SMMM Büroları İçin Belediyeden Ruhsat Alma.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;

Geeçenlerde yeni taşındığımız büromuza (ya sıradan kontrolleri yada şikayet üzerine) belediye ekipleri geldi.Ve işyeri olduğumuz içinde belediyeden ruhsat almamız gerektiğini söylediler ve tutanak tutup 10 gün içinde müracat etmemiz gerektiğini aksi takdirde vs..vs.. cezalarına muhatap kalacağımızı söylediler.Forumda da araştırdım internettende araştırdım, odayada sordum.Ulaştığımız sonuç itibari ile ilgili danıştay kararları vasıtasıyla smmm büroları iiçin belediye işyeri ruhsatı almanın zorunlu olmadıığı bilgisine ulaştım.Ancak belediye bunu kabul etmiyor.Bizi ilgilendirmez kesinlikle ruhsat alacaksınız diyor.

Bu durumda ben ruhsat almaz isem belediye bana ne yapabilir.Mahkemelikmi olmak zorundayız.
Daha önceden bu konu ile ilgili sorun yaşayanlarınız oldumu.?
Nasıl bir yol izlediniz.?
Bilgi verirseniz sevinirim.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: SMMM büroları için belediyeden ruhsat alma.?

benim kişisel kanaatim ssmm bürosunun bu şekilde bir istisnası olmayacağı ... çünkü bu yükümlülüğü bütün işyerleri için getirmiş belediye... belli bir takım standarlara uygunluğun denetimi için alınması gereken bir belgeidir bu işyeri açma ruhsatı..

ve bu sizin elinizde bulunan danıştay kararlarını bizimle paylaşırsanız sevinirim..

İyi çalışmalar

Ynt: SMMM büroları için belediyeden ruhsat alma.?

çok teşekkür ediyorum.

Ynt: SMMM Büroları İçin Belediyeden Ruhsat Alma.?

Ruhsat Yetkisi TURMOB 'a aittir. Belediyelerin ruhsat verme yetkisi yoktur.

Tamam.Belediyeden ruhsat almayacağımız ve danıştay kararları konusunda hemfikiriz.Sorularım konusunda fikri olan varmı acaba.?

ZİNDAN ' Alıntı:
...
Bu durumda ben ruhsat almaz isem belediye bana ne yapabilir.Mahkemelikmi olmak zorundayız.

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

ZİNDAN ' Alıntı:
... aksi takdirde vs..vs.. cezalarına muhatap kalacağımızı...
böyle bir işlemle karşılaşmadım ama 10 günlük zamanda dilekçe yazarak yapılan işleme itiraz edebilsiniz. (ekinde danıştay kararı ile). size ya işlemin iptal edildiği veya edilmediği ile ilgili cevap verilmesi gerekir.

sy ZİNDAN;

sayın nane'nin dediği gibi yapın. Ama geçenlerde Şükrü Kızılot'un "yasadan haberi olmayan belediye" diye bir yazısını okumuştum. Konu farklı ama belediyenin uygulaması yanlış. Bugüne kadar belediyelerin smmm bürolarına ruhsat istediği yada belediyece zorunlu olduğunu ne duyduk ne de gördük. Sakın ha belediye memuru (ilgili kişiler) smmm bürosunu "bir fırın işletmesi falan sanmasın" ruhsat istemelerindeki gerekçe, kanun vb. ne?

Merhaba;

Belediyeye durumu anlatan bir dilekçe yazdım, ekindede Danıştayın vermiş olduğu kararı ekledim.Bugün bana bir yazı gönderdiler posta yolu ile.Smmm bürolarınında belediyeden ruhsat almaları gerektiğini söyleyen bir yazı.ekindede kendi dayanakları olan bir yazı eklemişler.Yazı İçişleri bakanlığı-Mahalli idareler genel müdürlüğünün bir yazısı.Ekte sunuyorum.

Danıştayın verdiği kararmı dikkate alınır, yoksa mahalli idareler genel müdürlüğünün bir yazısımı.? Ben anlamıyorum, ne yapmaya çalışıyorlar, sorun bunun masrafı değil, adamların körü körüne inatlaşmaları.Sırf herkesten ruhsat parası alacağız diye yapmadıkları şey kalmıyor.Bu durumda illa mahkemelikmi olalım yani.?

benim bu yazıdan anladığım "avukatlara bulaşmayın zararlı çıkarsınız." deniyor. bağlı bulunduğunuz odanın avukatından yardım almanızı tavsiye ederim.

Merhaba;

Bu konunun son durumu nedir ? Bulunduğumuz yerdeki belediye de bu olaya el atmaya başladı. Bilgisi olandan bilgi rica ediyorum.

Merhaba ;

Bu başlığı ve ekindeki kararı da okudum . İki sayfada açıkken bu başlığın altına yazmış bulundum. Ama avukatlarla nasıl bir oluyoruz orasını anlamış değilim.

Avukatlara ait Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu'nun 27.01.2006 tarihli bir kararları var . Bu yüzden İçişleri Bakanlığı'nın yazısında da sadece avukatlara istisnai bir durum var gibi geldi bana.

nane'nin "son durum" olarak aktardığını okudunuz mu? Şu an avukatlar da dahil belediyelerden ruhsat alınma durumu geçerlidir. Yargı kararını verinceye kadar durum bu.

bugün belediyeden zabıtalar gelip form doldurup bıraktılar, bir hafta içinde ruhsat için müraacat edin , davayı kaybettiniz dediler? son durum nedir? almak zorundamıyız belediye ruhsatı?

danıştay kararıyla ilgili yazısı olan varmı? varsa siteye eklermisiniz

nane ' Alıntı:
benim bu yazıdan anladığım "avukatlara bulaşmayın zararlı çıkarsınız." deniyor. bağlı bulunduğunuz odanın avukatından yardım almanızı tavsiye ederim.
Avukatlara karışmaktan ziyade adamların baroları kuvvetli vurduğu yerden ses çıkartıyorlar, Biz ise maliyede sırdan bir vatandaş gibi ezik büzük olarak iş yaptırıyoruz, mükellef bile katip muamelesi yapıyor hatta bizleri bir elemanı olarak görüyorlar. Odamız ise sağolsun sadece para tahsilatı yapmak dışında bir şey yapmıyor.