Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi

Meslek mensubu olabilmek için eğitim düzeyi ne olmalı?

• Lisans (örgün öğretim)

Kullanılan: 0 0.0%
  • Lisans (örgün veya açıköğretim)

• MYO+Lisan (örgün veya açıköğretim)

• Ticaret Lisesi+MYO+Lisan (örgün veya açıköğretim)

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

Dikkat ederseniz son paragrafta örgün diye birşey yazmıyor!

Ynt: Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

Sayin Stajyer32, üniversite egitimi ogretimi sadece bilimsel bir öğrenim degildir. Bir lise mezunu ile universite mezununun olaylara bakışı, yorumlayışı ve çözüm yaklaşımı çok farklıdır. Sahsi kanaatim ise ,SMMM mesleğide ülkemizde her ne kadar yerini bulamamış olsa bile sadece üniversite mezunlarına teslim edilmesi gereken bir meslektir diye düşünüyorum.

Açıköğretimde üniversitedir. Sizi ibretle okuyorum. Madem bu kadar açıköğretimlere zıtsanız bu konuda çalışmalar yapın smmm ünv.bölümü için madem dünya görüşünüz olaylara bakışınız ve çözüm şekillerimiz farklı :)

Bir duzeltme yapmak istiyorum, ben Lise icin yazdim... Lise ve universite mezunu bir olamaz yazdım. Ibretle okumanıza gerek yok. Hic soylenmemiş birşeyi söylemiyorum ben.

melikem ' Alıntı:
Sayin Stajyer32, üniversite egitimi ogretimi sadece bilimsel bir öğrenim degildir. Bir lise mezunu ile universite mezununun olaylara bakışı, yorumlayışı ve çözüm yaklaşımı çok farklıdır.

Belki de sorun burada;
Ülkemizde hangi öğretim kurumunda bilimsel öğrenim war?
Mezun olanlara hocalar o kadar tayzik veriyorki, yeni mezun arkadaş kendini peygamber zannediyor.Piyasaya çıktığı zaman olmadığını anlayınca da , başlıyor başkalarını kötülemeye...
Bu işin çözüm yolu bence;kültürel değerlerimiz dir. Bu değerlere sahip çıktıkça mesleğimizide hak ettiği yere getirebiliriz. Başkalarını aşağılayıp küçümsemek bize uygun bir tavır değil.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Siz olsanız mesleki yeterlilik sınavlarında ne sorardınız, nasıl yapardınız.?

Yukarıdaki cümle konunun başlangıcındaki soruydu.Ancak sorunun, sınavda ne sormaktan ziyade eğitim modellerinin hangisi daha iyi hangisi kötü noktasına doğru kaydığı görülüyor.

Bazılarımız (bende dahil), eğitim koşullarının çekilebildiği üst düzeye kadar çekilmesi gerektiğini, bazılarımızda bunun çok önemli olmadığı, önemli olanın insanın kendini geliştirmesidir dendi.

Üzerine basa basa bir diğerine göre onun altındaki eğitim modeli, küçümsemediğimizi, aşağılamadığımızı söylememize rağmen, alt eğitim modelindeki arkadaşlar, kendilerine göre üstündeki eğitim modelinden mezun olmuş arkadaşları rahatlıkla küçümsüyorlar, yada aşağılıyorlar.Bizler sadece en iyi eğitim almış olanın mesleği yapması gerektiğini savunuyoruz.Kendi savunduğum eğitim düzeyi (yüksek lisans) şartına göre ben bile Smmm olamıyorum zaten.

Sizler ne kadar istisnaları örnek olarak koysanızda ortada olan bir gerçek var.
Eğitim modelleri kötüsünden iyisine, iyisinden de eniyisine doğru sıralanmaktadır.
Örnek: anaokulu/ilkokul/lise/myo/aöf/i.ö.lisans/örgün lisans/yüksek lisans/doçent/doktor/profesör vs...vs.....
Hatta bunlarında içinde 2 yıllık aöf, 4 yıllık aöf
Hatta 4 yıllık üniversitenin 5 yıllık olanları var ingilizce hazırlık okuyanları var... vss.vss...

