SMMM Olmak mı Olmamak mı ?

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Aklımı kurcalayan bir konu var ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Ben 28 yaşında işletme üzerine yüksek lisans yapmış ve çeşitli şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalışmış, yaklaşık 3 sene tecrübeli bir muhasebeciyim. Fakat smmm ruhsatım maalesef yok, ancak smmm mesleğinin hali de ortada. Birçok smmm arkadaşım para kazanamıyoruz diye yakınıp duruyor.

Durum böyle olunca smmm olma hevesimde açıkçası kırıldı. Smmm olmadan bu mesleği uzun seneler idame etmemiz mümkünmüdür ? Yani muhasebe müdürlüğü gibi bir hedefim ya da büro açmak gibi bir hayalim yok açıkçası. Sadece biraz daha fazla maaş alabilmek ve en azından 55-60 yaşına kadar bu mesleğin beni götürebilmesini istiyorum. Sizce smmm olmadan şu anki pozisyonumla bu mümkün olabilir mi? Yoksa illa smmm olmak şart mıdır?

Teşekkürler...

Ynt: SMMM Olmak mı Olmamak mı ?

Büro açmak ya da muhasebe müdürü olmak gibi hedefleriniz yoksa tabiki de bu mesleği sürdürebilirsiniz..Herkes smmm olacak, olmalı gibi bir zorunluluk tabiki de yok...

İmkanınız var ise belgeyi almanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde kariyerinizde yükselirken yeri gelir eksikliğini hissedersiniz.

Aslında smmm staj başlatma sınavına başvurdum, harcını filanda yatırdım, ancak sonradan pişman oldum. Smmm liğin geleceğini pek iyi görmüyorum. Ayrıca smmm olmak için girilen sınavların stresleride cabası. Bu nedenle içimden hiç ders çalışmak gelmiyor.

sevgili kardeşim sen zaten şimdiden pes etmişsin böyle düşünürsen zaten hiç bulaşma paran boşa gitmiş demektir.. smmm liğin sonunu iyi görmüyorsun ama muhasebe elemanlığı güzel diyorsun.. hedefin yoksa bu işi yapma stresini çekme derim... ben eleman olarak çalışırkende stresim aynıydı değişmedi şimdide aynı .. tavsiyem kpss ye gir yada yüksek yapmışsın üniv. başvur.. çünkü bu iş çook fedakarlık istiyor akşam evde çalışamam diosan sınav işin olmaz bence..

ugur6666 ' Alıntı:
sevgili kardeşim sen zaten şimdiden pes etmişsin böyle düşünürsen zaten hiç bulaşma paran boşa gitmiş demektir.. smmm liğin sonunu iyi görmüyorsun ama muhasebe elemanlığı güzel diyorsun.. hedefin yoksa bu işi yapma stresini çekme derim... ben eleman olarak çalışırkende stresim aynıydı değişmedi şimdide aynı .. tavsiyem kpss ye gir yada yüksek yapmışsın üniv. başvur.. çünkü bu iş çook fedakarlık istiyor akşam evde çalışamam diosan sınav işin olmaz bence..

Ben de bunu anlamıyorum işte..Herkesin smmm olmasına gerek varmı arkadaşlar, eğer kişi muhasebe elemanı, uzmanı vs.. şeklinde çalışmaktan memnunsa ve bireysel olarak farklı da hedefleri yoksa niye illaki belge alsın..Özellikle kurumsal şirketlerde belge gerekmeksizin güzel paralar alarak çalışan insanlar var...

zaten herkes smmm olamıyor eylül duru her başvuran smmm olabiliyormu..ihtiyaca göre belli bir yüzde alınıyor ben tavsiye ediyorum üniv. bitirmiş yüksek yapmış ama bu kadar.. daha ileri gitmek istemiyor illaki şirketlerde de iyi para alan sorumlular var ama herkesin kendi bileceği iş.. yani smmm olmak işini kolaylaştırıyor seçeneğini artıyor.. insanlar 25 sene okuyunca sıkılıyor heralde onlarada hak veriyorum psikolojik yorgunluk var..

Bahsettığınız iş ve eğitim tecrubenız varsa harcınızı yatırmıssınız devam edın bır bakacaksınız kı staj gecmıs ve bıtırme sınavları gelmıs
ıyı bır etıketınız olur daha da buyursunuz
yoksa bu ulkede sadece unıversıte mezunu olmak yetmıyor
yuksek lısans felan hıkaye kalıyor uzgunum

İyi diyorsunuzda yaş dayanmış 30' a, yılların ders çalışma yorgunluğuda var üzerimde. İnanın kitabı açmak gelmiyor artık içimden, eski hevesimi maalesef kaybettim. Bu yaşa kadar okuduk, çalıştık insan artık doğru dürüst bir işinin olmasını istiyor ama nafile. Kpss hazırlanıyım diyorum o da ayrı bir kaos. Ne yapacam bende bilmiyorum ???

