aşırı sermayeye ihtiyacı yok.Fazla sermayenin de zararları var.İlgili konuları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.
Kaldı ki karları sermayeye ilave etmek sorunlarıda çözmüyor.Kapanış anında sermayeler dağıtılırsa bu karlardan dolayı stopaj ödenir.Stopaj tutarı kar yıllarına göre değişir.O ayrı bir konu..
Sanırım ymm'nin yaklaşımı aşırı sermaye konusuyla ilgili.Bu konuyu biraz araştırınız.
Saygılar

Ynt: Sermayeye eklenmeyen geçmiş yıl karı

şirketin bilançosuna komple bakmak ona göre yorum getirmek lazım.

sn twolf
sayenizde bir kavram daha öğrendik, ancak bu kavramlarla ilgili mevzuatta ve gogle amca da pek bi şey bulamadım. gene de teşekkür ederim cevabınız için

sn kemalforum,
yazdığınızdan şöyle bir sonuç çıkartıyorum, yani geçmiş yıllar karlarını sermayeye eklemek için komple bilançoya bakarsak, sermaye artışı yapmamak gibi bir alternatif mi var?
bu konu yoruma açık bi konu mu ki? ya kar dağıtımı yapılacak ya da sermayeye eklenecek diye biliyorum ben.
teşekkür ederim iyi çalışmalar

spiderden ' Alıntı:
sn twolf
sayenizde bir kavram daha öğrendik, ancak bu kavramlarla ilgili mevzuatta ve gogle amca da pek bi şey bulamadım. gene de teşekkür ederim cevabınız için

sn kemalforum,
yazdığınızdan şöyle bir sonuç çıkartıyorum, yani geçmiş yıllar karlarını sermayeye eklemek için komple bilançoya bakarsak, sermaye artışı yapmamak gibi bir alternatif mi var?
bu konu yoruma açık bi konu mu ki? ya kar dağıtımı yapılacak ya da sermayeye eklenecek diye biliyorum ben.
teşekkür ederim iyi çalışmalar

seçeneklerin bunlar olduğu konusunda şüphe yok. yalnızca sermayeye eklemek gerekli midir?
kar dağıtımı yaparak kasanın durumunda bir sıkıntı olur mu? bu gibi soruların cevabını bilançodan bakarak sermayeye eklemek ya da kar dağıtımı yapma konusunda karar vermeniz gerekir diye düşünüyorum.

Selamlar
Kemal Bey kesinlikle haklıdır.
Bizler genelde sorulan sorular üzerinde cevap veriyoruz.Aslolan mizan okuması yaparak yorum yapmaktır.Kar dağıtımı sadece kar kalemini değil bir sürü hesabı etkiler.Sorunuza göre karı dağıtın kurtulun da diyebilirdik.ben sadece ymm'nin öneriyi neden geri çevirmiş olabileceğine dair bir seçenek sundum.Diğer öneri veya yorumlar için detaylı inceleme yapmak lazım.Belkide kar dağıtımı yapmanız bunun içinde birazda vergi ödemeniz lehinize olacaktır.Bunu bilemeyiz.
şirket sermayesi önemli bir kalemdir.Kurtarıcı bir hesap olarak görülmemelidir..Onunda kendi içinde artıları eksileri vardır.
Siz ymm'ye usulünce neden artırım yapmak istemediğini sorarsanız belki size neye dayanarak söylediği konusunda ipucu verebilir.
Saygılar

geçmiş yıl karları Genel kurul kararıyla
olağan üstü yedeklere alınsa
burda birikse olmazmı.

Sayın terapist13 olur.Yani dağıtılmayan veya sermayeye ilave edilmeyen geçmiş yıl karlarının olağanüstü yedeklere alınması lazım.Ben öyle yapıyorum.
Bu arada olağan üstü yedeklerin açıklması aynen şöyledir "İşletmeler geçmiş dönem karlarının yasal ve statü yedekleri olarak ayırdıkları dışında kalan kısımlarını dağıtmayarak bünyelerinde tuttuklarında dağıtılmayan karlar Olağanüstü Yedekler hesabına aktarılır"
Bu aynı zamanda ya dağıtılır yada sermayeye ilave edilir diyen arkadaşlara yanıttır.
İyi çalışmalar...

