Şirket Ortağının Şahsi Harcamasını Şirket Kredi Kartı İle Yapması

greatviper

Katkı Sunan Üye
Merhabalar.sirket ortagimizin 500 tl lik yapmis oldugu bir alisverisi yanlislikla sirketin kredi karti ile odemis olmasi soz konusu.fatura sirkete degil sahsina kesilmis.309 nolu hesapta takip ettigimiz k.karti hesaplarindan ortagin alacagi olan 331 hesaba virman kayit yaptik.sizce dogru mudur.degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Harcamanın yapıldığı tarihte 331B/309 A kaydı yapmanız daha doğru olur. Bankadan ödeme yapıldığında da 309B/102A kaydını yaparsınız. Sonuçta kredi kartı ödemesi şirketin banka hesabından yapılıyor.

şirketin ortağının yaptığı harcama ortağa borç olmaz ortaktan alacak olur.Zira ortak şirketin kredi kartını şahsi alışverişinde kullanmış daha sonra bu para ortaktan tahsil edilirse sorun olmaz tabi burada şirket ortağının kredi kartından kullandığı parayı uzun bir süre sonra şirkete öderse bu sefer bu para için adat hesaplanıp faiz ve kdv'li fatura düzenlenmesi gerekir

Selamlar
Büyük ihtimalle Bülent Bey,331'i kullanırken,kayıtlarda daha önce 331 kullanılmış ve alacak bakiyesinde mutlaka rakam vardır diye düşünmüştür.Zira 331'in olmadığı bir mizana rastlamak pek mümkün olmuyor :)

Merhabalar.sirket ortagimizin 500 tl lik yapmis oldugu bir alisverisi yanlislikla sirketin kredi karti ile odemis olmasi soz konusu.fatura sirkete degil sahsina kesilmis.309 nolu hesapta takip ettigimiz k.karti hesaplarindan ortagin alacagi olan 331 hesaba virman kayit yaptik.sizce dogru mudur.degerli yorumlarinizi bekliyorum.
Soruya dikkat ederseniz "ortagin alacagi olan 331 hesaba virman kayit yaptik" ifadesinden yola çıkarak cevabımı verdim.