Hiç kimse bunların biri, bir sonrakinden aşağı yanı kalır yanı yoktur.Hatta ondan daha iyidir demesin Allah aşkına.
İş dünyası, devlet, kamu, özel sektör herkes eleman ararken bile şartlarını zorluyor, bulunduğu sektöre göre, bu sıralamayı göz önüne alarak en iyisini işe almaya çalışıyorken, bir aöf ile bir örgün eğitim mezununun aynı kapasitede olup olmadığını, hangisi daha iyi eğitim alıyor vss.. tartışmayınız lütfen.Bir aöf daha iyi eğitim veriyor olsaydı, iş dünyası oradan mezun olanların peşinden koşuyor olurdu, insanlar, okul birincileri ODTÜ ye yada BOĞAZİÇİ' ne girmek için değil, AÖF girmek için uğraşırlardı.

Kolay gelsin.

İnsanlar AOF yi sadece puanları düşük olduğu için seçmiyor. MAddi imkansızlıklar yüzünden belki örgün öğretimde okuyamayabilirler. Hem çalışıp hem AOF tercihi yapmış olabilirler ve kesinlikle AOF , örgün öğretimden daha zor bir iş. Örgün öğretimde her gün okula git, ders dinle, sana prof.lar ders anlatsınlar, sonra hocam hocam diye peşinde koş , notları kap. Dersleri geç.
AÖF öyle mi ? 48le sınıfta bırakıyorlar. Karşında sana ders anlatan ne prof. var ne doçent.
İşten eve gel, aç kitaplarını ders çalış. Hem hayat mücadesi bir yandan , hem dersler bir yandan uğraş.
Sonuna kadar hakkıdır AÖF de okuyanlar girsinler sınavlara , alsınlar belgelerini...

Meralll ' Alıntı:
.... kesinlikle AOF , örgün öğretimden daha zor bir iş. Örgün öğretimde her gün okula git, ders dinle, sana prof.lar ders anlatsınlar, sonra hocam hocam diye peşinde koş , notları kap. Dersleri geç.
AÖF öyle mi ? 48le sınıfta bırakıyorlar. Karşında sana ders anlatan ne prof. var ne doçent.
.....
Öyle hocalar vardır ki anlatır geçer aradaki bağı sen artık hoca hangi kaynaktan anlayorsa arar bulursun, yani ilkokul öğretmeni ile Prof. arasında çok fark var.

Notları al geç kısmı için, benim sınıfımda kimse kimseye not vermezdi bilirdi ki vereceği notlar onun daha düşük puan almasına neden olacak.

Prof. ların veya doçentlerin peşinden koşmak gibi bir lüksümüz yoktu bizim. Hocalarla görüşme günlerinin ve saatleri belli idi onun haricinde hoca bizimle görüşmek zorunda değildi.

Gelelim not olayına, AÖF de 48 le sınıfta bırakıyorlar demişsiniz, ben üniversite hayatımda bir çok kez 65-68 ile sınıfta kaldım yada şartlı geçtim.

Anlatmak istediğim böyle üniversiteler de var, genelleme yapmak yanlış sanırım.

Ayrıca AÖF lerde araştırma raporu, ödev, süpriz sınav, staj zorunluluğu, staj raporu , sunum, tez verilmiyor sanırım.

Makine Teknikerliği okuyan,Otomotiv Bölümü okuyan v.s birçok kişi AÖF işletme ya da iktisat okuyorlar ve diploma alıyorlar.Bu kişilerde sınavlara girsinler mi? Bu kişilerinde hakkı mı sınava girmek?Nerede kaldı meslekte uzmanlaşma,meslekte yeterlilik...Lütfen mesleğimize sahip çıkalım ve saygı duyalım.Mesleğe saygı, kişinin kendisine saygısıyla doğru orantılı, bunu da unutmayalım...

