Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş/Düzeltme Ekranı

Ynt: Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş/Düzeltme Ekranı

ZİNDAN ' Alıntı:
Arkadaşlar ben bu uygulama ile ilgili, bir kanun, tebliğ, genelge, duyuru vs. göremedim.Yayınlandımı böyle birşey.
Yani demek istediğim böyle bir ekranın açılmış olması, dilekçe verilmesini gereğini kaldırırmı ortadan.
Buradan yapılan giriş sonrası dilekçe verilmemesi gerektiği düşünülmesi doğru ama, yine de insan güvenemiyor.Ortada bir yazılı açıklama yok.Sonradan patır patır cezalar gelmesin.

Böyle dayanak varsa da paylaşırmısınız buradan.!

sgk ya dilekçe gönderdik. kabul etmediler. internetten giriş yapın dediler..tebliğ, duyuru ben de aradım ama bulamadım..!

FeaR Of DaRKNeSS ' Alıntı:
burcu83 ' Alıntı:
benim firmamda sorun var o zaman..

Sorun var derken olayı biraz daha açabilirmisiniz Burcu Hn.

sgk dan bir memurla konuştum.. 31.12.2010 işçi çıkışı ise sigortalı çalıştırmaya ara verme tarihiniz 01.01.2011 olur dedi..
bunun bitişine de kendiniz bir tarih belirleyin dedi .. mesela 30.06.2011 yapın dedi.. dediklerini yaptım olamadı.. 30.06.2011 kısmını boş bırakın dedi.. onu da yaptım o da olmadı.. en son memura bu menü hiçbirşeyi kabul etmiyor siz ordan girin dedim. bizim ekranımız farklı dedi.. Ankara'yı arayın dedi. Orayı aradım bizimle alakası yok bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezini arayın dedi...ordan oraya savrulduk yani.. ve hala birşey girmedim..ceza gelirse ne olacak bilemiyorum...

Ekran işe yaramıyorsa, dilekçe vermeye devam edin.

ZİNDAN ' Alıntı:

2 kere gönderdim dilekçeyi kabul etmediler..

burcu83 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

2 kere gönderdim dilekçeyi kabul etmediler..

İlk tarihi girip, ikincisini boş bırakmak lazım, bu şekilde olmuyorsa, dedikleri şekilde telefon ile halletmeye çalışın, oda olmuyorsa, dilekçeyi de kabul etmediklerine göre yapacak birşey yok, en kötü ihtimal iadeli posta ile göndermek geliyor aklıma.!

evet posta yolunu kullanmaya mecbur ediyorlar insanı...

bende bu konuda çok kararsız kaldım peki bildirilmemesi halinde ceza uygulanıyor mu acaba bilen var mı

Daha önce elden verildiğinde cezası yoktu. Şimdi de olduğunu sanmıyorum. Zaten 2 yıl süresince işlem görmeyen dosyalar kapatılıyor

nisanlı teşekkür ederim cevabın için öncelikle umarım öyledir :( alo 170 sgk hattını aradım az önce ordaki memurunda pek birşeyden haberi yok başlangıçı yazıp bitişi boş bırakın dedi ne zmndan itibaren bu uygulama ve para cezası var mı diye sordum para cezası tabiki var dedi ama süresini ve ne kadar olduğunu bilmiyorum dedi kimden öğreniceğimi sorduğumda ise bağlı olduğnz sgk yı arayın biliyorlarsa söylerler gibi saçma sapan bir cevap verdi net bilen var mı bu konuyu mükelleflere ceza yağıcak yoksa.

Arkadaşlar,
Sigortalı işçi çalıştırmaya ara verme dilekçesini vermemenin bir idari para cezası yok diye biliyorum. Bundan dolayı hiç ceza yiyen oldu mu? Teşekkürler.

ben de bugün sigortayı aradım yapan mali müşavirlere sorun dedi. bizim burda bu işlemi yapan mali müşavirlerin alnında yazdığını sanıyor herhalde.

arkadaşlar problem nedir anlamadım..

işçi çalıştımakta iken tüm işçileriniz işten ayrıldı/çıkarıldı ve işçi kalmadı diyelim.. ,
ilgili ekrana gelip son çalıştırılan tarihten 1 gün sonra işyerinde işçi olmayacağı için
başlangıç tarihi çıkış tarihinden sonraki 1.günün tarihini gireceksiniz.
19/03/2011 tarihinde işçiler işten ayrıldı..
Sigortalı çalıştırmaya ara verme başlangıç tarihi olarak 20/03/2011 girilecek.
tekrar işçi çalıştırmaya başladığında ise aynı ekrana gelip ilgili kayıt üzerinde işçinin işe başladığı tarihi bitiş tarihi olarak gireceksiniz.
ve böylece sgk kayıtlarına ilgili işyerinde işçi çalıştırılmayan bir tarih aralığı girilmiş olacaktır.
bu kaydın süresi ise 15 gündür.. olay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde bildirim kaydının yapılması gerekmektedir.

