Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi

Meslek mensubu olabilmek için eğitim düzeyi ne olmalı?

• Lisans (örgün öğretim)

Kullanılan: 0 0.0%
  • Lisans (örgün veya açıköğretim)

• MYO+Lisan (örgün veya açıköğretim)

• Ticaret Lisesi+MYO+Lisan (örgün veya açıköğretim)

• Kullanılan toplam oy
    0
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Hemen her stajyerin ortak sorunu, konuya iştirak çoğaldıkça fikirlerin daha da somutlaşacağına inanıyorum.

Ynt: Siz olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında ne sorardınız, nasıl yapardınız?

Güzel bir konu

muhtemelelen kişilerin görüşü sınavı kazananlar ve kazamayanlar olarak ikiye bölünecek kazananlar zorlaştırılsın kaybedenler kolaylaştırılsın şeklinde olacak

Bana göre staj başlatma sınavının zorlaştırılması daha mantıklı olur o sınavı kazamayan bu yola hiç çıkmasın

Ynt: Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

Finansal Muhasebe için; öğrenciye bir şirketin bir yıllık fatura fiş evraklarını 1 klasörü geçmemek üzere verirdim. önüne de muhasebe programı olan bir bilgisayar koyardım yapsın bütün kayıtları açılış kapanış dönem içi vs.

Ynt: Siz Olsanız Mesleki Yeterlilik Sınavlarında Ne Sorardınız, Nasıl Yapardınız?

Ben ilk sınavımda kaybettim ve kolaylaştırılsın diye bir şey söylemiyorum.Ancak sınav kağıtlarını asistlerin okuduğunu biliyoruz.Aynı cevapların farklı değerlendirildiğine eminim ben.İtirazlarım daha çok bu yönde..

Finansal analiz için bir şirketin birkaç yıllık bilanço gelir tablosu ve tüm evraklarını vererek son yılın faaliyet raporunu yazmasını isterdim. spk tebliğlerine göre

hukuk için karşılarına bir avukat koyardım yesinler birbirlerini.

maliyet için bir fabrikaya götürüdüm elektirk yemekhane vs. dağıtımını yap, fireleri tespit et vs. derdim. tabi bu söylediklerimin hepsi uygulamalı olacak adam gidecek sayaç okuyacak vs.

Mesleğimizde teori ne kadar önemliyse uygulama da bir o kadar önemli, vergi sınavlarında kanun metinleri soruluyor ancak kanunlar temel alındıktan sonra bir çok uygulama tebliğler ile işlerlik kazanmakta, ben sınavda kesinlik genel muhasebe soruları sonucu bir beyanname doldurulması gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca sınavların ders ders değil aşama aşama yapılması gerektiğini düşünüyorum, şöyleki sınavın ilk aşamasında ildeki yeterli sayıda meslek mensubnun bulunması şartı ile meslek odasının kurulması ile meslek mensubunun mesleği terki arasındaki aşamaları bu aşamalar, kişinin büro açmak için sahip olması gereken yeterlilikler, büro açılışı, müşteri beklerken ki rekabet yasağı, müşteri gelmesi, sözleşme yapılması, şirket açılışı, şirket ortağının ölümü, işçi alımı , işçinin istifası, iş kazası, şirketin satışı, mal alışı, inceleme geçirmesi, beyanları, ihracatı, başka bir şirket ile birleşmesi, defter tasdikleri , şirketin fiyat kırabileceği son düzey vb....
tabi bu sınav nasıl yapılabilir bunlar nasıl sorulabilir bilmiyorum üzerine düşünmek gerek, ancak ders ders yapılmasına karşıyım.

ogün bey'de meslek hukukuna değinmiş bende vergiyi söyleyim. vergi sınavı olmamalı bakacak öğrenci finansal muhasebeyi diğer sınavları yaparken vergi mevzuatlarına uyarak mı yapıyor. onuda buna göre notlandıracak.

