Şirket Ortağı Adına Kullanılan Kredi

Ltd. Şirketi 1/4 hisseli ortağı; Şirket adına alınan krediler harici bir de bankalardan şahsı adına kredi kullanıyor. Kullanılan kredi şirket ile ilgili ödemelerde değerlendiriliyor. ilgili kredileri, tüzel kişilik adına alınmadığı için 300 hesaplarımızda göstermiyoruz ve faizleri gider unsuru olarak değerlendirmiyoruz. Öncelikle bu yasal bir durum mudur. ? Kredi taksit ödemesinde ortaklar hesabını mı çalıştırmalıyız. Bu durum pek içime sinmedi.

Ortakların, şirket menfaati doğrultusunda kendi şahısları adına kredi kullanmaları durumunda muhasebe kayıtları açısından nasıl bir yol haritası izlemeliyiz yahut önerileriniz nelerdir.?

iyi çalışmalar.

Ortağın şirkete nakit sağlama yöntemi şirketi ilgilendirmeyeceği için ha cebinden şirkete para vermiş ha kredi çekip vermiş fark yok.

Yalnız benim anladığım kadarıyla taksitleri şirket ödüyor, bu durumda 131/102 veya 331/102 kayıtlarının yapılması lazım.

Sayın koraykarakaya,

şirket ortağının kendi şahsına kullanmış olduğu kredi tutarının şirket ödemeleri için kullanılması bir nevi ortaklara borç hesabının çalıştırılması ve bu durumda borçlanma yasağının delinmesi anlamına gelmez mi ve sermayesinden üç katı fazla borçlanması transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve örtülü sermaye kapsamında değerlendirilmesi gerekmezmi ?

İyi Günler.

Sayın Demiral;

1-Örtülü sermaye üzerinden faiz ödenmedikçe sorun yok. Zaten burada firma gider yazmadığı için böyle bir sıkıntı yaşanması da mümkün değil.

2-Yine ortak ticari faaliyette bulunmadığı için ortağa transfer fiyatlandırması eleştirisi yapılamaz, zaten şirkete hiç hiç yapılamaz.

Evet, ortağın ödediği faizleri gider yazmıyoruz sayın nguroy. Ortağın harici bir ticari faaliyeti de yok. Taksitleri şirket ödüyor .
Anladığım kadarıyla bu işlem transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve örtülü sermaye kapsamında değerlendirilmiyor. Yani yukarıdaki bilgiler ışığında bu işlemin ileride sıkıntı çıkarmayacağı kanaatine vardım. Teşekkür ederim .

ben olsam çekilen kredi aynı zamanda şirket hesabına geçtiyse,
ortağı alacaklandırıp faizlerini giderleştirirdim.

ben olsam çekilen kredi aynı zamanda şirket hesabına geçtiyse,
ortağı alacaklandırıp faizlerini giderleştirirdim.
Niye mevcut duruma kılıf bulmaya çalışıyoruz da, krediyi şirketin çekmesi gerektiğini belirtmiyoruz. Ortağın kredi alabilecek durumu varsa, pek ala şirkete kefil olup krediyi şirket adına kullanabilirler. Lütfen iki yanlıştan bir doğru çıkartmaya çalışmayalım. Başka bir konuda arkadaşımızın biri banka hesabını nasıl tutturacağım diye kıvranıyor. Niye çünkü ortak şirketin parasını özel işlerinde kullanıp rastgele hiç bir bilgi vermeden kullanıyor diye...

Niye mevcut duruma kılıf bulmaya çalışıyoruz da, krediyi şirketin çekmesi gerektiğini belirtmiyoruz. Ortağın kredi alabilecek durumu varsa, pek ala şirkete kefil olup krediyi şirket adına kullanabilirler. Lütfen iki yanlıştan bir doğru çıkartmaya çalışmayalım. Başka bir konuda arkadaşımızın biri banka hesabını nasıl tutturacağım diye kıvranıyor. Niye çünkü ortak şirketin parasını özel işlerinde kullanıp rastgele hiç bir bilgi vermeden kullanıyor diye...

yazdığımdan onumu anladınız,kılıf bulmak öylemi..

krediyi şirketin çekmesi gerektiğini soruyu soran arkadaşımda onun firma sahibide biliyordur ...
ancak bazen şirketlerin bankalar nezdinde riskleri dolar..
ortaklara risk açarlar..
ben burda kredinin gerçekte ne için kullanıldığına bakarım..kredi şirket hesabına geçmiş mi ona bakarım..
tabi bu benim düşüncem ve uygulamam .

Banka şahsa kredi veriyorsa bu kredi önce mutlaka şahsın zilyedine geçer. Yani o kişinin bireysel mevduat hesabına alacak kayıt eder.
Daha sonra kişi bu hesabı dilediği gibi kullanır. Şahıs firması ise faizleri gider yazabilrsiniz. Yok tüzel kişilik ise , hiç bir nedenle ve gerekçe ile şirket ortağının kredi faizini gider yazıp matrahtan düşemezsiniz.

üstadım anlamıyorum,

şahıs firması ise sorgulamadan gider yazın diyorsunuz,
ancak tüzel olunca olmaz..( özüne bakmıyacakmıyız hiç )

yani firmaya kredi çıkmıyorsa iş yapmasınmı firma ?

üstadım anlamıyorum,

şahıs firması ise sorgulamadan gider yazın diyorsunuz,
ancak tüzel olunca olmaz..( özüne bakmıyacakmıyız hiç )

yani firmaya kredi çıkmıyorsa iş yapmasınmı firma ?

Yapsın tabi
Ama yasaları ben yazmadım ki. Firma adına tahakkuk etmeyen bir faizi nasıl yapıp indireceksiniz.

üstadım,bazen şirket ortağı iş için gittiği bir yere otelde kalıyor veya uçak bileti alınıyor ismine kesiliyor...vb...

bunları işlemeyelim mi ?

Onlar işlenebilir. işle doğrudan ilgili olmak ve mantıklı sınır içinde olmak kaydıyla

üstadım beni anlıyorsunuz aslında ama,

arada nasıl bir fark var ki ..onda da kredi ortak adına çıkıyor..

Şirket ortağı adına kullanılan kredinin aynı şartlarda ve ödeme planına uygun olarak bir protokol ile şirkete devredilmesi sonucunda ödenen faizlerin gider olarak dikkate alınabileceği kanaatindeyim. Bu durumun maliye tarafından verilen özelgelerde örtülü sermaye olarak tanımlanmayacağı açıkça belirtilmiştir.