Sigorta Acentelerinde Ba-Bs Formları

Merhaba ,

Sigorta Acentelerinin de Ba ve Bs Formlarını doldurmaları gerekir mi? Fatura kesmemeleri ve KDV 'den muaf olmaları bu formları boş vermelerini mi gerektirir ?

Teşekkürler...

Alışları açısından düşünücek olursak Ba' nın verilmesi gerekir.Ancak satışları açısından poliçe kestikleri için olmayabilir.Bende de bir sigorta şirketi var.Boş olarak gönderecem birazdan.Ama bu konuda daha sağlam bilgiye sahip olan varsa, paylaşırsa seviniriz.Teşekkürler.

Ynt: Sigorta Acentelerinde Ba-Bs Formları

362 Sıra No?lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği
4.9. Bankalar, Özel Finans Kurumları, Aracı Kurumlar, Portföy Yönetim Şirketleri, Menkul Kıymet Yatırım Fon ve Ortaklıkları ile Sigorta Şirketleri yapmış oldukları işlemleri belirli periyotlarla Bakanlığımıza bildirdiklerinden, hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.

Aynı şekilde, bu kurumların kendi aralarındaki işlemler sebebiyle düzenledikleri dekontların karşı tarafça Form Ba ile bildirilmesine de gerek bulunmamaktadır.

Ancak, bu kurumlar, faturalı olarak yaptıkları mal ve hizmet alımlarını genel esaslar çerçevesinde Form Ba ile bildirmek zorundadırlar.

4.10. Sigorta şirketleri tarafından yapılan tazminat ödemeleri fatura ile belgelendirilen bir mal veya hizmet alımına dayanıyor ise, bu alımların genel esaslar çerçevesinde katma değer vergisi hariç tutarlarıyla Ba bildirim formuna dahil edilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerini Form Bs ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.

ek duyuru; bu formları 3 aylık periyotlarla verilmesi konusunda çalışmalar yapılmakta imiş.(Kaynak Gİ Başkanı)

Ynt: Sigorta Acentelerinde Ba-Bs Formları

Yanılmıyorsam orada bahsettiği Sigorta şirketleri (GARANTİ SİGORTA, AK SİGORTA, IŞIK SİGORTA vs..)
Ama acentalar daha farklı konumdalar.
Ben Sigorta acentası şirketim için biraz önce hem Ba hemde Bs formunu gönderdim.Bi sorun çıkmadı.Kabul edildi.

Kolay Gelsin.