Ben çevremden duyduklarımı aktarıyorum, arkadaşlarımın söylediklerini. TAbiki genelleme yapmak yanlış olur. Ama çıkıpda denmesin ki örgün öğretim herşeyin en iyisine layık . AOF liler 2.sınıfa...
Önce insan gibi insan olmak lazım, sonra çalışıp, kendini geliştirmek lazım.
Ayrımcılık yapmayalım.
Sizin yazdıklarınız mankenden oyuncu olur mu tartışmasıyla eşdeğer.
Kim kendini nerde iyi hissediyorsa, ne yapmak istiyorsa onu yapar. Bunu yargılamak bizlere düşmez.

işini layıkıyla yaptıktan sonra, değer verdikten sonra, bence nereden geldiği önemli değil.
Amacımız bu işin doğru yapılması değil mi ?
Demek istediğim o.
Polimik falan yaratmak değil amacım.
Bunu öncelikle belirteyim,
tşkler

ben olsam şunu sorardım, kdv, muhtasar, gelir vergisi kurular vergisi, geçici vergilerin beyannamelerin hangi renkte oldugunu. buy bir sınavda sorulabilir digerinde ise misal damga vergisi boşsa beyanname verilmesi zorunlu mudur değil midir ? işyerinden işçi çıkartıldıgında yapılması gerekli olan nedir? emeklilik şartları nelerdir.

Evet bende katılıyorum. Açıköğretim okuyanlarda sonuçta Lisans mezunu. Bende AÖF mezunuyum ve imkansızlıktan dolayı okuyamadım örgün eğitimde. Ticaret Lisesi Mezunuyum ve 13 yıldır bu mesleği yapıyorum. Şimdi ben AÖF mezunuyum diye sınava alınmamış olsaydım haksızlık olmazmıydı ?
AÖF yide kendimce iyi derecede bitirdim. Staj başlatma sınavını ilk hakkımda kazandım. Yeterlilik sınavına ilk girişimde 4 tane ders verdim.
3 tane hukuk dışında vergi hariç notlarım 80 civarında geldi. Şimdi ben AÖF mezunuyum diye sınavlara alınmamış olsaydım haksızlık olmazmıydı soruyorum AÖF mezunları alınmasın diyen arkadaşlarıma. Ben belkide örgün eğitim mezunu olan arkadaşlarımdan daha iyi notlar almışımdır. AÖF de okumam bir suçmu ?

Arkadaşlar öncelikle selamlar ,
Siteyi epeydir takip ediyorum fakat yazma vaktim kısıtlı olduğu için üyelik almamıştım.
Şimdi bu konuda örgün öğretim okuyanların hepsini kastetmemekle birlikte,ne şekilde okuduklarını canlı örneklerden biliyorum. Kitabi bilgiyle 4 yıl zaman geçip gidiyor.Yani fiiliyatta okul bittikten sonra şu kayıt nasıl yapılır denildiğinde bu da ne denilebiliyor. Hatta biz okulda böyle görmedik,daha farklı gördük vs..
ve benim gördüğüm, iş konusunda örgün öğretim okuyanları havada kapıyorlar diye bi durumda yok şirketlerde olabilir ama herhangi bir mali müşavirlik bürosuna gidildiğinde iş bilen eleman arıyorlar.ne biliyorsun ? sorusu karşılığı 4 yıllık örgün öğretim okudum. iş biliyomusun, şunu biliyomusun ,bunu biliyomusun yok.. o zaman o büroya girmek hayal oluyo ve temelden muhasebe okumuş mu okumamışmı olayına gelindiğinde örgün 4 yıllık okuyabilen arkadaşların geneli (1999 ve sonrası öss ye girenler için ) düz lise vs.. mezunu çünkü katsayıları yerinde
Açıköğretim okuyan arkadaşlar ise genelde ticaret lisesi mezunu yani temelden muhasebenin ucuna bulaşmış kişiler.Velhasıl bu arakadaşlar birebir ticaret lisesi son sınıfta staj görüyorlar ve birçoğuda okul bittikten sonra staj gördüğü yerde muhasebeye devam ediyor ve böylece üniversite sınavında açıköğretim okuduklarında tecrübelerine tecrübe katarak fiiliyatta işin içinde olarak aslanlar gibi gece gündüz koşturup hem iş hem ders gerektiği zamanlarda uykudan fedakarlık ederek okulu da bitirip diplomayı alıyorlar daha sonra staja başlama sınavına girip yollarına devam ondan sonrası malum 7 dersten sınav ve mali müşavirlik
Birde arkadaşlar örgün okuyan kişilerin ,tezi, staj dosyası falan onlardan bahsetmişler yine hepsini kapsamamak üzere bu tezlerin bazı kırtasiye , internet kafe vs.. camlarında asılı yazıları hepimizin okuduğu malum TEZ YAZILIR sayfası bilmem kaç kuruş. staj dosyasını hazırlarkende yine muhasebe bürolarında çalışan açıköğretim mezunlarının tecrübelerinden faydalananlarda yok değil

