Sgk Prim Borcu Hakkında

Merhaba,

Benim bi sorum olacak, öncelikle konuyu biraz açayım.
Ben gemi kaptanıyım ve mesleğim gereği 6 ay denizde çalışıyorum, 6 ay karada evimde oturuyorum.
Denizde çalıştığım zamanlar işveren SGK primimi 4A üzerinden yatırıyor. Denizden karaya geldiğim zaman hiçbir yerde çalışmıyorum, hiçbir ek
gelirim yok sadece denizden kazandığım kenardaki paradan harcama yapıyorum.

Şimdiye kadar hiç gelir testi yaptırmadım. 2840 tl SGK prim borcumu 2 gün önce öğrendim. Biraz araştırma yaptım ve şunu gördüm; 4A hizmet dökümümde denizde çalıştığım süreler, işe giriş-çıkış tarihleri hepsi mevcut, fakat SGK bana prim borcu çıkarırken bu çalıştığım tarihlerde de prim borcu yazmış, bu mümkün mü? İşveren zaten primimi ödüyor!

Bir diğer konu ise ben karaya gelince zaten hiçbir ek gelirim yok işsiz konumundayım ve işsiz konumunda hiçbir geliri olmayan bir insana SGK nasıl prim borcu yazıyor? İşsiz adam bunu nasıl ödeyecek?

Sonuç olarak; SGK kurumuna gitsem, 4A hizmet dökümünün çıktısını göstersem, orda işe giriş-çıkış tarihlerim yazıyor, çalıştığım sürelerde
bana yazılan GSS prim borcunu sildirebilir miyim? Ondan sonra aynı zamanda çalışmadığım aylarda da hiçbir gelirim olmadığı için işsiz
statüsüyle diğer prim borçlarınıda sildirebilir miyim? Yani GSS prim borcunu yukarda anlattığım durumuma istinaden komple sıfırlayabilir miyim?
Ya da nasıl bir yol izlemem gerekir?

Son düzenleme:
Atakan bey yapmanız gereken ilk olarak kuruma gitmek.Çalıştığınız dönemlerdeki GSS prim borçları silinir onda sıkıntı yok.Çalışmadığınız dönemler ile ilgili olarak ilk önce gelir testi yaptıracaklar size.Evrak verip birkaç yere gidip bu evrakları onaylatmanızı isteyecekler.Ondan sonra o evraklara göre gelir durumunuza bakıp prim ödeyip ödemeyeceğinizi söyleyecekler.Eğer aileniz ile yaşamıyorsanız dediğiniz gibi çalışmadığınız aylarda bir geliriniz olmadığı için prim çıkmaması gerekiyor.

Yarın ilk iş kuruma gidin ve dediklerimi yapın.Çalıştığınız dönemler için tahakkuk ettirilen primler silinir.Çalışmadığınız dönemler ile ilgili olan kısım gelir tespitinden sonra ortaya çıkacaktır.

Atakan bey yapmanız gereken ilk olarak kuruma gitmek.Çalıştığınız dönemlerdeki GSS prim borçları silinir onda sıkıntı yok.Çalışmadığınız dönemler ile ilgili olarak ilk önce gelir testi yaptıracaklar size.Evrak verip birkaç yere gidip bu evrakları onaylatmanızı isteyecekler.Ondan sonra o evraklara göre gelir durumunuza bakıp prim ödeyip ödemeyeceğinizi söyleyecekler.Eğer aileniz ile yaşamıyorsanız dediğiniz gibi çalışmadığınız aylarda bir geliriniz olmadığı için prim çıkmaması gerekiyor.

Yarın ilk iş kuruma gidin ve dediklerimi yapın.Çalıştığınız dönemler için tahakkuk ettirilen primler silinir.Çalışmadığınız dönemler ile ilgili olan kısım gelir tespitinden sonra ortaya çıkacaktır.

öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler, bu cevabınız beni biraz aydınlattı.

en kısa sürede sgk kurumuna gidicem. gitmeden biraz araştırma yapayım dedim, çünkü bana bir borç çıkarılmış ve bundan benim hiç haberim olmamış, üstelik savunma yapsam nerden başlayacağı bilemeyecek kadar yabancıyım bu konuya.

çalıştığım süre zarfında haneme yazılan prim borçlarını sildirdim diyelim buraya kadar sıkıntı yok.
sanırım işten ayrılınca işsizim çalışmıyorum diye beyan vermem gerekirdi, tabi olayı bilmediğim için bir işlem yaptırmadım.

neyse çalışmadığım aylarda prim borcu çıkmaması lazım dediniz evet bende burayı anlamadım neden ve nasıl borçlandırıldım.

ben ailemle yaşıyorum. babam, annem ve kardeşim var, 4 kişiyiz. Ailede babam emekli ve hala çalışmakta, annem ev hanımı çalışmıyor, kardeşim okuyor uzakta, ben denizden gelince karada bir iş yapmıyorum kenardan yiyorum, bana ne tür bir gelir tespiti yapabilirler acaba?

