Şirket Ortağı SSK İken Başka Bir İşe Girip Çıkmak

Sahibi olduğum şirketin %90 hissesine sahibim ve kendi şirketimde SSK lıyım.
Bir arkadaşım ihaleye girmek için beni şirketinde mühendis olarak göstermek istiyor.
Benim orada 15 gün SSK lo olarak çalışıp geri dönmemde bir sakınca var mıdır, prosüdür nedir?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bağ-Kur, ve S.S.K.

Merhaba,
İstemiş olduğunuz bilgiler, aşağıdaki linkte mevcuttur.
forum.alomaliye.com/viewtopic.php?t=1956

Ayrıca forum kurallarını da okumanızı tavsiye ederim.

sayın burus

1479 sayılı bağkur kanununa göre ;

1- Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işverenin emrinde çalışmaları dolayısıyla 506 sayılı Kanunun 2'nci maddesine göre sigortalı olanlar, sigortalılıkları sürerken çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi ortak oldukları takdirde 506 Sayılı Kanun'a tâbi sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur'a tâbi tutulmayacaklardır.

Ancak; kollektif şirket ve adi şirket ortaklarının, aynı şirkette bir hizmet akdine dayanarak çalışmaları yasal olarak olanaklı görülmediğinden, bu durumda olanların Bağ-Kur ile ilgilendirilmeleri gerekecektir.

2- Şirket ortağı ya da anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olmaları dolayısıyla 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu'na göre Bağ-Kur sigortalısı olanlar sigortalılıkları sürerken bir hizmet akdine dayanarak çalışmaya başladıkları takdirde, bugüne kadar uygulana geldiği üzere Bağ-Kur sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 506 Sayılı Kanun'a tâbi tutulmayacaklardır.

3- 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu veya 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu'na göre sigortalılığı devam etmekte iken diğer sosyal güvenlik kuruluşu kapsamına giren bir işte çalışmaya başlayanların, önceki sigortalılığının kesintiye uğraması durumunda ise, kesinti tarihinden itibaren son çalışmalarının gerektirdiği sosyal güvenlik kuruluşu ile ilgilendirilmeleri sağlanacaktır.

umarım işinize yarar
iyi çalışmalar