Ağaşıgaki şu birkaç sorunun cevabı herşeyi ortaya çıkaracaktır kanımca

1 - Ticaret lisesi mezunlarının % kaçı örgün öğretime gidebiliyorlar ( katsayı mevzuundan dolayı )
2 - Ticaret lisesi mezunlarının tüm illerdeki okul birincilerinin bile hepsini alabilecek kontejyana sahip seçim alanları varmı acaba
3 - Bu işi yapacakların temelinde düz lise mi yoksa ticaret meslek lisesi mi olmalı veya ikiside olabilir mi ?
4 - Örgün ünv. okuyan arkadaşların okul bittikten sonra piyasaya girip 5 - 8 yıllık tecrübesi olan açıköğretim mezunlarından daha hızlı anlayabildikleri ve uygulayabildikleri ne derece doğru ?

Yani arkadaşlar bu konunun sonu yok ve açıköğretim , örgün öğretim ayrımı yapılması çok yanlış bi davranış bence.böyle bi ayrım yok zaten ama bazı arakadaşların düşünceleridir.saygıyla karşılamak lazım.

sonuçta kişi ticaret meslek lisesini bitirip , açıköğretim ünv. 4 yılda bitirip , staja başlama sınavını ilk sınavda verip , mali müşavirlik derslerinide aşarak bu belgeyi almaya hak kazanıyorsa bu vatandaşta bilgi var demektir.Açıköğretim okudu diye küçümsemek ne derece doğru olur veya küçümsemek değilde meslek mensubu olmamaları lazım gibi bi davranış ne derece doğru olur.

En son olarak '' Hiç bir başarı tesadüf değildir '' yani bu sınavları başarıyla veren bi açıköğretim mezunu kişi tesadüfen bu sınavları kazanmamıştır herhalde diyorum .

hepinize saygılar sunuyorum.

muhasip ' Alıntı:
Birde arkadaşlar örgün okuyan kişilerin ,tezi, staj dosyası falan onlardan bahsetmişler yine hepsini kapsamamak üzere bu tezlerin bazı kırtasiye , internet kafe vs.. camlarında asılı yazıları hepimizin okuduğu malum TEZ YAZILIR sayfası bilmem kaç kuruş. staj dosyasını hazırlarkende yine muhasebe bürolarında çalışan açıköğretim mezunlarının tecrübelerinden faydalananlarda yok değil

Yukrarı alıntı yapılan bölümü ben yazdığım için cevaplama gereği duydum.
Evet internet cafelerde, fotokopi merkezlerinde tez yazılır diye ilanlar görürsünüz, siz o tezleri internet cafelerin, fotokopi merkezlerinin mi yazdığını sanıyorsunuz? Bir deneme yapalım, oran analizi yolu ile raiting olsun tez konumuz, bu konu ile lütfen bu konuyu öğrenmek isteyenler , tez yazılır diye ilan veren yerlere girsinler ve bu konuda tez yazdırmak istiyorum desinler bakalım nasıl bir cevap alacaklar.

Ben AÖF mezunlarını küçümsemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın, imkansızlıklardan ötürü okuyamayanlar olabilir, ancak siz örgün öğretimde okuyanların hepsini zengin çocuğu mu sanıyorsunuz? Yada örgün öğretimi kazanmayı kolay mı sanıyorsunuz? AÖF lüler para kazanırken bir çok Örgün hayatının en güzel yıllarını belki de ders çalışarak, yarış atı psikolojisi ile geçirmişlerdir.Ben çok insan bilirim notları BB ve üstü olupta okuldan harcını yatıramadığı için atılma noktasına gelen....

