Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş/Düzeltme Ekranı

sgk e-bildirge bölümüne ek olarak Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş/Düzeltme Ekranı açıldı. burda daha önce çalışan işçimiz olmadığından dolayı dilekçe veriyorduk. burdaki başlama ve bitiş tarihinden kasıt nedir acaba. herhangi bir açıklamada bulamadım.

Ynt: Sigortalı Çalıştırmaya Ara Verme/Başlama Giriş/Düzeltme Ekranı

Bende gördüm bugün.Büyük ihtimalle artık dilekçe vermiycez e-bildirgeden yapıcaz ara verme işleminide.Valla çok güzel olur uğraşmayız.Ama bende tam çözemedim nasıl yapacağımızı.

bp55u9fvhleghlm8m.png

bp55upet9ge479al2.png

arkadaşımız çok güzel açıklamış,

manasse ' Alıntı:
şöyle izah edebiliriz, yani anlıyabildiğim kadarıyla

Bitiş tarihi; 09/12/2010 tarihinden itibaren işyerimizde işçi çalışmamaktadır.

Başlama tarihi; 31/01/2011 tarihinden itibaren işyerimizde 1(bir) / 2(iki) kişi çalışmaya başlayacaktır.

sonradan dilekçe ile yaptığımız bu hususlar için, artık dilekçede belirtmeye gerek kalmayacaktır sonucuna ulaşabiliriz.

İrem35 ' Alıntı:
arkadaşımız çok güzel açıklamış,

manasse ' Alıntı:
şöyle izah edebiliriz, yani anlıyabildiğim kadarıyla

Bitiş tarihi; 09/12/2010 tarihinden itibaren işyerimizde işçi çalışmamaktadır.

Başlama tarihi; 31/01/2011 tarihinden itibaren işyerimizde 1(bir) / 2(iki) kişi çalışmaya başlayacaktır.

sonradan dilekçe ile yaptığımız bu hususlar için, artık dilekçede belirtmeye gerek kalmayacaktır sonucuna ulaşabiliriz.

Başlama Tarihi Belli Değilse İşlem Yapmıyor...Ama Bence Başlama Tarihi İlk İşçi Çalıştırmaya Başlanıldığı Tarihtir Bitişte İşçi Çalıştırmaya Ara Verdiğin Tarih Yani İşçi Çıkış Tarihi...

Yada Başlama Tarihi: İşçi Çıkış Tarihi Yani Ara Verme
Bitiş Tarihi İse:İşçi Çalıştırmaya Başladığın Tarih

İyice Karıştı:)

Merhaba,
Ben bu gün iki farklı müşterimin işlemini yaptım,
Başlama Tarihi/gg/aa/yyyy bilgi girişi kısmına sigortalı işçinin işten ayrıldığı tarih olan 19/12/2010 tarihini yazdım ve kaydettim.

Bu konuda kurumun verdiği seminere katılan personelden öğrendiğim kadarı ile yeniden işçi çalıştırmaya başlandığı zaman yine aynı ekrandan sigortalı işçinin işten ayrıldığı tarihli bilgi kısmı ile yeni işe giren işçi giriş tarihini aynı satıra yazarak kayıt güncellenmesi yapılacaktır.
Örneklersek.Bu işveren 10/02/2011 de yeniden bir işçi çalıştırmaya başlar ise 9 şubatta yapılacak işlem

Başlama Tarihi :19/12/2010 Bitiş Tarihi:10/02/2011 şeklinde kayıtlanacaktır.
Yani
Çıkan işçinin işten ayrılış tarihi "Başlama Tarihi"
Yeni İşçinin giriş tarihi "Bitiş Tarihi" olacaktır.

Desenize ben yanlış yaptım.. :-\

Yani ben 03.01.2010'da bildirge vermeyeceğimi SGK'ya benyan ettim..

06.01.2011'de işe başlama verdim ama.. sizin söylediğinizin tam tersini yaptım..

Bitiş tarihini boş bıraktım.. başlama tarihine.. 06.01.2011 yazdım..

Aslında sizin yaptığınızın doğru olması lazım ama ters düşünmemiz lazım demek ki

Hiç kullanmadım ama

başlangıç tarihi= işçi çalıştırmaya ara verme başlangıç tarihi
bitiş tarihi = işçi çalıştırmaya ara verme nin sona erdiği tarih

bana böyleymiş gibi geliyor. Menü nün yapısı bu görüşü destekliyor.

Kaydı silip..yeniden bildirimde bulunayım diyorum ama..06.01.2011 tarihinde sigortalı çalışmaya başlatacağımı 14.01.2011'de bildirmiş olacağım..ondan da açıkçası huzursuz oluyorum..

