Şirket İçin Yapılan Giderler Hk.

Üyelik
3 Nis 2013
Mesajlar
99
Konum
Antalya
selamlar,

şöyle bir sorum olacak,
şirket personeli sabah kalvaltı yapması veya ikindi saatinde karnı kazınanlar için paketli ekmek, piknik tip reçel, peynir, zeytin vs, yine personel için kuruyemiş, gazlı içecek, meşrubat gibi envai çeşit gıda maddesi şirket mutfağına aylık 3-4 bin liraya varan alışveriş yapılıyor.
bu tipte harcamayı hangi hesap kodunda giderleştirmeyi uygun bulursunuz ?

şirket çalışanlarına özel günlerde kutusu 100-150 lira değerinde çikolat dağıtılıyor. bu çikolatalar nasıl muhasebeleştirilmelidir ?

ramazan kolisi, bayram gıda kolisi, doğum günlerinde hediye çeki, yılbaşlarında alışveriş çeki tarzındaki giderleri ücret geliri olarak bordroya dahil edilmektedir fakat üstteki giderler için eleştiri/ceza gelir mi kafam karıştı.

iyi çalışmalar.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,702
Konum
İSTANBUL
Sayın yaklaşım

Bunların tamamını ücret olarak dikkate alıp bordroya yansıtmalısınız
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,286
Konum
İstanbul
Şirketin mutfağında özellikle de verilen kahvaltı veya ara öğün sayılabilecek bir mutfak giderinin bordroda yer almaması gerekir diye düşünüyorum.
Bordroya girmeyen yemek gideri sadece öğle yemeği ile mi sınırlıdır. Bence direkt bu harcamalar gidere kayıt edilmelidir.
Bir de iş yerinde ki personel sayısı nedir? Rakamın aylık büyüklüğünü kıyaslamak ve personel başına düşen rakamı hesaplamak için de önemlidir. Olurda bir incelemede belki bu rakamın büyüklüğü eleştiri konusu olabilir.
 
Üyelik
3 Nis 2013
Mesajlar
99
Konum
Antalya
Bayramda verilen çikolata, şekerleme paketleri için de aynı hususu mu düşünüyorsunuz ?

bir kutu çikolata 100-150 lira kadar sadece şirket personeline veriliyor 50-60 kutu...
müşteriler için de alım yapılıyor.
 
Üyelik
17 Ağu 2012
Mesajlar
25
Konum
ist
Personele sağlanan menfaatler ücret olarak olarak değerlendirmeli.... ayni yardım.. müşteriler ise 760 pazarlama dağıtım gid. kapsamında olabilir... Ancak tutarı uyumlu olmalı....
 
Üst