Şirket Ortağının Aldığı Araç

Üyelik
7 Ara 2011
Mesajlar
32
Konum
denizli
Bir limited şirket mükellefimiz işletmede kullanmak üzere sıfır Peugeot Bipper marka ticari aracı satın almak istiyor. Aracı kredi ile alacaklardı ancak şirketin mali verileri düşük kaldığından şirket üzerine taşıt kredisi çıkmadı, bankacıda krediyi şirket sahibi (şirket ortağı ) üzerinden giriş yapmış ve kredi onaylanmış. Şimdi sorum şu; bu aracı şirket ortağı üzerine alırsak dolayısıyla faturası da şirket ortağı üzerine düzenlenecek. Bu faturayı şirket adına muhasebe kayıtlarına alabilirmiyim KDV'sinden yararlanabilirmiyim ?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Faturayı şirket adına kaydedemezsiniz. Giderlerinin şirket adına olması için ya satın alınacak, ya da kiralanacak. Kiralanması düşünülürse gelir vergisi kesintisi ve kdv (2 nolu) durumunu dikkate almak gerekir.
 
Üyelik
7 Ara 2011
Mesajlar
32
Konum
denizli
Şirketin KDV alacağı yok o yüzden KDV sini de mutlaka kullanmak istiyor. Araç şirket ortağı üzerine alınırsa KDV sini kullannamayacaksa o zaman başka bir çözüm yolu bulacağız artık. Ya faturayı şirket adına kestirmeye çalışacağız yada krediyi şirket adına çıkartmaya çalışacağız...
 
Üyelik
7 Ara 2011
Mesajlar
32
Konum
denizli
Peki araç şirket ortağı üzerine alındı ruhsatta onun ismi geçiyor ama satıcı firmadan faturayı şirket üzerine kestirdik bu durumda kayıtlara alabilirmiyim ?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Böyle bir durum olmaz. Aracın ilk trafik tescili yapılırken fatura ve diğer imalat belgeleri isteniyor.
Ancak banka ile görüşerek, kredi çıkan ortaktan ve şirketten bir noter onayı alınarak. Araç üzerine rehin konması sağlanır ama fatura şirket adına düzenlenebiliir.
 
Üyelik
7 Ara 2011
Mesajlar
32
Konum
denizli
Evet Bipper ticari.

Şirket başka bir bankaya başvuracak kredi için, şirket ortağı üzerine almayacaklar artık.

Cevap veren yardımcı olan değerli büyüklerime arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
 
Üyelik
28 Ocak 2013
Mesajlar
66
Konum
şehir
Sayın aşkınbulduk'un belirttiği gibi siz bu aracı başka bir bankadan şirket adına kredi çıkartıp şirket adına alsanız bile KDV'yi indirim konusu yapamazsınız. Bu KDV'yi ancak aracın maliyetine ekleyip amortisman ayırmak suretiyle giderleştirebilirsiniz. Araç için ilk yıl için kıst amortisman uygulanacağını da göz ardı etmemelisiniz tabi.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın aşkınbulduk'un belirttiği gibi siz bu aracı başka bir bankadan şirket adına kredi çıkartıp şirket adına alsanız bile KDV'yi indirim konusu yapamazsınız. Bu KDV'yi ancak aracın maliyetine ekleyip amortisman ayırmak suretiyle giderleştirebilirsiniz. Araç için ilk yıl için kıst amortisman uygulanacağını da göz ardı etmemelisiniz tabi.

sayın Benjamin,

şirket envanterlerine girecek şirket adına alınacak ticari araçın KDV'sini indirim konusu yapılmayacağının kanısına nasıl vardınız çok merak ediyorum.

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Sayın Demiral, aşkunbulduk ve benjamin doğru söylüyorlar çünkü bu araç ticari araç değil, binek otomobil zaten. Dolayısıyla KDV Kanunu madde 30/b'ye göre ödenen kdv indirim konusu yapılamaz.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın Demiral, aşkunbulduk ve benjamin doğru söylüyorlar çünkü bu araç ticari araç değil, binek otomobil zaten. Dolayısıyla KDV Kanunu madde 30/b'ye göre ödenen kdv indirim konusu yapılamaz.

sayın koraykarakaya,

aracın ticari araç olduğu söylenilmiş bunun üzerine kdv'si indirim yapılamaz denilmiş eğer ki binek otomobil sınıfına giriyor ise dediğiniz gibi ben arkadaşların ticari araç cevabı üzerine bu yorumu yaptıklarını düşünerek yazdım.

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Sayın Demiral haklısınız, ancak ilk mesajda aracın Peugeout Bipper marka olduğu belirtilmiş, ki biliyorsunuz bu araç vergi hukuku açısından binek otomobildir.
 
Üyelik
28 Ocak 2013
Mesajlar
66
Konum
şehir
Sayın Demiral mesajımda aracın binek otomobil olduğunu belirtmemişim haklısınız. kusura bakmayın

İyi günler
 
Üst