bu yasanın amacının kayıt dışı işçi çalıştırmanın önüne geçmeyi amaçladığını düşünürsek, ozaman ben sigortalı çalıştığım gemiden ayrıldıktan sonra hiç bir yerde kaçak bir şekilde çalışmadığımı beyan edersem yani işsiz olduğumu, hiç bir gelirim olmadığını beyan edersem ozaman hiç bir borç benden talep edilmicek bunu anladım, çünkü işsiz geliri olmayan kişiden prim borcu alınmıyor.
mesele sanırım sigortalı işimden ayrıldıktan sonra kaçak bir işyerinde çalışırsam işveren benim sigorta primimi yatırmayacağı için kendince ekstra bir gelir sağlamış olacak, devlette bunun önüne geçmek için bu olayı eğer beyan etmezsem yani gelirim olduğunu beyan etmezsem ozaman devletin bana ödediği 124 tl primi ona geri ödeyeceğim. yada işvereni beni sigortasız çalıştırıyor diye şikayet edeceğim ve primimi o ödeyecek. olay budur sanırım.

neyse biraz uzun yazdım kusura bakmayın çünkü borcunu öğrenipte araştırma yapan başka bir madur olursa bir nebze olayı kavramasına katkımız olur diye uzun tutum.

şunun içinden çıkamadım, geriye dönük çalışmadığım aylardada prim borcu yazılmış, peki o aylarda işsiz olduğumu nasıl beyan edebilirim? amacım o aylardada gelirim olmadığını beyan edip komple gss borcundan kurtulmak.. bunda bir hile yok, ben çalışmadığım zaman ek gelirim yok açıkça ortada söylüyorum. sanırım bu aşamada da gelir testi yaptırıp işsiz olduğum zamanda ne kadar gelirim var veya hiç varmı yokmu ortaya çıkarsa olay çözülecek. mesela gelir testinde çalışmadığım aylarda gelirim gözükmezse ozaman gss borcumu komple silinecek. fakat adamlar derseki işsiz olduğun zamanlardaki gelirini senin giderlerinden hesaplayacağız derse ozaman sıkıntı var demektir. mantıken eğer işsiz bir adamın çalışmadığı aylarda aylık 1000 tl gideri varsa ozaman bu adam bu parayı biyerden kazanıyor, ya az önce dediğim gibi işveren kaçak çalıştırıyor yada bu adam hırsızlık yapıyor. çünkü gelir olmadan gider olmaz.

neyse bakalım sgk ya gidince orda belli olur. sorularıma cevap eklemek isteyen arkadaşlar eğer yanlışım varsa düzeltin.

Son düzenleme:
Gelir testi yapılırken, genel sağlık sigortalısı ile aynı ikametgâhta yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile ana ve babanın gelirleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak belirlenen ailenin aylık geliri, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilmektedir.

Gelir testi sonucuna göre; aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık ortalama tutarının, brüt asgari ücretin üçte birinden az olması halinde sağlık primi devlet tarafından karşılanmakta olup, kendileri ayrıca prim ödemeyecektir.

Şöyle bir durum var.İşsiz kaldığınız zaman kuruma girip gelir tespiti yaptırmanız gerekiyordu.Bu yapılmadığı zaman kurum bunu kendi tespit edip yaparsa direk olarak en yüksek primden gss ödetiyor.Ailenizle ikamet ettiğiniz için ailenin toplam gelirine bakılacak.Sonra kişi başına düşen gelir hesaplanacak.Buna göre çalışmadığınız aylar için prim çıkartılacak.

teşekkler arkadaşlar,

ilk fırsatta gidip gelir tespiti yaptırıcam, çıkan sonuca göre inşallah geriye dönük çalışmadığım aylardaki gss borçlarımı tekrar hesaplarlar, veya dediğiniz gibi asgari ücretin bölünmesi sonu 255 tl nin altında gelir çıkarsa ozaman devlet prim borcu almıcak, ve gss borcum geriye dönük komple sıfırlanacak.

slm arkadaşlar, sgk ya mail attım durumu izah ettim sgk ya gitmeye gerek kalmadı, çalışdığım aylarda da yazılan borçları sildiler. geriye kalan borç ise gelir testi yaptırdıktan sonra belli olacak. yani olay şu; şu anda gelir testi yaptırmayan kişilerin sayısı 5 milyon ve dahası bu kişilerin olaydan haberi bile yok, benim gibi günün birinde öğreniyor ve bu borç nerden geldi diye şaşırıp kalıyor.

neyse olayı şöyle özetleyim. benim üzerimden varsayım yaparsak, benim geriye kalan borçum; çalışmadığım aylarda g-2 seviyesinden gelirim olduğu varsayılaraktan borçlandırılmış yani sgk lı işimden ayrıldıktan sonra gelir testi hiç yaptırmadım ve bunun için sgk beni 1071 - 2041 tl arası geliri var varsayımı üzerinden borçlandırdı. peki çalışmayan adamın nasıl bu kadar geliri olur derseniz, sistem gayrimenkul üzerinden olaya bakıyor mesela kirada eviniz var veya dükkanınız var kirada vb... bunların olmadığını beyan etmek için gelir testi yaptırıyoruz ve doğal olarak gelirimiz olmadığı için devlet prim borcu almayacak.

benim aile 4 kişilik, tek babam emekli okadar başka gelir yok.. babamın emekli maaşı / birey sayısı = 275 tl.. buda demek oluyor her bireyin geliri 275 tl olarak belirleniyor gelir testinde ve bu 350 tl limiti altında kaldığı için devlet benim primi karşılıyor.

hoşçakalın arkadaşlar