salla gitsin arkadaşım,dertsiz başına dert alma bence,yaşın 22-25 olsa gir dene derdim...kaç yaşına kadar yaşayacağız zaten.........

kardeş bence hiç girişme nerden baksan 4-5 yıllık sıkıntılı,masraflı bir süreç ruhsatı almak.ben 28 yaşındayım temmuz-2011 döneminde gece gündüz çalışarak maliyet belasını 66 alarak ruhsatı almaya hak kazandım.6 yıllık tecrübem var..lisede,üniversitede muhasebe okudum..bir aydır iş arıyorum dün bir yerle görüştüm 1.500 TL veriyorlar..bende kabul etmedim..diycem o ki onca yıl çekilen sıkıntının, verilen emegin karşılıgı bu olmamalı..bazen pişman oluyorum.

bende yeni mali müşavir oldum 2011 başında:) 2500 tl maaş alıyorum şu an.ama parası batsın diyesim var:)

Bu mesleğe 16 yaşında başladım ticaret liseli bir genç olarak... Şimdi 32 yaşındayım ve stajım mayısta bitiyor... Temmuz / 2012 iple çekiyorum... Anlatabiliyor muyum?

Bu işin içinde değilseniz bu yaştan sonra zor tutunmak... Ama içindeyseniz yaş 50 de olsa mantıklı olan ünvanı almak.
Sevgiler.

ugur6666 ' Alıntı:
zaten herkes smmm olamıyor eylül duru her başvuran smmm olabiliyormu..ihtiyaca göre belli bir yüzde alınıyor ben tavsiye ediyorum üniv. bitirmiş yüksek yapmış ama bu kadar.. daha ileri gitmek istemiyor illaki şirketlerde de iyi para alan sorumlular var ama herkesin kendi bileceği iş.. yani smmm olmak işini kolaylaştırıyor seçeneğini artıyor.. insanlar 25 sene okuyunca sıkılıyor heralde onlarada hak veriyorum psikolojik yorgunluk var..
ben daha başvurupta smmm olamayan görmedim.ama 3 yılda ama13 yılda mutlaka her isteyen bir şekilde olabiliyor.

mrc ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:
ben daha başvurupta smmm olamayan görmedim.ama 3 yılda ama13 yılda mutlaka her isteyen bir şekilde olabiliyor.

ben çok gördüm arkadaşım kaçtane arkadaşım 1. 2. dosyadan sonra bıraktı başka işlere yöneldi.. pes eden çok oluyor.. 6-7 yıldır sınava giren 1 kişi biliyorum onunda babası smmm mecburen başka şansı olmadığını düşünüyor devam ediyor.. fakat 1. dosyadan sonra genelde bırakılıyor.. 8 -10 sene hiçbir psikoloji sınava girmeye devam etmez görüşündeyim..

çok gördün???5 mi 10 mu 100 mü heryıl binlerce kişinin başvurduğu bir sınav için bunlar istisna rakamlar.tekrar dosya açtırmayan demekki çok istemiyormuş bu işi,istese mani olan yok tekrar girebilir sınava öyle değilmi?eğer smmm olmak istiyorsan kesinlikle olursun kimse sana hakkın doldu artık sınava giremezsin diyemez istediğin kadar deneyebilirsin.

istedigin kadar sınava girmek gibi bir durum yok 5 hakta verdin verdin yoksa 2 yıl bekleyip tekrar 7 dersten sınava girip ruhsat almak herkesin harcı degil..zaten dosya yakınca insan büyük bir çöküntü yaşar.tekrar çalış bütün derslere,bir taraftan iş güç,birde evliysen vay haline..maliyeti 4 hakkımda verdim.geceleri kabus görmeye başlamıştım ya dosya yakarsam diye..vergi hukukuna çalışmaktansa öl daha iyi..

Çok güzel moral veriyorsunuz.... Tebrikler.

mrc ' Alıntı:
çok gördün???5 mi 10 mu 100 mü heryıl binlerce kişinin başvurduğu bir sınav için bunlar istisna rakamlar.tekrar dosya açtırmayan demekki çok istemiyormuş bu işi,istese mani olan yok tekrar girebilir sınava öyle değilmi?eğer smmm olmak istiyorsan kesinlikle olursun kimse sana hakkın doldu artık sınava giremezsin diyemez istediğin kadar deneyebilirsin.

evet çok gördüm.. isteyen sınava istediği kadar girer fakat 1 dosyadan sonra bıkkınlık gelip bırakan çok arkadaş gördüm.. gerçekten isteyen adam çalışıp girebilir.. demekki herkes gerçekten istemiyor hedef koymuyor kendine kuru iddaya gerek yok.. ona bakarsan çok istersen doktorda olursun avukatta olursun.. demek istediğim elenenlerde çok oluyor.. bizim odada 8 sene evvelde 700 kişi kayıtlıydı şimdide 720 sekiz sene evvel il nüfusu 500.000 di şimdi 600.000.. demekki her başvuran smmm olmamış..

iyi,git o zaman doktor ol.