Sayın metyo ve terapist13 haklısınız.
Konumuz her ne kadar bu olmasada o ki o.üstü yedekler konusunu açtınız bende görüşümü ve bu konudaki tereddütlerimi söyliyim.Belki beni aydınlatabilirsiniz.
Elbetteki geçmiş yıl karlarını kar yedekleri olarak elde tutmak ta mümkündür...Tabiki bununda kendi içinde belli şartları vardır.Aslında bu işlemde (şirketlerin önemli bir kısmının aile şirketi olduğunu düşünürsek) mizan makyajlamasından pek öteye gitmez.O.üstü yedeklerde takip etmek,bu karların sorumluluğundan kurtulmak anlamına da gelmemeli.
Burada bu işlemin yapılmasındaki (karı dağıtmayıp o.üstü yedeklere almak) amaçla,olağanüstü veya fevkalade yedeklerin kanundaki asıl kullanılış amacı amacı birbiriyle örtüşmemektedir.

Yanılıyosam lütfen uyarın..
Bu arada birbirimizin görüşlerini çürütmek gibi bir derdim de yok,lütfen o şekilde algılanmasın.Sonuçta burada belirtilenleri bende dahil hepimiz yapıyoruz ama ne kadar doğru yapıyoruz ben onun derdindeyim.

Sayın metyo'nun
"Bu arada olağan üstü yedeklerin açıklması aynen şöyledir "İşletmeler geçmiş dönem karlarının yasal ve statü yedekleri olarak ayırdıkları dışında kalan kısımlarını dağıtmayarak bünyelerinde tuttuklarında dağıtılmayan karlar Olağanüstü Yedekler hesabına aktarılır"
açıklaması yerindedir. Fakat bu tip yedekleri ayırmanın genel amacı olarak kanunda şunlarda söylenir.

6762 sayılı TTk 469.maddenin 2 fıkrasında; şöyle der
"Şirketin devamlı inkişafı veya mümkün mertebe istikrarlı kar paylarının dağıtılmasını temin bakımından münasip ve faydalı olduğu takdirde umumi heyet kar payının tesbiti sırasında kanun ve esas mukavelede zikredilenlerden başka yedek akçeler ayrılmasına ve yedek akçelerin kanun ve esas mukavele ile muayyen haddinin artırılmasına karar verebilir."

Yine 6102 sayılı yeni ttk'nın 523.maddesinde
"(2) Genel kurul;
a) Aktiflerin yeniden sağlanabilmesi için gerekliyse,
b) Bütün pay sahiplerinin menfaatleri dikkate alındığında, şirketin sürekli gelişimi ve olabildiğince kararlı kâr payı dağıtımı yönünden haklı görülüyorsa,
Kanunda ve esas sözleşmede öngörülenlerden başka yedek akçe ayrılmasına da karar verebilir."
der.

Yani olağanüstü yedek akçe ayırmanın bir nedenide "şirketin gelişmesi ve düzenli kar payı dağıtılmasını sağlamaktır."

Bulduğum bir yorumda (sayfa kopyalamaya izin vermiyor isteyene linki gönderebilirim)
SMMM V.Kara 06.07.2011 tarihli yazısından alıntıdır.

Ödenmeyen Temettü (Kâr Payı) Şirkete Kalır mı ?

