SGK Meslek Kodlarıyla İlgili

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar selamlar
Malumunuz üzere yeni yıldan itibaren meslek kodlarını doğru şekilde girmek gerekiyor.Gerçi şimdide mümkün olduğunca doğru girmeye çalışıyoruz ama cezai müeyyide anlamında daha dikkatli olmak icab edecek.Detaylara girmiyorum,hepinizce malum.
Bu kodlar konusunda çok sıkıntıya düşeceğimiz muhakkak,nitekim piyasa da yani reelde bahsedilen iş görevi ile listelerde adı geçen görevlerde çok uyumsuzluklar var.Örneğin ilk aklıma gelen kuaför sektörü oluyor.Özellikle bu konuda sizlerin bilgi ve yorumlarını rica ediyorum.
Örneğin bu sektörde tabir edilen; kalfa,usta,usta eğitici,yardımcı gibi iç görevler var.Örneğin personel girişinde görevini sorduğumda "bayan bölümünde yardımcı" gibi bir cevap alıyorum.bu örneği çoğaltabilirsiniz,"erkek bölümünde yardımcı" , "yardımcı" gibi cevaplarda gelebiliyor.şimdi kuaför desen kuaför değil,berber desen berber değil,büro işçisi hiç değil.
Sizler bu görevlerde bir personel alımında kod olarak ne seçiyorsunuz veya yılbaşından sonra hangi kodu seçmemiz gerekecek.
Eminim bu sıkıntı başka mesleklerde de oldukça fazladır.
Tesadüf bugün kuaförler odasına gideceğim ve bu konuyu onlara da soracağım.
Sizlerin görüşü bu konuda (özellikle kuaför sektöründe) ne olabilir.Kodlarda tekrar bir güncelleme yaparlar mı?
Teşekkür ederim.

Mesela şu an 5142.02 kod gördüm
"Diğer Erkek ve Kadın Berberleri, Güzellik Uzmanları ve İlgili İşçiler" bu olabilir belki...

Dediğiniz kod olabilir veya beden işçisi (genel) ya da meydancı da olabilir benim düşünceme göre.

Bahsettiğiniz gibi çoğu mesleğin tam karşılığını bulamıyoruz sgk meslek kodlarında. SGK'nın bu konuda geniş kapsamlı bir güncelleme yapması gerekiyor.

Kuaför ve berberler odasıyla dün görüştüm.Tabiki konudan haberleri yok.Durumu oda sekreterine ileteceklerini söylediler.Fakat bu kod konusunda adamakıllı bir güncelleme ve detaylı açıklama gerekiyor.Yoksa ileride çok kişinin canı yanacak.

Bu arada Sigortalı İşe Giriş Çıkış kısmına Toplu Sigortalı İşe Giriş-Çıkış menüsü eklenmiş.
Ancak burda karşılaştığım sorunu kısaca yazayım:
Toplu SGK Giriş-Çıkış kısmındaki meslek kodları ile internetten elde ettiğim (sanırım) İşkur'un sitesinden indirilen meslek kodları arasında azim bir fark var.
Toplu SGK Giriş-Çıkış ekranındaki Meslek Kodlarında (3 Eylül itibariyle 5019 adet meslek kodu tanımlı) olan ama İşkur'dan elde ettiğim meslek kodlarında (5776 adet meslek kodu tanımlı) olmayan 511 tane meslek kodu tanımlı. Örneğin; 9510.03 Afiş Asıcısı, 7522.39 Ağaç Palet İmalatçısı vb.
Tam tersi durum İşkur'dan elde ettiğim meslek kodlarında olup, Toplu SGK Giriş-Çıkış ekranındaki Meslek Kodlarında olmayan 1268 tane meslek kodu tanımlı.
Örneğin; 1111.01 Cumhurbaşkanı, 1111.05 Milletvekili, 9901.02 Stajyer (Öğrenci), 9629.08 İnternet Salon Görevlisi gibi.
5019-511 veya 5776-1268 = 4508 adet meslek kodu ikisinde de ortak tanımlı.

Acaba Stajyer (Öğrenci), Salon İnternet Görevlisi gibi kodlar silindi mi diye düşündüm. Hemen tek tek SGK İşe Giriş-Çıkış yapılabilen ekrana girdim deneme amaçlı. Bu kodlar orda mevcut ve karşıma çıkıyor. Ancak Toplu SGK İşe Giriş-Çıkış ekranında olan yukarda bahsettiğim kodlar yine orda mevcut değil.
Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca dikkatinizi çekmek için de söyleyeyim dedim.

(Düzeltme 5 Eylül 00.20)
Türkiye İş Kurumu - Türk Meslekler Sözlüğü
Sitesinden almış olduğum meslek kodları diğer ikisinden daha da fazla. Diğer ikisinde olmayan kodlar mevcut.
Tek tek Sigortalı İşe Giriş Çıkış Bildirimini yaptığımız kısımda bütün kodlar tanımlı galiba. 1-2 tane deneme yaptım.
Ama bu kodların Toplu Sigortalı İşe Giriş Çıkış menüsünde hala (4 Eylül 2016 tarihi itibariyle) olmaması bir sorun olarak ortada durmaktadır.

Son düzenleme:
Selam. Hazır açılmış konu başlığı bulmuşken bir soru da ben sorayım.
İşe örneğin şoför olarak almış olduğunuz ve meslek kodunu xxxx.xx şoför olarak bildirdiğiniz bir personeli bir süre sonra muhasebede muhasebe elemanı olarak çalıştırmaya başladığınızda meslek kodunu SGK dan değiştiriyor musunuz yoksa işe ilk girişte bildirildiği şekilde mi devam ediyor?

Değiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca aranızda yaptığınız iş sözleşmesini de güncellemeniz lazım.