Gözünü seveyim dilekçe gibisi yok yahu:)

Sayın Yetkili
22.12.2010 itibariyle işçi çalıştırmaya ara vermiş bulunmaktayım. Daha önceden bu durumu bildiren dilekçe ile kurumunuza müracaat ediyorduk.Şimdi e-bildirge sisteminde çalışmaya ara verme/başlama modülü eklenmiş. Bundan böyle dilekçeler kabul edilmeyip internet ortamından mı bilgi verilmesi gerekmektedir. E-bildirgedeki işe başlama ve bitiş tarihlerinden ne anlamamız gerekiyor? İşçi çalıştırmaya ara verdiğimiz tarih işe başlama ise; bitiş tarihi belli değilse boş mu bırakıyoruz?

Teşekkürler

Sigortalı işten ayrılma tarihinin bir gün sonrası, işçi çalıştırmaya ara vermeye başlama tarihidir (22.10.2010 tarihinde işten ayrılış bildirgesi verilmiş ise başlama tarihi 23.10.2010 ) Bitiş tarihi ise sigortalının işe alınış tarihidir ( 25.11.2010 sigortalı girişi ise bitiş tarihi 25.11.2010 olmalıdır) Sigortalı işe alınış tarihi belli değilse boş bırakılacaktır.Küçükçekmece Sosyal Güvenlik Merkezi

özlem... ' Alıntı:
Sayın Yetkili
22.12.2010 itibariyle işçi çalıştırmaya ara vermiş bulunmaktayım. Daha önceden bu durumu bildiren dilekçe ile kurumunuza müracaat ediyorduk.Şimdi e-bildirge sisteminde çalışmaya ara verme/başlama modülü eklenmiş. Bundan böyle dilekçeler kabul edilmeyip internet ortamından mı bilgi verilmesi gerekmektedir. E-bildirgedeki işe başlama ve bitiş tarihlerinden ne anlamamız gerekiyor? İşçi çalıştırmaya ara verdiğimiz tarih işe başlama ise; bitiş tarihi belli değilse boş mu bırakıyoruz?

Teşekkürler

Sigortalı işten ayrılma tarihinin bir gün sonrası, işçi çalıştırmaya ara vermeye başlama tarihidir (22.10.2010 tarihinde işten ayrılış bildirgesi verilmiş ise başlama tarihi 23.10.2010 ) Bitiş tarihi ise sigortalının işe alınış tarihidir ( 25.11.2010 sigortalı girişi ise bitiş tarihi 25.11.2010 olmalıdır) Sigortalı işe alınış tarihi belli değilse boş bırakılacaktır.Küçükçekmece Sosyal Güvenlik Merkezi

boş olunca kayıt yapmıyor..bunun bi açıklaması yok mu..iğneyle kuyuyu biz mi kazıcaz hep... :mad:

bu menüyü kullanmasını bilen yok mu..?

Günaydın,
Boş bırakınca da kayıt yapıyor.

benim firmamda sorun var o zaman..

Arkadaşlar ben bu uygulama ile ilgili, bir kanun, tebliğ, genelge, duyuru vs. göremedim.Yayınlandımı böyle birşey.
Yani demek istediğim böyle bir ekranın açılmış olması, dilekçe verilmesini gereğini kaldırırmı ortadan.
Buradan yapılan giriş sonrası dilekçe verilmemesi gerektiği düşünülmesi doğru ama, yine de insan güvenemiyor.Ortada bir yazılı açıklama yok.Sonradan patır patır cezalar gelmesin.

Böyle dayanak varsa da paylaşırmısınız buradan.!

burcu83 ' Alıntı:
özlem... ' Alıntı:
Sayın Yetkili

Teşekkürler

boş olunca kayıt yapmıyor..bunun bi açıklaması yok mu..iğneyle kuyuyu biz mi kazıcaz hep... :mad:
Arkadaşım bende böyle düşündüm ancak kaynak bulamadım.Sigorta bunu tebliğ etmiş mi?Sgk sitesinde var mı bı ve nasıl yapıcağımıza dair bir net bilgi var mı elimizde?
teşkkürler

Arkadaşlar,
yeni yılda gelen bir limited şirketin 12.ayda işçi çıkışları verilmiş ve hiçbir işçisi kalmamış. Bu ekrandada güncellenecek hiçbir bilgi yok. Hiçbişey girilmemiş
Nereye ne yazılacak hiç bir açıklama yok.
sgk yı aradım, bu durumla ilgili, ne yapılacak nasıl doldurulacak diye. Karşımdaki bayana bunları sorarken; nasıl doldurulacağı ve uygulanacağı konusunda açıklama yapmadan hangi mantıkla bu bilgiler bizden isteniyor diye bir soru sordum. Aldığım cevap dünya mantık kitaplarına geçer.
"Valla bunun mantığını biz bilmiyoruz, bunu oraya yerleştirmiş ve bilgisini istemiş zihniyete sorun. Biz bilmiyoruz bunun cevabını" dedi.
Şok oldum. Yani karar makamındaki kurumun çalışan memurları alınan bu uygulamanın nasıl yapılacağını bilmiyor?

öyle boş ekran duruyor şuanda, dilekçede kabul etmiyorlar. Ne olacak bilmiyorum..