Sigortalı İşçi Çalıştırmak

Biz kliniğimizde temizlik işçisi istihdam ediyoruz. İşçimiz taşeron üzerinden tarafımıza fatura kesilerek maaşlandırılmaktadır. Biz şirket üzerinden değil de kendimiz muhasebeci vasıtasıyla işçimizi çalıştırırsak bir miktar masrafımız azalacak. Sizce aylık 350 TL kazanç için bu değişikliğe gidilir mi? Zorlukları nelerdir?

Biz kliniğimizde temizlik işçisi istihdam ediyoruz. İşçimiz taşeron üzerinden tarafımıza fatura kesilerek maaşlandırılmaktadır. Biz şirket üzerinden değil de kendimiz muhasebeci vasıtasıyla işçimizi çalıştırırsak bir miktar masrafımız azalacak. Sizce aylık 350 TL kazanç için bu değişikliğe gidilir mi? Zorlukları nelerdir?

Klinik dediğiniz yer Aile Hekimliği kurumuda olsa bir işyeridir.Kaldı ki iş ilişkisi yönünden sizin işyerinizin alt işverenide yoktur,var ise taşeron işcisini asıl işverenin asli işinde(sizin işyerinizde) çalıştıramazsınız,bu yardımcı işte çalışabilir.
Temizlik işini taşere etmemişseniz bu iş ilişkisi ,işci-işveren ilişkisi olup,kendi bu işyerinizin çalışanı olarak istihdam etmelisiniz.

Son düzenleme:
Sağlık hizmeti veren bu işyerinin temizlik işini taşere etmişseniz,bu alt işveren işcisi elbette kliniği(işyeri)nizde, ancak bu duruma bağlı olarak (sadece taşere edilmiş olan bu işte) çalışabilir,dğer işlerde çalışamaz/çalıştırılamaz.

Son düzenleme:
Biz de bu tip çalışanları outsource ederek taşeron firma üzerinden bordroluyoruz. Kendi bordronuza dahil etmenizin bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum ancak işçi sayısının artması bir takım ek yükümlülükler getirebilir veya size daha fazla iş yükü doğurabilir.

Detaylandırayım. Aile sağlığı merkezimizde bir temizlik işçisi çalıştırmaktayız. Bİr temizlik firmasına bağlı olarak çalışmakta işçimiz. Biz onlara aylık 1600 tl ödüyoruz. onlar sigortasını da bu meblağdan yatırıyor ve işçimize 750 tl maaş veriyor. Biz de bu işçimizi şirketinden bağımsız olarak kendimize bağlı istihdam etmek istiyoruz. Bir muhasebeci ile de defter tutulmasını istiyoruz. Bu şekilde şirkete ve kdv ye gereksiz para ödememiş olacağız. ancak sanırım bu şekilde çalıştırmanında getirdiği yükümlülükler var. Sİzden tavsiye bekliyorum. Sizce taşeron firma ile devam mı etmeliyiz. Yoksa kendimiz işveren gibi mi davranmalıyız

Olaya salt , o işi yapacak olan işçiyi kendi kadrolu personeliniz gibi çalıştırmak yönünden bakarsanız( santral operatoru, teknik ekip çalışanları vb gibi)
her ay 350tl tasarruf etmiş olacaksınız . Yılda yaklaşık 6-7 net asgari ücret dmeektir. Değer mi değmez mi idi sorunuz, işletme alışkanlıklarınıza bağlı olarak karar vereceğiniz bir konu elbette.
Zaten bir personel işlerini yapan bölümünüz varsa, muhasebe biriminiz varsa, en başta siz ve çalışan diğer kişilerin zaten yapılmakta olan benzer işlemleri bir fazla işçi için yapacak olmanız , yılda 6 asgari ücret bedeli kadar kazanç sağlayacaksa , ben olsam öyle yapardım diye düşündüm.

Konumuz yadımcı iş olan temizlik işinin gördürülmesi,olayın temelinden yaklaşarak görüşlerimi yukarıda belirttim.
Anladığım sn.keremcem beyin dediği gibi değilse,
Bu olay;iş kanununa göre bildiğimiz anlamda işin taşere edilmesi ,(bir başka işverene verilmesi)şeklinde değil,diğer yöntem ile bu yardımcı işin(temizlik işinin)bu işi yapan temizlik firmasından hizmet alımı yöntemiyle görülmesi/gördürülmesi şeklinde olsa da,bu iş ilişkisinin alt işverenlik ilşkisini doğurduğunu düşünüyorum!...(doğmuyorsa nasıl tarif etmeliyiz)durum böyle olunca 4857-M.2/6 ıncı fıkraya göre kanundan, sözleşmeden doğan yükümlülüklerden asıl işveren olan klinik işyerininde birlikte sorumlu olacağı , + ödenen ücret de göz önünde bulundurulacak olur ise kendilerinin istihdam ederek çalıştırmalarını tavsiye ederim.

Konumuz yadımcı iş olan temizlik işinin gördürülmesi,olayın temelinden yaklaşarak görüşlerimi yukarıda belirttim.
Anladığım sn.keremcem beyin dediği gibi değilse,
Bu olay;iş kanununa göre bildiğimiz anlamda işin taşere edilmesi ,(bir başka işverene verilmesi)şeklinde değil,diğer yöntem ile bu yardımcı işin(temizlik işinin)bu işi yapan temizlik firmasından hizmet alımı yöntemiyle görülmesi/gördürülmesi şeklinde olsa da,bu iş ilişkisinin alt işverenlik ilşkisini doğurduğunu düşünüyorum!...(doğmuyorsa nasıl tarif etmeliyiz)durum böyle olunca 4857-M.2/6 ıncı fıkraya göre kanundan, sözleşmeden doğan yükümlülüklerden asıl işveren olan klinik işyerininde birlikte sorumlu olacağı , + ödenen ücret de göz önünde bulundurulacak olur ise kendilerinin istihdam ederek çalıştırmalarını tavsiye ederim.
Anladığım kadarıyla biz taşeron firmadan da eleman çalıştırsak da sorumluluklarımızı yine taşıyoruz. ve öyleyse kendi yanımızda çalıştırmamız daha mantıklı.

Evet
(amaç paylaşmak,aksine söyleyen var ise buyursun paylaşalım,paylaşalım ki doğru sonuca ulaşmış olalım)