SMMM ile Çalışma Zorunluluğu

Merhaba,

YMM'si olarak tasdik hizmeti verdiğimiz müşterimizin, beyannameleri elektronik ortamda verebilmesi için bir mali müşavir ile çalışması gerekir mi ?

Yani tam tasdik hizmeti alan bir firma, bünyesinde veya dışarıda bir mali müşavir ile çalışmak zorunda mı ?

Aydınlatabilir misiniz,

Teşekkürler

Ben YMM firmasında çalışmıyorum ancak cevabı merak ediyorum.

Bilenler cevaplayabilirse çok sevinirim.

ymm şifresi ile veyahut beyanname şifreniz var ise kendiniz beyannameyi onaylayan kısmına ymm nin ismini yazarak göderebilirsiniz

ama yeni düzenlemeler yapılmakta yeni mali yılda artık tüm beyannameler smmm ler tarafından gönderilecek buna hazır olun

Üzerinde çalışılan bir konu. Herhangi bir yasal dayanağı henüz yok. Ama en kısa zamanda olacağı kanaatindeyiz ve olmasınıda bekliyoruz.

Sayın taxer,

Tam tasdik kapsamındaki mükellefler firma beyannamelerini e-beyan üstünden vermek üzere şifre alabilirler. Bunun için YMM ile yaptıkları sözleşmenin örneğini bir dilekçe ile vergi Dairesine vermeleri yeterlidir. Sözleşme devam ettiği müddetçe bu haktan yararlanabilirler. Her yıl ocak ayında bu bilgiyi vergi dairesine belirten bir bilgi dilekçesini dosyaya koydurmak gerekir. YMM'lerin beyanname gönderme yetkileri yoktur bu nedenle onların şifresi kullanılamaz. Bu da tarafsızlık ilkesinin doğal sonucudur.

Tam tasdik kapsamında olmayan mükellefler SMMM'ler ile çalışmak zorunda değillerdir. Ancak beyannamelerinin doğruluğunu SMMM'lere onaylatmak zorundadırlar, işte e-beyanların SMMM'ler tarafından yollanmasının temel ilkesi de budur. SMMM "ben bu beyannamenin doğruluğunu onaylıyorum" demektedir beyannameyi göndererek.

Bu aşamada tam tasdik kapsamındaki mükelleflerin de beyanlarının SMMM'ler tarafından gönderilmesi olgusu ise yasanın ruhuna da lafzına da aykırıdır. YMM tüm işlemleri onaylayacak yıl sonunda KV beyannamesini ( ara dönemlerde GV ) onaylayıp rapor yazacak ama diğer beyannameleri SMMM olmaz öyle şey, hayal kurmayalım.

tam tasdik hizmeti almayan, herhangi bir YMM veya SMMM ile ilişkisi bulunmayan ve belli bir hacmin üzerinde olan şirketler kendi şifrelerini alarak kendi beyannamelerini kendileri gönderebilirler.