daha önce bu formda paylaştığım önerimi tekrarlıyorum.Staj süresi 4 yıla çıksın.Staja başlama zorlaştırılsın,stajın 2nci yılından sonra stajyerin de (Meslek mensubu gözetiminde) maddi katkısına ortak olacağı defter tutmasına ve beyanname düzenlemesine izin verilsin.VE sigorta unutulmasın tabi ki

arkadaşlar gerçekten bu işşler böyle çözülmez yeterlilik sınavlarının yazılı olması lazım ama yazılı sınavları yaparken de uygulama da yaptırmak gerekiyo örneğin bir kişi muhasebe hesaplarını bilmeden denetim ve analiz yapamaz çünkü denetim ve analizde olan kalemlerde risk oranı vardır riske göre yorum yapılması gerekir o kadar çoık kişi gördüm ki bu meslekte ( mesleği biz öğrettik gerçekten marmara üniversitesi mezunu 10 yıllık mali müşavir ) yani ben de o tarihlerde işe başladım bu mesleğe tam on sene olcak bu mesleğin içinde olalı önce şu an mesleği yapan tüm meslek mensuplarının mesleki yeterlilikleri ne derece de teoriye uygundur araştırılmalı yani onlara önce meslke mevzuatından daha sonra vergi mevzuatından ve en önemlisi olan tek düzen hesap planından sın a tabi tutulmalarını öneriyorum - ve ayrıca sınavların kalkması da test olması da çözüm değildir çünkü test olursa herkes mali müşavir olabilir ve ayrıca bir de bu mesleği yapacak olanlar liselerde belli oluyor ve ticaret ve maliye meslek liselerinde ve yüksekokulların muhasebe bölümlerinde bu mesleği yapacak kişileri yetiştiriliyor eğitim sistemimize gböre ama bu okullarda mesleği öğreneceklere neden Muh. ve Mali Müş. Meslek Hukuku dersi niye verilmiyor onu tartışmamız lazım....

Ezbere yönelik değilde konunun özünün anlaşılıp anlaşılmadığına yönelik sınavlar bence daha mantıklı olabilir.

vergi ceza ihbarnamesi verilip ne yapması gerektiği sorulmalı. (yazılı soru olarak değil fiili uygulamada olduğu gibi tebliğ zarfı ile beraber aslına benzer olmalı.) buna benzer resmi kurumdan gönderilenler gibi evraklar olmalı. sınava giren o belgenin ne olduğunu anlayıp hangi
kanundan yararlanacağını, ne yapması gerektiğini cevap olarak aktarmalı.
-/-
ft örnekleri verilmeli tarih 5.ay, 6.ay bir yıl öncesi 7.ay gibi. sonra 7.ay kdv beyanını doldurması istenmeli.

düzeltme beyannamesi verilmesinin örnekleri sorulmalı.Nelerle karşılaşacağı ve muhatap olacağı.........?

arkadaşlar kesinlikle kazandığım için söylemiyorum,çok çok önceden beri,meslek kalitesinin açıkca gördükten sonra bu fikirler oluştu bende..

Mesleğe kabul edileceklerin lisans eğitimleri eğer örgün eğitim veren bir fakülte değilse,en azından adayın lisesi maliye yada ticaret lisesi olmalı

Staj süreci daha etkin denetlenmeli,parayla staj kesinlikle engellenmeli,mali müşavirlikte olsa staj süresi boyunca denetime tabi tutulmalı stajyerler..

Yeterlilik sınavı konuları belirli çerçeveler arasında dönüp dolaşmamalı,daha fazla soru sorularak konular yayılmalı,mesela yıllardır indirilemeyecek Kdv,ithalatta kdv vs..iki üç konu hakkında soru sorulup duruyor..bir Kdv konusu bu kadar basitmidir.Müşavir olanların bir kısmı bence KDV nin özünü,dolaylı bir verginin niteliklerini,iade hak ve süreçleri hakkında en ufak bir fikre sahip değiller.Mesleğin içindekiler için söylemiyorum lütfen alınganlık yapmayalım.

5 sınav hakkı en fazla 3 olmalı,3 sınav hakkında bir meslek dersinden geçemeyen arkadaş baya ara vermeli bence..

ruhsatın alınmasından sonra meslek mensupları sürekli denetlenmeli,belirli periyodlarla yapılacak sınavlarla güncel konular hakkındaki yetkinlikleri sürekli incelenmeli,belirli bir yaptırımı olmalı bu snavların ki,mesleğin gelişimi sağlanmalı

