fonradar

SGK Genelgesi, 2011/50 (Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulamaları)

Ynt: SGK Genelgesi, 2011/50 (Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulamaları)

Ebru hanım tşk.ediyorum..
82 sayfalık genelgemi olur :)
3 kuruş para kazanıyoruz onuda kırtasiyeye harcıyoruz vesselam :)

Ya onu okumak için harcadığımız zamana ne demeli?
Müşteri yeni teşvik varmış, bizi faydalandır diyor, gerisini bilmiyor, o genelgeleri okumak uygulamak için neler çektiğimizi :)

Yazım hataları da cabası. (Bir yerinde ay olarak "0" yazılmış ve buna benzer hatalar.)

Ben az önce genelgeye biraz göz gezdirdim.Sanki uygulamalar hakkında hiç bir değişiklik yok gibi.Acaba dikkatimden kaçan bi şey var mı ? İş kazası hk."sgk bildirim formu"nu önceki ile karşılaştırdım.Bundada değişen bi şey yok..Genelgeyi okuyan arkadaşlar özet bilgi yazabilirler mi acaba ?

twolf ' Alıntı:
Ebru hanım tşk.ediyorum..
82 sayfalık genelgemi olur :)
3 kuruş para kazanıyoruz onuda kırtasiyeye harcıyoruz vesselam :)

elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz :)

genelgeyi okuyunca benim bişey dikkatimi çekti..

Belki daha önce uygulamada böyledir ama ben ilk defa okudum galiba..

İşgöremezlik girişi ile ilgili..

genelgede;

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi çalışan sigortalıların hizmet bildirimleri e-bildirge sisteminden takip eden ayın 23? üne kadar Kuruma gönderilebilmesi nedeniyle,
bu kapsamda ilk defa işe giren sigortalılardan iş kazası ve meslek hastalığı sigortalarından istirahat raporu alanlar ile tekrar işe başlayan sigortalılardan işe başladıkları tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün sigortalılıkları olanların, iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık ve analık sigortalarından istirahatlı oldukları sürelerde işyerlerinde çalışmadıklarına dair bildirimin, işverenler tarafından e-bildirge sisteminde mevcut olan Sigortalı Hesap Fişi ile cari ayın hizmetleri Kuruma gönderildikten sonra, elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde bildirimde bulunmayan işverenlere Tebliğde belirtilen idari para cezası uygulanacaktır.

ilk defa sigortalı olan bir işçi eğer iş kazası meslek hastalığı kapsamında rapor alırsa, aynı şekilde tekrar işe girenler geriye dönük 90 gün sigortalılıkları olanlar da iş kazası meslek hastalığı analık ve hastalık sigortalarından rapor alırlarsa yine sigortalı hesap fişi ile önce cari prim tahakkuk edecek sonrada sigortalı hesap fişi kuruma bildirilecek deniliyor..

İlgimi çeken nokta burası oldu.

eskidende öyleydi.