Sigorta Poliçesinin Karşılamadığı Gider Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir sigorta acentesi, bir müşterisi ile X Sigorta Şirketinin Sağlık Poliçesini yapıyor.
Müşteri hastalanıyor ve X Sigorta Şirketi hastane faturasını/masraflarını karşılamıyor.
Müşteri bana poliçeyi satarken karşıladığını söylemiştiniz diyor ve Sigorta Acentesine müracaat ediyor.
Sigorta Acentesi de müşterisinin hastane faturasını ödemek zorunda kalıyor.

Biz şimdi Sigorta Acentesinin muhasebesi olarak bu hastane faturasını kayıtlarımıza gider olarak alabilir miyiz?
Alabilirsek, şartları neler olmalı? Mesela fatura hasta adına olsa, biz bankadan bu fatura bedeli ödesek yeterli olur mu? Vs.?

Bu bence ticari faaliyetin idame ettirilmesi için ödenen zarar ziyan ve tazminatlar olarak kabul edilip. Ödeme belgesi ile gider yazılabilir. Fatura müşteri adına olursa tabiki tevsik aracı olarak saklanmalıdır. KDV indirimi söz konusu değildir. Bir de müşteri ile arnızda bir yazılı sözleşme yapmkta yarar vardır.

Teşekkürler üstad.
Bende firmadan, fatura, banka ödeme dekontu, sağlık poliçesi fotokopisi, Sigorta Şirketinin harcamayı karşılamadığına dair belge, hasta beyanı gibi evraklar istedim.

Teşekkürler üstad.
Bende firmadan, fatura, banka ödeme dekontu, sağlık poliçesi fotokopisi, Sigorta Şirketinin harcamayı karşılamadığına dair belge, hasta beyanı gibi evraklar istedim.
Anlamadığım nokta şu; eğer ana sigorta şirketi bu masrafı ödemeyecekse bu nasıl sizin işinizle ilgili oluyor? Sonuçta burada zarar tazminini üstlenen acente değil sigorta şirketi değil mi?

Değil anladığım kadarı ile acenta müşteriye yanlış bilgi vermiş. Bu hatasını da yapılan harcamaları tazmin ederek ödüyor. Zaten sigorta şirketi ödeme yapsaydı sorun kalmazdı ki.

Değil anladığım kadarı ile acenta müşteriye yanlış bilgi vermiş. Bu hatasını da yapılan harcamaları tazmin ederek ödüyor. Zaten sigorta şirketi ödeme yapsaydı sorun kalmazdı ki.
Üstadım acentenin bu şekilde kendi kabahatinden kaynaklanan bir tazminatı giderleştirebileceğini düşünmüyorum.