Mesleğin içinde olan arkadaşlar sınavlar zor diye neden yakınsınkii,tabiki sizin hakkınız 1.cide olmasa 2.cide,olmasa 3.de mutlaka geçip hak ettiğiniz belgeyi alacaksınız.Lütfen kazandığın için böyle konuşuyorsunuz demeyin,baştada dediğim gibi bunlar meslekle ilgili yıllardır kafamda oluşan fikirler.Staj başlatma sınavına 15 gün civarında çalıştım yeterli olduğunu düşünüyorum,ilk girişimde verdim,yeterliliğe bi hafta sadece yoğun çalıştım ortalamam çok yüksek olmasada ilk girişte tamamını verdim.Lütfen buna şans demeyin dediğim gibi mesleğin içinde belirli bir bilgi birikimine ulaşmış arkadaşlar için bunlar çok zor değil.Bu mesleği yapmak isteyen arkadaşlarda kusura bakmayın çalışsın,hatta daha da zorlaştırılsın ve konular yayılsın dediğim gibi.

Kendin kazandığın için diyemezsniz çünkü ben ruhsat alındıktan sonra da meslek mensuplarının sürekli denetlenmesini ve bilgilerinin ölçülmesi taraftarıyım bu benide ilgilendiriyor artık,o zaman şuan mesleği icra edenlerin durumunu ve mesleki kalitenin nerelerde olduğunu açıkca görürüz.Olayı şahsilaştirmeyelim şuanda ben belgeyi aldım diye ne hemen büro açma derdindeyim ,nede elime ruhsatımı alıp şirket şirket dolaşıp bunu kullanma taraftarıyım,işimden son derece memnunum ama işimdeki konumumu tescil ettirmek çok güzel bi şey,bu belge ile.

Belgenizi aldınız bi kuruma başvuru yaptınız,belgeyi bakkaldan alır gibi biri gelip oda başvuru yaptığında bu mesleğin ne hale geldiği konusunda hiç mi içiniz sızlamayacak..Gerçi aslını isterseniz piyasa koşulları içinde bunlar kalite ölçüsünde bi seleksiyona tabi oluyor ve çürük elmalar eleniyor,herkes yerini buluyor ama.Genede Mali Müşavirlik etiketi bu kadar cıvığı çıkıp,yerlerde süründürülmemeli..

ben sınavların adaletinden ve kalitesinden şüphe etmiyorum.ben şu notu bekliyordum şukadar almışım diyenlere de hayret ediyorum sınavlara girdiğimden beri hep beklediğim notları aldım.kalacam dediğim sınavdan kaldım geçecem dediğim sınavdan da geçtim.sınav hakkının 3'e indirilmesi gerekli diyen arkadaşlara da bir çift sözüm var.herkezin çalışma şekli bir değil aramızda evli var bekar var.işten çıkış saatleri erken olan var geç olan var.bu sebepten ötürü derslerinin belirli zaman aralıklarına paylaştımak zorunda kalan arkadaşlarımız mevcut.bu sebepten ötürü yorum yaparken bence genel anlamda düşünmemiz lazım.tek kitaptan çalışıp 7 dersin 7 sini de verebilen arkadaşları da yermek yerine tebriketmek gerekir.öreneğin kimse vergiden bütün kanun maddelerini ezberleyerek geçmiyor.belli stratejilerle hazırlanıyor herkez.
herkeze başarılar.

ben sınavların adaletinden ve kalitesinden şüphe etmiyorum.ben şu notu bekliyordum şukadar almışım diyenlere de hayret ediyorum sınavlara girdiğimden beri hep beklediğim notları aldım.kalacam dediğim sınavdan kaldım geçecem dediğim sınavdan da geçtim.sınav hakkının 3'e indirilmesi gerekli diyen arkadaşlara da bir çift sözüm var.herkezin çalışma şekli bir değil aramızda evli var bekar var.işten çıkış saatleri erken olan var geç olan var.bu sebepten ötürü derslerinin belirli zaman aralıklarına paylaştımak zorunda kalan arkadaşlarımız mevcut.bu sebepten ötürü yorum yaparken bence genel anlamda düşünmemiz lazım.tek kitaptan çalışıp 7 dersin 7 sini de verebilen arkadaşları da yermek yerine tebriketmek gerekir.öreneğin kimse vergiden bütün kanun maddelerini ezberleyerek geçmiyor.belli stratejilerle hazırlanıyor herkez.
herkeze başarılar.

işte amaç bilgi seviyesinin ölçümü değil,sınavı geçmek olunca normaldir...

