Şirket Ortağı Maaş Alabilir mi ?

Şirketin 3 tane ortağı var bir tanesine her ay düzenli olarak para yatırılıyor bankaya yatan paranın açıklamasın maaş olarak yazıyor
bu ödemeyi maaş giderlerine işlemek doğrumudur?

Eğer sermaye şirketi ise hakkı huzur alabilir. Ancak bunun da bordro yapılarak vergilenmesi alzım. Değilse şahıs şirketi ise bu ücret olmaz. Cari hesap olur. kardan avans ödemesi olur.

bordro yapılması için ssk lı olması gerekmez mi ?
bağkurlu ortaklar
genel muhasebe bilgim pek yok ön muhasebe yapıyorum ödemeleri kapatmak için sordum bu soruyu bankadan maaş diye çıktığı için bende maaş giderlerine atılabilir diye düz mantık yürütmüştüm sanırım yanlış mantık :)

Huzur hakkı bordrolarında ssk lı olması gerekmiyor, Bordro düzenleniyor ve sadece gelir vergisi ve Damga vergi kesintisi yapılıyor..

benim anlayacağım bir dilde bana açıklayabilir misiniz rica etsem.
genel muhasebe terimlerine girmeden daha yeni yeni öğreniyorum çünkü huzur hakkı falan hiç bir şey anlamadım

102 banka
335 ortak
sonrası nası olcak ?

770.03.. huzur hakkı giderleri(b)
335.03. huzur hakkık (a)
360.03..hzuur hakkı gelir vergisi(a)
360.03...damga vergisi (a)

normal ücretli pesonel gibi gv oranalrına tabidir.
bunu hesaplayan programlar var, yada arzu ederseniz , bordro programanızda bu ortağa sgk hariç şekilde bir kart açıp hesaplatma yapabilirsiniz.
çünkü gelir vergisi dilimi değişecektir.
ayrrıca muhtasar beyannamede buradan oluşan gv beyan edip ödemeniz gerekir.
bankadan öderken de 335 . huzur hakkı ortak olan hesaba ödeme yaaprsınız.

335.03 (B)
102.03..(A)

ancak agi hesaplama durumuda var :) o konuyu hiççç mi sevmiyorum.

Sn Ayasofya;

Sizin hesaplamadan önce açıklığıa kavuşturmanız gereken bir konu var. Bu şirket ortağının maaş aldığı şirket nasıl bir şirket? Anonim veya limted ise ve kooperatif ise bu yukarda yazılanlar geçerlidir.
Yok değil şahıs şirketi ise (bunu araştırıp öğrenin). O zaman ücret ödemesi yapılmaz. Yapılsa da gider olarak indirilmez.

Sn Nguroy

Limidet şirketi

bizim Mali müşavirimiz var zaten ama pek vakti olmuyor benimle ilgilenmeye, e-defter uygulamasına geçeceğimiz için artık genel muhasebeyi şirkette tutacağız bende
biraz öğrenmeye çalışıyorum nasıl oluyor diye buradaki yardım sever arkadaşlar vasıtası ile

770.03.. huzur hakkı giderleri(b)
335.03. huzur hakkık (a)
360.03..hzuur hakkı gelir vergisi(a)
360.03...damga vergisi (a)

normal ücretli pesonel gibi gv oranalrına tabidir.
bunu hesaplayan programlar var, yada arzu ederseniz , bordro programanızda bu ortağa sgk hariç şekilde bir kart açıp hesaplatma yapabilirsiniz.
çünkü gelir vergisi dilimi değişecektir.
ayrrıca muhtasar beyannamede buradan oluşan gv beyan edip ödemeniz gerekir.
bankadan öderken de 335 . huzur hakkı ortak olan hesaba ödeme yaaprsınız.

335.03 (B)
102.03..(A)

ancak agi hesaplama durumuda var :) o konuyu hiççç mi sevmiyorum.

çok teşekkür ederim :))

Yalnız hala esas sorunu çözmediniz. Şirket şahış şirketi ise ortak MAAŞ alamaz.

Pardon görmedim. Tamam o zaman ortaklar kurulunda karar alarak ortağa HUZUR HAKKI ödeyebilirsiniz. Bunun vergilendirmesi için SSK kesintisi yapmayacaksınız. sadece G.V ve D.V. ile bordro yaparak ödeme yapın.İsterseniz Alomaliye.com ana sayfada hesaplama formülleri de var. Aklınıza takılanları her zaman sorabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Son düzenleme: