Şirket kredi kartları hangi hesapta takip edilmeli.?

merhaba ; şirket kredi kartları, ortakların şirket için kullandıkları kredi kartlarını 300 nolu hesapta izliyoruz. ama yıl sonu bilançolarını bankalara gönderdiğimizde 300 hesaplar toplamının merkez bankası tutarlarıyla tutmadığı söyleniyor. şimdi bu durumda kredi kartlarını hangi hesapta izlemek daha doğru olur?
teşekkürler

Ynt: Şirket kredi kartları hangi hesapta takip edilmeli.?

Bu arada bu konuya paralellik teşkil etmesi açısından bir açıklama yapayım.İşyerlerinde kullanılan kred kartı posları ile ilgili şöyle bir yorum okumuştum.Çoğunluğumuz bu satışları 108 hesabında takip ediyoruz.fakat yorumda deniliyor ki (araştırırsam bulurum) hangi hesapta takip edileceği satış tahsilatının bankaya günlük mü yoksa aylık mı geçtiğine göre değişir.Ertesi gün tahsile geçiyorsa 108 aylık bazda geçiyorsa 127 hesabı kullanılmalıdır.Çünkü ertesi gün tahsil edilmesi her an paraya çevrilebilir özelliği taşıdığından hazır değerler satatüsünde değerlenir.Gerçi uygulaması çok zordur. Özellikle muhasebe bürolarının uygulaması mümkün görünmemektedir.Ama asıl durum bu şekildedir.
Hatırlatmak istdim.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Bu arada bu konuya paralellik teşkil etmesi açısından bir açıklama yapayım.İşyerlerinde kullanılan kred kartı posları ile ilgili şöyle bir yorum okumuştum.Çoğunluğumuz bu satışları 108 hesabında takip ediyoruz.fakat yorumda deniliyor ki (araştırırsam bulurum) hangi hesapta takip edileceği satış tahsilatının bankaya günlük mü yoksa aylık mı geçtiğine göre değişir.Ertesi gün tahsile geçiyorsa 108 aylık bazda geçiyorsa 127 hesabı kullanılmalıdır.Çünkü ertesi gün tahsil edilmesi her an paraya çevrilebilir özelliği taşıdığından hazır değerler satatüsünde değerlenir.Gerçi uygulaması çok zordur. Özellikle muhasebe bürolarının uygulaması mümkün görünmemektedir.Ama asıl durum bu şekildedir.
Hatırlatmak istdim.Saygılar.

Evet durum böyle bunun nedeni de 108 hazır değer olması yani hemen bankadaki para. Diğeri ise hemen hesaba geçmediği için alacak haline geldiği düşünülüyor.

Sn canerarslan isyeri kredi kartiyla yapilan odemeler 103 Verilen cek ve odeme emirleri hs da takip edilmelidir .300 Nolu hesabin kullanilmasi kesinlikle yanlistir.

Iyi calismalar

Merhaba,
108 nolu hesapta takip edilemesi daha uygun görüşündeyim. Ertesi gün hesaba geçmese bile (taksitli yapılan satışlar geçmez) siz komisyon ödeyerek bu tutarların (taksitte bekleyen) hesaba geçmesini sağlayabilirsiniz.
Onun için 108 olması uygundur görüşüne katılıyorum.

Sirket kredi kartlariyla yapilan odemeleri nasil 108 nolu hesapda takip ediyorsunuz ? kredi kartiyla yapilan odeme bir odeme emridir .daha sonra bankadan tahsil edilir .gene de siz bilirsiniz ,ama sirkete ait kredi kartiyla yapilan odemeler 103 hesapta takip edilmesi isin dogrusudur .

Sayın memleket bu yorumunu sanıyorum şirket kart ödemeleri için değil tahsilatları için yaptı.Benim yorumumda pos tahsilatları içindir.Banka ile ilk yapılan sözleşme aylık bazda ise 127 ye alınmalıdır, komisyon ödeyerek günlük uygulamaya geçmeniz için tekrar banka ile sözleşme yenilemelisiniz.Aksi taktirde keyfi olarak "ben komisyonu ödeyeyeyim hesaba ertesi gün geçsin " şeklinde teklifi bankanın kabul edebileceğini düşünmüyorum.Ya hep günlük olur ya da aylık olur diye biliyorum.Bunun içinde banka yeniden sözleşmeyi güncellemek isteyebilir.Saygılar.

Yeni bir sözleşmeye gerek yok banka teklif etmeniz yeter maliyeti size hesaplayım 2 gün içinde (genel müdürlük onay veriyor) size hesabınıza geçecek net tutarı ve komisyon miktarını bildiriyorlar.

Peki sayın memleket,bahsettiğiniz işlemi yapmadığınızı düşünelim.Bankadan böyle bir talepte bulunmadınız ve poslarınız aylık olarak hesaba geçmeye devam ediyor.Bu durumda hangi hesabı kullanır veya kullanmalısınız?

Merhaba,
108 nolu hesabı kullanmaya devam ederim.Zaten 108 hazır değer dir ve bana göre pos hazır değerdir.Yani 108 i kullanmaya devam.
Saygılarımla

Kredi kartıyla harcama yaptığınızda bankaya bir borçlanma söz konusu olacaktır.Extresi gelsede gelmesede harcamalarınız esnasında aldığınız fatura ve fişleri kredi kartınızı takip ettiğiniz muhasebe hesabına alacak kayıt etmeniz gerekecektir.Ve vadesi gelene kadar bu hesap alacak bakiye verecek ödemesini yaptığınızda kapanacaktır.Kredi kartı firmaya kısa süreli bir kredi sağladığından 309 hesapta takip edilmeli diye düşünüyorum.Hesabın kullanış şekli ve örnekler incelendiğinde kesinlikle en uygun hesabın 309 olduğu kanaatindeyim.

Eğer 300 hesap merkez bankası kayıtları ile karşılaştırılıyorsa 309 hesap kullanılabilir. Yanlış olmaz.