12.01.11 de merkez dosyada sigortalı çalışan son kişininde çıkışı yapıldı.Dilekçe vermeyi unuttuk.Bugün(29.03.11) internete 13.01.11 de işçi çalıştırmaya ara verdiğimizi girdim. Arkadaşlar canım çok sıkıldı.süreden dolayı ipc yermiyiz???? bilgisi olan varmıdır?

eaung76
Yalnız eskiden Şubat ayında işçi çalıştırmayan firma Mart 23'üne kadar Dilekçe veriyorduk.

Şimdi en son çıkış yaptığımız tarihden itibaren 15 gün içerisine mi çekildi. :S

Teşekkürler.

eaung76 ' Alıntı:

işçi çalıştımakta iken tüm işçileriniz işten ayrıldı/çıkarıldı ve işçi kalmadı diyelim.. ,
ilgili ekrana gelip son çalıştırılan tarihten 1 gün sonra işyerinde işçi olmayacağı için
tekrar işçi çalıştırmaya başladığında ise aynı ekrana gelip ilgili kayıt üzerinde işçinin işe başladığı tarihi bitiş tarihi olarak gireceksiniz.
ve böylece sgk kayıtlarına ilgili işyerinde işçi çalıştırılmayan bir tarih aralığı girilmiş olacaktır.
bu kaydın süresi ise 15 gündür.. olay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde bildirim kaydının yapılması gerekmektedir.

bu 15 gün olayı ile ilgili yazı tebliğ herhangi bişey varmı ?

FeaR Of DaRKNeSS ' Alıntı:
eaung76 ' Alıntı:

bu 15 gün olayı ile ilgili yazı tebliğ herhangi bişey varmı ?

:eek: :eek: bende duymadım hiç 15 gün olayını?

kurumdan; bu ekranla ilgili zaten hiçbir açıklama gelmedi diye hatırlıyorum..
nasıl uygulanacak, uygulama nedir diye.. Sadece biz fikir yürütüyoruz bu ekran üzerine..

hani meslek kodlarıyla ilgili bir açıklama var ama ben bu ekran ile ilgili hiçbir genelgeye, tebliğe rastlamadım.

acaba yanılıyor muyum?

Arkadaşlar bildirimden ilk defa yaptım şimdi, dilekçeye gerek yok demi, bir ara dilekçeyi kabul etmiyorlar, almıyorlar diyenler olmuştu.Son durum nedir.?

Ayrıca dilekçe verilecekmi, verilmeyecekmi?

Sn Zindan..ayrıca dilekçe vermeye gerek yok.. elektronik ortamdan tarihleri girmek yeterli..

Prim belgeleri ve isyeri kayıtları36
MADDE 86- sveren bir ay içinde 4 üncü ve 5 inci maddeye tâbi çalıstırdıgı sigortalıların ve sosyal güvenlik destek primine tâbi sigortalıların;
a) Ad ve soyadlarını, T.C. kimlik numaralarını,
b) 80 inci maddeye göre hesaplanacak prime esas kazançlarını,
c) Prim ödeme gün sayıları ile prim tutarlarını,
gösteren ve örnegi Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenen asıl veya ek aylık prim ve hizmet belgesini, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındakiler için en geç Kurumca belirlenecek günün sonuna kadar, diger sigortalılar için ise ait oldugu ayı takip eden ayda Kurumca belirlenecek günün sonuna kadar Kuruma vermekle veya sigortalı çalıstırmadıgı takdirde, bu hususu sigortalı çalıstırmaya son verdigi tarihten itibaren, onbes gün içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdür.

5510 sayılı kanunda İbaresi var. Ancak bu konuyla ilgili bir yaptırım söz konusu değil.

Sanırım bildirimin internetten 15 gün içinde yapılması yeterlidir.Bildirimin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir bilgi yok.Bildirim bildirimdir.
Teşekkürler.