Şimdi gelelim başlıkta da söylemek istediğim, ortağın temettüyü bir şekilde almaması, yani temettünün şirket tarafından ödenmemiş olması halinde temettünün akibeti ne olacak ?
Bu durum nasıl olur, yani temettüyü kim almak istemez, diye bir soru akla gelebilir.
Şirket hisseleri çok kişinin elinde olabilir, ortak temettüyü almaya uğraşacak değerde bulmayabilir veya başka herhangi bir neden olabilir. Bu durumda ödenmeyen kâr payları şirkette kalmış olacaktır.
Hayır ödenmeyen bu temettüler şirkete kalmamaktadır.
Ortağa Ödenmeyen Temettü (Kâr Payı) Devlete Ödenir
12 Haziran 1933 tarihli ?Şirketlerin Müruru Zamana Uğrayan Kupon Tahvilat ve Hisse Senedi Bedellerinin Hazineye İntikali Hakkında Kanun?un 1.maddesine göre;
Kanunî mazeret bulunmaksızın ödenmesi beş senelik zaman aşımına uğrayan sermaye şirketlerinin temettüleri devlete intikal etmek zorundadır.
Kanuna göre şirketler, zaman aşımının bitiminden itibaren üç ay içinde ödenmemiş temettüleri mahalli mal sandığına vermeye mecburlar.
Yine ayni kanunun 2. maddesine göre şirketler vermeye mecbur oldukları parayı üç ay içinde mahalli mal sandığına vermezlerse üç misli tazminat ödemek zorundalar.
Yani ortaklara ödenmemiş temettünün (kâr payının) şirkette kalması mümkün değil, yukarıdaki kanun gereğince mutlaka devlete ödenmesi gerekmekte.

Son yorumun halen ve günümüz şirketlerinde de geçerli olup olmadığını bilmiyorum.
Fakat olağanüstü yedeklerde de böyle bir uygulamanın olduğunu anlıyorum.

İşte benim üzerinde durmak istediğim konuda burda başlıyor.
Çoğumuz kurtarıcı yöntemmiş gibi bu hesaplarda biriktiriyoruz,sonrasında da tabiri caizse aktif pasif yokturu çakıyoruz ve şirketi kapatıyoruz.

Çok uzattım farkındayım. :)
Neticede karı dağıtmadık,sermayeye de ilave etmedik.Olağanüstü yedeklere attık. Peki sonra?
....

Saygılar

teşekkür ederim sn.twolf

twolf ' Alıntı:
Tekrar selamlar
Sayın spiderden'in bulamadığı kavramlarla alakalı iki link aşağıdadır.
Her ne kadar konular a.ş'ler hakkında yazılmış olsa da ltd. içinde aynı mantık düşünülebilir.
İncelenmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_391.htm
http://www.yaklasim.com/mevzuat/dergi/makaleler/2002103317.htm

Saygılar

Sayın twolf bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.Çekincelerinizi anlıyorum.Firma faaliyetine devam ettiği sürece dağıtılmayan karların olağanüstü yedeklerde toplanmasında sakınca yoktur diye düşünüyorum.Burada olağanüstü yedeklerin sermayeyi çok çok aşması durumun da sermayeye ilave edilmesi gerekebilir.O bilanço mantığı içinde değerlendirilmesi gereken bir durumdur.Bu konuda katılıyorum size.
Ama birde şöyle düşünmek lazım.Olağanüstü yedekelere atılmasında yasal engel varmıdır?Cezası varmıdır?
Birde yeni TTK nu açısından UFRS-TFRS açısından tüm bildiklerimizi güncellemek zorundayız bu konuda.
İyi çalışmalar...

Sizinle anlaşıyoruz sayın metyo :)
Kendimizi güncellemek konusuna da kesinlikle katılıyorum.
teşekkür ederim,saygılar.

Dağıtılmamış karlarınızı olağanüstü yedekler de tutabilirsiniz bunun herhangi bir sakıncası yoktur. Ama bunun için yönetim kurulu veya genel kurul kararı gerekir.

Arkadaşlar konuya gerekli açıklamaları getirmişler. Sermayeye ilave edilmeden Olağanüstü Yedeklerde bekletilebilir.
Ancak Dikkat edilmesi gereken birşeyi ilave etmek isterim. Pasif bu pozisyondayken Bunlara karşılık aktifte 131 hesapta veya Kasa hesabında bu tutarlarda veya kayda değer ölçüde bir tutar var ise, Bu aslında Örtülü kazanç dağıtımının gerçekleştirilmiş olduğunu gösterir.

Eğer bu tutarlar Şirket likiditesi için kullanılıyorsa , Yedeklerde tutulması daha mantıklıdır. Eğer sermayeye ilave ederseniz Ortaklar Kar dağıtmak istediklerinde kar dağıtımını nasıl gerçekleştireceksiniz.
Ymm üstadımızın bu hassas konuda bi bildiği vardır mutlak diye düşünüyorum. Mizanı okumuştur.

Saygılarımla