Kim ne mezunu olursa olsun mesleğin saygınlığı ve hak ettiği yere ulaşması için çabalasın, kaliteyi sürekli arttırsın, herkesi kabul eden bir meslek olmasın, ziraat mühendisi vb... idari bilimler dalında yüksek yapıp ta SMMM olmasın , yoksa yarın onlar çıkar ben yüksek yaptım benim en doğal hakkım der...

Tek ve en iyi çözüm 4 yıllık Mali Müşavirlik Bölümü...Bunun için neler yapabiliriz onu konuşalım...

Smmm Yeterlilik Sınavları Yeterlilik için İdeal Bir Sınav mıdır?

Arkadaşlar yeterlilik sınavlarının içeriği değişmelimi veya şekli değişmeli mi bu sonav yeterli mi sorularının cevaplarını tartışmaya sunuyorum

yorumlar genellikle meslek hayatımız süresince karşımıza çıkacak durumların, sorunların ve bunların çözüm yollarının, meslekin genel işleyiş düzeninin, bu düzeni oluşturan öğelerin ve şartların sorulması yönünde. çoğu yoruma katıldım, kızıp habire birilerine veriştirmekten bi adım öteye gittiğimizi düşündürdü. mutluluk verici.

şu da bir gerçek ki sınav sorularının hala bir çizgiye oturmaması, neredeyse her sınav değişen soru tarzı sınavı yapan otoritelerin de birtakım arayışlar içinde olduğunu gösteriyor. sayısal dersler hariç sözel dersler bir iki sınav öncesine kadar ezberi kuvvetli muhasebeyle ilgisi pek de olmayan her insanın geçebileceği türdendi. sayısal dersler de sadece kitaplardan çalışarak öğrenilebilinecek zorlukta sorulardan oluşuyordu. oysa ki pratik hayatta kimse bizden bi çırpıda ( mesela) yoklamaya yetkili olanları saymamızı beklemez, ama vergi dairesi müdürlerinin yoklamaya yetkisi var mıydı yahu diye düşünmek lüksünüz yoktur, bunu bilmemek olmaz. işte bu "bi çırpıda sayıverme" "eksiksiz sıralayabilme" işi bu kadar zorlaştıran şeydir. kimseye birşey öğretmez, katmaz.

ancak hep söylediğim gibi bu son vergi sınavı bunun değişeceği yönünde beni umutlandırdı. gerçekten soruları takdir ettim, umuyorum ki bundan sonra bu tür sorular gelecek, sorulara ustalıkla yerleştirilmiş noktalar, gerçekten de onca maddeyi gözü kapalı sayabilen ama bunun ötesine geçemeyen birçok "vergi hafızını eledi" , bileni bilmeyenden ayırdı, hem de muhasebecinin en önemli özelliğini test etti: "ne kadar dikkatlisiniz!" umuyoruz ki bundan sonra daha da gelişecek olan bu usül benim dileğim ileride yerini daha evvel bir arkadaşımızın bahsettiği gibi aşamalı bir sınav sistemine bırakır, pratikten teorik olana, hukuksal tabandan mali tabana dek uzanan ama gerçekten sayabilmeyi değil bilebilmeyi ölçen makul bir sınav haline gelir.

mamiuur ' Alıntı:
Tek ve en iyi çözüm 4 yıllık Mali Müşavirlik Bölümü...Bunun için neler yapabiliriz onu konuşalım...

mesleğimiz uzmanlık gerektiren bir meslek. doğrudan devlete bağlı. bu yüzden 4 yıllık bir okul bu işin çözümü olamaz bence. örneğin tıp fakültesi bildiğim kadarıyla 2 yıl pratisyenlik var ve akabinde uzmanlık sınavı. bu sistem süper değil ama 4 yıllık okul seçeneğide basit. 4 yıllık okul mezunları (hepsi değil tabiki) kaıt memuru olmaktan öte bişey olmazlar diye düşünüyorum.