SGK Eksik Gün Cezası Hakkında

Merhaba arkadaşlar,
Sosyal güvenlik kurumundan gelen bir yazı üzerine bilginizi almak istiyorum. İşletmemizde 215 kişi çalışmaktadır.

"Mayıs 2009" ayı ile ilgili olarak 4 işçimizin Eks,ik gün evraklarının eksik yada gönderilmediğine dair bir yazı geldi. Yazıda Ek aylık prim hizmet belgesi vermemiz isteniyor. SGK ya göndermiş olduğum eksik gün evraklarının bir fotokopisini kendime bıraktığım için evrakları kontrol ettim kurum tarafından kendilerinde olmadıklarını beyan ettikleri evraklar 2 adet izin kağıdı, 1 adet rapor ve birde fesih tebligatı var. Bu evrakların bende birer sureti var.

Kuruma telefon açıp evrakların bende fotokopilerinin olduğunu bunları getireceğimi söyledim fakat kendileri ücretsiz izin kağıtlarını kabul edemiyeceklerini ancak rapor yada resmi kurum tarafından onaylanmış evrakları kabul edebileceklerini söylediler.

Şimdi arkadaşlar eksik göndermişsin dedikleri evraklar Mayıs 2009 a ait ben evrakları Kuruma göndereli 5 ay gibi bir süre olmuş Kuruma evrakları zamanında, iadeli posta ile gönderdim ve elimde posta alındısı var.

Bu bahsetmiş oldukları evrakların Kurum tarafından kayıp edilmiş olabileceği gibi bir durum da söz konusudur.

Sizce Kuruma bu durum için bir dava açmamın faydası olurmu. Çalışmayan ücretsiz izinli olan işçilere hak etmedikleri halde prim ödeyeceğim + ceza ödeyeceğim.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: SGK Eksik Gün Cezası Hakkında

Önce kuruma resmi yazı yazıp sonra takip edin. Dava açmak da masraflı ve uzun bir süreç. Sonucunda kazanma garantisi de yok.
Tabi yine de karar sizin. Belki bir uzlaşma bulunur.

Eksik gün formunda bu kişilere ait bilgiler yer almakta mı? Eğer elinizdeki belgelere paralel olarak formda yer alıyor ise kurum kendisine verilen belgeleri kaybetmiş durumda olacağından sizi ek bildirim yapmaya zorlayamazlar. Ancak kanunen eksik gün bildirimi ekindeki belgeleri geçerli saymama gibi bir haklarıda olduğunu bu durumda ya kabullenmek yada uzun yargı sürecine girişmek gerekmekte.

Sayın TURKO bahsi geçen işçilerimizin forumda isimleri geçiyor. Yazımdada dediğim gibi kendilerinde olmadıklarını söyledikleri evrakların bende fotokopisi var. İzin kağıtlarının asıllarını gönderiyorum zaten fotokopisi bende kalıyordu. Kurum bu cezaların daha gelebileceğini 2005 yılından itibaren Eksik gün forumlarını incelenmeyee başladıklarını söylediler. Burada iş verenin evrakları tam gönderdiğinin ispatı olabilecek bir tek belge var oda iadeli taahütlü posta alındısı ve teslimat kağıdı bunlarda bende mevcut. Başka şekilde gönderdiğimi ispat etmem mümkün değil ve Kurumda bunu kabul etmiyor.

Göndermiş olduğum EK-10 da alt bölümde BELGE ÜNİTE KAYIT İŞLEMLERİ yazan kısımdaki boşluklar doldurulmuş şekilde değil. Ancak Teslim alan bölümünde teslim alındığına dair Tarih ve SGK kaşesi var.

Vereceğinzi cevaplar için teşekkürler.

Elden vermiş olsa idiniz "ben verdim, siz kaybetmişsiniz" iddianız güçlenirdi. Çünkü bildirim ve eklerini kontrol ederek almak onların görevi, teslim aldıkları andan tam olarak teslim almışlar demektir. Ancak posta ile göndermiş olduğunuz için "form eki eksik olduğundan" diyebilirler.

Peki sayın Turko Kurum her hangi bir yılın her hangi bir ayın'dan şu kadar evrak eksik dese ve biz iş veren olarak bunların bizde olduğuna dair fotokopileri ve posta iadeleri olduğunu söylediğimiz halde işveren olarak başka nasıl evrakların tam eksiksiz gönderildiğini ispat edeceğiz ki.

5 ay önce posta ile gönderilen evrakların eksik olduğunu söyleyen kurum eksik evrakları neden teslim alıyor?
Burada iş verenin yapabileceği hiçbirşey yokmudur yani.

Posta ile göderilerde maalesef böyle bir risk var. Hatta zarf boş çıktı seçlinde kayıtlarınada alabilirler. En sağlamı elden teslim etmektir. Ancak yukarıda da yazdığım gibi kurumu tam ve eksiksiz olduğuna ikna etmek güç olacağı için yargı yoluna gidebilirsiniz.

Teşekkür ederim Sayın TURKO.

Bundan sonra bizde elden teslim edeceğiz. Ancak kurumun biz bu evrakları 2005 e kadar kontrol edeceğiz gibi söylemleri beni tedirgin ediyor evrakların fotokopisini kabul etmiyorlar o halde bunlar istedikleri şekilde senin şu kadar evrağın eksik diyebilirler. 2005 Yılından bu zaman kadar SGK tarafından bu şekilde göndermeyin diye hiç bir uyarı yazısıda gelmedi. Diğer arkadaşlar Ek-10 belgelerini bu zaman kadar hep eldenmi teslim ettiler acaba böyle bir durum bir benim başımamı geldi anlamadım ???

Birşey daha fark ettim.
Kurumdan bize gelen evraklarda benim göndermiş olduğum EK-10 belgelerinin fotokopilerinide göndermişler. Ancak dikkatimi çeken durum, Benim göndermiş olduğum Ek-10 belgelerini postadan 1 Temmuz teslim almışlar.

EK-10 belgesinin üzerine Alındı diye vurdukları kaşe tarihi ise 9 Temmuz.

Yani özetlersem
1 Temmuzda postadan aldıkları EK-10 belgelerini 9 gün sonra açıp açtıkları günün kaşesini vurmuşlar. Oda yetmiyormuş gibi 5 ay sonrada sizin bu evraklarınız eksik bu yüzden Ek aylık prim hizmet belgesi düzenleyin diyorlar.

Bu kadar saçma birşey ancak Türkiyede olur demekten başka birşey gelmiyor aklıma.

Kurumdaki sorumlu memura bu durumu anlattığım zaman YAPACAK BİRŞEY YOK deyip kestirip atıyor.

Eğer iadeli taahütlü veya tahütlü posta yaptı iseniz kurumun hangi tarihte kayıtlarına aldığının bir önemi yok. Sizin postaya veriş tarihiniz zamanında verme ile ilgili geçerli tarihtir. Bunların dışında gönderdi iseniz kurum evrak kayıt defterine kaydettiği tarih esas alınır.