Herkesin bir teklifi var.Ancak bunların hepsini uygulayabilmek sizinde bildiğiniz gibi imkansız.Burda yapılması en gerekli icraat bence Smmm olacak şahısların eğitim, öğretim kalitesini sınamaktır.

Bence ilk önce açıköğretim ve lise mezunlarının kesinlikle mesleğe alınmaması lazım.Üniversite mezunu olunmalı ve 2 yılda yüksek lisansı bitirenler alınmalıdır.Ayrıca 2 yıl normal stajın yanında yüksek lisans yapılırkende bir üst kademede olan ikinci bir staj yapılmalı.Ancak bu şekilde smmm olan kişi bilime, eğitime, öğrenmeye yabancı olmayacaktır.
Oysaki lise mezunu, birisi iş bulamayınca muh.bürosunda işe başlıyor asgari ücretle, sigortasız.Sonra bari sınavına gireyim diyor, amacı sadece sm olmaktır.Sonra sm oluyor, açıköğretimi bitiriyor, sonra bari smmm olayım diyor.Oluyor ve o kadar.Bu insan kendini geliştirmeye, mesleği geliştirmeye ne kadar açık olur siz düşünün artık.
Bir üniversiteli ile açıköğretim mezunu arasında bence bayağı fark var.Bu ikisinide aynı kefeye koymak yanlış.

Önünüze iki örnek tablo koydum.Büyük ihtimal açık öğretim ve lise mezunu olanlarınız kızacaktır.Bende yüksek lisans mezunu değilim.Ama böyle olursa mesleğin kalitesi, mesleği icra edenlerin kalitesi yükseldikçe, meslekte yükselecektir.

Kolay gelsin.

Bence ilk önce açıköğretim ve lise mezunlarının kesinlikle mesleğe alınmaması lazım

kesinlikle katılyorum. önemli olan kişinin kendisini geliştirmesidir. bazı lisans/yüksek lisans bitiren smmm/ymm var ki bazı konularda bilgileri sıfır. kanunları yeterince takip etmedikleri için hala yürürlükten kalkan haliyle işlem yapıyorlar.

Buyrun oylayalım.
Muhakkak ki kendini yetiştirmiş nice ilkokul mezunu ortaokul mezunu, ticaret lisesi mezunu , AÖF mezunu nice örgün öğretim mezunlarından daha iyi kendini yetiştirmiştir, ancak ben meslekte kalitenin artması adına eğitim seviyesinin çekilebildiği kadar yukarı çekilmesi ve bunlar içerisinden de yapılabilecek en iyi seçimin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca istisnaları ayrı bir kenara bırakırsak bir çok kişi bu fikrime karşı çıkabilir ama normal şartlarda diye başlıyayım cümleme bir örgün öğretim mezunu ile AÖF mezununun eşdeğer bilgiye sahip olacağına inanmıyorum, iş yaşamındaki başarı farklı bir şeydir ancak örgün öğretim mezunu kesinlikle iş yaşamındaki farkı kısa süre içerisinde kapatır çünkü zaten üniversiite yılları araştırmalarla geçmiştir, en önemlisi de uzun metinleri okumaktan kaçmaz. Tekrar belirtiyorum istisnalar hariçtir, ayrıca vergi denetmenliği, hesap uzmanlığı, gelirler stajyer kontrolörlüğü gibi mesleklerde AÖF mezunları yine istisnalar hariç kabul edilmemekte, mülakat aşamasında elenmektedirler, ancak mesleğimizde ticaret lisesi çıkışlı hem çalışıp hem AÖF okuyup mesleği yapan çok kişi vardır ancak mesleğimiz sadece ek1, kdv beyanı, geçici vergi, gelir-kurumlar vergisi gibi dönemleri belli statik işlerden oluşmamaktadır, kaç AÖF nin proforma bilança , nakit akışı düzenleyebileceğini merak ediyorum, mesleğin ürettiği bilgi sadece ay sonlarında ödenecek tutar için kullanılmakta, mükellefe geleceğe yönelik fikirler verilmemektedir ki zaten bunu isteyen mükellef sayısıda ayrı bir tartışma konusudur o halde bir nebze de mükellef eğitilmelidir, çantacı muhasebeciliğinden mesleği çıkarıp verilen hizmetin kalitesi arttırılmalıdır tabi bunların oluşabilmesi içinde gerek tahilat problemleri gerek se asgari düzey altında defter tutulması gibi iki önemli sorun hallolmalıdır.