Sigorta Acentelerinde Form Ba-Bs Verilmesi

Selam Arkadaşlar.
2005 dönemine ait Sigorta Acentesi firmamın form ba-bs vermedim. Bu yüzden mükellefe 3074 ÖUCZ 1.290 ytl ceza kesildi. V.U.K. 361 - 381 Form BS verilmeyeceği yazıyor ayrıca sigorta acenteleri KDV'den muaf olduğundan ve Form BA KDV hariç hesaplandığından çelişkide kaldım. Bu konu ile görüşlerinize ihtiyacım var. Ne yapabilirim? Ayrıca eğer verilmesi gerekiyor ise bu cezayı uzlaşmaya götürebilir miyim? Cevaplarınızı acil bekliyorum
Saygılarımla ;

Ynt: Sigorta Acentelerinde Form Ba-Bs Verilmesi

lafete ' Alıntı:
Selam Arkadaşlar.
2005 dönemine ait Sigorta Acentesi firmamın form ba-bs vermedim. Bu yüzden mükellefe 3074 ÖUCZ 1.290 ytl ceza kesildi. V.U.K. 361 - 381 Form BS verilmeyeceği yazıyor ayrıca sigorta acenteleri KDV'den muaf olduğundan ve Form BA KDV hariç hesaplandığından çelişkide kaldım. Bu konu ile görüşlerinize ihtiyacım var. Ne yapabilirim? Ayrıca eğer verilmesi gerekiyor ise bu cezayı uzlaşmaya götürebilir miyim? Cevaplarınızı acil bekliyorum
Saygılarımla ;
Örneğin; A Sigorta Şirketi ya da acentesi tarafından B Ltd.Şti? ne 9.000 YTL tutarında poliçe düzenlenmiş olsa bile bu tutar A Sigorta Şirketi veya Acentesi tarafından Bs formuna yazılmayacak ve yine söz konusu tutar (9.000 YTL) B ltd.Şti. tarafından verilecek olan Ba formuna da yazılmayacaktır.

Örneğin; E ltd.Şti. aktifinde kayıtlı kamyonunu L Sigorta şirketine kasko yaptırmıştır. Söz konusu kamyon kaza yapmış ve kaza sonucu 8.300 YTL masraf oluşmuş bu tutar kamyonun tamiratını yapan firmaya E ltd.Şti tarafından ödenmiştir. Daha sonra 8.300 YTL tutarındaki hasar E Ltd.Şti. tarafından L sigorta şirketine fatura edilerek tahsil edilmiştir. Bu durumda E Ltd. Şti bu tutarı Bs formunda L sigorta şirketi ise Ba formunda bildirecektir.

* Şirket aktifinde kayıtlı sigortalı aracın çalınması sonucunda; sigorta şirketinden alınan tazminat tutarı bir mal veya hizmet alımına dayamadığından (Katma değer yaratmadığından), sigorta şirketi tarafından Ba formunda, tazminatı alan işletme tarafından da Bs formunda bildirilmeyecektir. (Fatura düzenlenmiş olsa dahi)

Saygılar FERHAT