Smmm Sözleşmesi İle Açılışta Sorun

alanon

Katkı Sunan Üye
Bu gün silivri vergi dairesinde yapmış olduğum smmm sözleşmesi ile açılışta benden damga vergisi defterime
bu sözleşmeyi işleyip orada vermiş olduğum defter yevmiye numarasını ve ödeyecek olduğum damga vergisi
miktarını belirtmemi :O altına bunu taahüt etdiğimi yazmamı ve smmm mührümü basıp ayrıca bunu imzalamamı
istediler!

Son 3 yıl içerisinde yaptığım yirminin üzerinde başka vergi dairelerindeki açılışlarımı sadece sözleşme fotokopisi
ile yapmıştım, bu uygulama yenimi başladı yoksa vardıda bana uygulayanmı denk gelmedi?

Smmm nin damga vergisi defteri konusu nereden çıktı? :)

Bu konu hakkında bilgisi olan varmı yada beni başlarından sallamak için ayakmı yaptılar :)
Hiç bir şey anlamadım.

Selamlar
Uygulamalarda maalesef daireler arası bir uyum yok.Herkes kendi kafasına göre farklı şeyler isteyebiliyor.
Böyle bir olaya açıkcası daha evvel şahit olmadım.Ancak problem şurdan kaynaklanıyor olabilir;
Siz beyannameyi smmm olarak kendi adınıza tahakkuk ettirmek istemişseniz eğer,memur sürekli damga vergisi mükellefi olduğunuz varsayımı gütmüş olabilir.Fakat böyle düşünse bile,verdiği talimat hatalıdır..Size deseydi ki, kendi adınıza verecekseniz, dairenize gidin,damga verginizi açtırın,beyanı gib'den verin, o zaman bir anlamı olabilirdi.Zaten damga vergisi defteriniz var ise,sürekli mükellefiyetiniz var demektir.Sanıyorum memurda tam olarak ne yapması gerektiğini bilmemektedir.
Tavsiyem şu olabilir,beyanı kendi adınıza verecekseniz ya onları ikna edeceksiniz, ya da beyanı mükellef adına verip,süreksiz damga vergisi mükellefleri bölümünden tahakkuk etmeye çalışacaksınız.
Genelde meslek mensupları bu tip damga vergilerini hep kendi adlarına beyan ettiklerinden,bu işi sürekli yapıyorsunuz varsayımıyla böyle bir talepte bulunmuş olabilirler.

Başkada bir ihtimal aklıma gelmiyor.
Saygılar